Nominace na ocenění Grammy 2018 ovládli Jay-Z a Kendrick Lamar

Ať si jako třeba hardcore příznivec hip hopu myslíte o hudebním ocenění Grammy cokoli, jedno má jisté - jde o jednu z nejprestižnějších trofejí svého odvětví uměleckého průmyslu, jakkoli chladně to může znít. Pojďme se na to podívat jako na takový menší zápas. Šedesáté předávání cen Grammy 2018 se vrátí po dlouhé době (naposledy v roce 2003) na horkou půdu do New Yorku a seznam nominací zatím nabízí výhled na celkem zajímavou bitvu.

 
Mezi nejvíce nominovanými hráči jsou Jay-Z a Kendrick Lamar. Skoro to vypadá na symbolický střet mezi východním a západním pobřežím, kdy má východ výhodu na domácím newyorském hřišti. První zmiňovaný navíc obdrží od Grammy poctu, jež se uděluje ikonám průmyslu. Jay-Z letos vydal album 4:44, s nímž získal osm nominací. Tedy jak na album roku a nahrávku roku (4:44), tak na nejlepší skladbu (The Story Of O.J.) a nejlepší rapové album (4:44).
 
 
V prostějším rohu ringu stojí comptonský třicátník Kendrick Lamar. V první třetině roku 2017 vydal album DAMN., jež se opět stalo jedním z nejúspěšnějších releasů své doby. Všechny jeho skladby (včetně intra) ochromily na nějaký čas hudební žebříčky a notoricky známý piece Humble jste už asi taky zaregistrovali. Kendrick se do boje o titul hlásí se sedmi nominacemi. Usiluje mimo jiné o držitelství nejlepšího alba roku (DAMN.), videoklipu roku (Humble), nejlepšího rapového alba (DAMN.) a nejlepšího rapového výkonu (Humble).
 
 
Zmínku si zaslouží také Bruno Mars, jenž obdržel šest nominací a Childish Gambino, který jich má pět. SZA aspiruje mimo jiné na titul nejlepší nový umělec. Sympatická jména zdobí i seznam těch, kteří jsou nominováni na cenu Grammy vůbec poprvé. Jsou jimi Rapsody, Cardi B, Migos, GoldLink, Run The Jewels, Daniel Caesar a 6LACK.
 
Nepočítám se zrovna mezi ty, na něž by akademie ocenění Grammy svým měřítkem kvality nějak zvlášť cílila. Pokud bych se měl ale rozhodnout, dal bych Lamarovi ocenění za rapové album roku. Jeho LP DAMN., koncipované tak, aby do sebe skladby zapadaly jako příběh i při přehrávání skladeb v opačném pořadí, je i tentokrát jedinečný poslech. Jay-Z mě se svým 4:44 tolik nebavil, piece The Story Of O.J. má ale podle mně spadeno na cenu za nejlepší rapový song, i když mě zaujal až díky preciznímu videoklipu. Třeba ale ty nejzajímavější nominace promění jiná jména.
 
Album roku obecně si netroufám tipovat. Odhadovat si však dovolují hlavně zahraniční média. Suše oznamující byl článek o nominacích na serveru 2dopeboyz.com. Větší zájem o cenu Grammy 2018 projevil magazín massappeal.com. Kritizují však dodnes zaslepený přístup udělovatelů. V nadpisu jejich článku doslova stojí: JAY-Z and Kendrick Lamar’s 15 Grammy Nominations Don’t Mean Shit.
 
Kompletní seznam nominací najdete tady. Slavnostní vyhlášení cen Grammy 2018 proběhne 28. ledna.
 
Zdroje: grammy.com, 2dopeboyz.com

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná