Pěti procentní Lord Jamar

Lord Jamar (Brand Nubian) hodlá posluchačům svým prvním sólovým albem asi pořádně pročistit hlavu. Pokud vše půjde tak, jak si představuje, dočkáme se prý jeho sólovky ke konci roku.

Netuším, zda označení 5 Percent album, které použil, bude i skutečným názvem, každopádně tím jednoznačně říká, co můžeme očekávat. 5 Percent Nation of Gods and Earths je totiž, podobně jako třeba Black Panthers, dalším afro-americkým hnutím. Bylo založeno ke konci šedesátých let v Harlemu a je jakousi kombinací učení Malcolma X a další specifické skupiny Nation Of Islam (NOI). Jejím cílem byla a je spravedlnost a svoboda, ekonomická, sociální, náboženská a politická rovnoprávnost ve světě.

Zjednodušeně řečeno, vychází z učení, že původní lidé jsou černí muži (gods jako metafora), kteří společně s černými ženami (earths) stáli u zrodu civilizace. Jejich základní teorie dále tvrdí, že 85 % lidstva žije v nevědomosti, jsou hloupí, hluší a slepí vůči pravdě o světě, která se jim nabízí. Deset procent lidí většinu z těchto pravd vnímají, ale své schopnosti využívají k tomu, aby onu hloupou masu prostředníctvím politiky, náboženství, zábavního průmyslu apod. nadále udržovali v nevědomosti. Zbylých (a pouhých) pět procent tvoří ti, kteří dosáhli úplného poznání a snaží se ovládanou masu osvobodit.

Myšlenky 5 Percent Nation mají řadu příznivců v rámci hiphopové kultury. Zjevnou inspiraci lze nalézt u rapperů jako Rakim, Busta Rhymes, Nas nebo Wu-Tang Clan. Ti všichni ve svých textech často používali specifickou terminologii, slang této skupiny. I Brand Nubian jí byli ve své tvorbě ovlivněny.

Hnutí bylo často pod pečlivým dohledem veřejnosti, podrobně zkoumáno a označováno za sektu či gang. Existuje řada mýtů, kterými je opředeno, řada dohadů. A právě to chce Jamar prostřednictvím svého alba změnit. Přiblížit 5 Percent Nation, zbavit ho nejasností a dohadů. Ke spolupráci hodlá přizvat emcees, kteří se k odkazu 5 Percent Nation hlásí – vedle již zmíněného Rakima třeba Shabazz the Disciple nebo Wise Intelligent (Poor Righteous Teachers).


Zdroj: AllHipHop news, Wikipedia

Redakce - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná