RUKAHORE_SHOP_BANNER

Nejprodávanější alba roku 2014

S rekapitulacemi se vyplatí počkat až na úplný konec roku. Potvrdil to J. Cole, který 9. prosince vydal nové album 2014 Forest Hills Drive a přestože jeho plánu na vydání alba bez singlů spousta lidí nevěřila, tak nakonec se ukázalo, že to jde i takto.

J. Cole je totiž jeden z mála, pokud ne vůbec jediný, který s každým dalším albem dosáhne lepších komerčních výsledků. Třetí album za první týden prodejů skončilo na 354 tisících, což je nejlepší letošní výsledek v hip-hopu. A přestože bylo v prodeji jen tři týdny, tak je nejprodávanějším loni vydaným albem s 577 tisíci a doma už mu tak dva týdny visí zlatá platňa. Stále se samozřejmě bavíme v rámci žánru. Mimo něj vládne Taylor Swift a jiní.

Na druhém místě je pro mě překvapivě Iggy Azalea, což dokazuje, že pořád platí, že úspěšný singl dokáže prodat album. Rozdíl je celkem velký, na kontě má 453 tisíc. První týdny na pultech takovému výsledku nenapovídaly - 52, 23, 15, 16 tisíc. Album vyšlo v dubnu, takže stačilo každý týden prodávat desítku a je to. Trojku uzavírá Rick Ross. Ale s kterým albem? Prodeje Hood Billionare ukazují, že jeden Ross za rok stačí, takže na bedně je Mastermind a jeho 396 tisíc.

Bramboru dostal Schoolboy Q za Oxymoron (341 tisíc) a pod ním skončila Nicki Minaj. The Pinkprint je navíc na druhém místě co se týče prodejů v prvním týdnu. 198 tisíc je méně než u předchozích dvou desek, ale pořád to stačí na špici. Součet s druhým týdnem činí 304 tisíc. Šesté místo obsadilo Jeezyho Seen it All (261 tisíc). Na sedmé místo poslední týden poskočila Eminemova kompilace Shady XV s 225 tisíci. I když jde o dvoudisk, tak se skutečně prodalo 225 tisíc kopií a ne jen polovina, jak se občas lidé domnívají. Překvapuje mě i Wiz Khalifa na osmičce. Blacc Hollywood prodalo 215 tisíc.

Do top 10 se probojoval i nezávislý bojovník. Konkrétně Lecrae, jehož popularita stále roste a jde to vidět i na prodejích. 197 tisíc je hodně pěkný výsledek. Desítku má YG s debutem My Krazy World a 174 tisíci. Kdo dál se dostal nad 100 tisíc? T.I. (166), Kid Ink (158), 50 Cent (149), Future (134), G Eazy (131), KiD CuDi (111), Rick Ross (Hood Billionaire – 100), Logic (99), Young Money (81). Na dvacítku se za pět dní dostal Fabolous s albem The Young OG Project, kterého se prodalo 66 tisíc. Stejně jako J. Cole měl minimální promo.

Překvapení na závěr: nejprodávanější album roku 2014 vyšlo už předloni. The Marshall Mathers LP 2 si za uplynulých dvanáct měsíců pořídilo dalších 518 tisíc lidí a Eminem tak má už druhou platinu (2 244 000). Drakeovi k Nothing Was the Same přibylo 322 tisíc. Childish Gambino vydal Because the Internet až koncem roku, takže většina prodejů, 217 tisíc, přišla až loni. Prodávají se i starší alba. good kid, m.A.A.d city má o 211 tisíc více a The Heist dua Macklemore a Ryan Lewis dokonce o 216 tisíc. A dvanáct let staré The Eminem Show? Co by dali ostatní za to, kdyby dokázali prodat 142 tisíc. A ač je Pharrell stále hip-hopový producent, tak jeho G I R L má mnohem blíže k popu. Jeho 533 tisíc stojí alespoň za zmínku.

Poznámka na závěr. V listopadu se změnila pravidla pro žebříček Billboard. Nyní se k prodejům započítávají i streamy a prodej jednotlivých tracků. Jako jedno prodané album se nyní počítá 1500 přehrání přes různé služby (Spotify, Beats Music, Google Play, Xbox Music a jiné) nebo nákup desíti songů. Existuje i samostatný žebříček, na který se tyhle novinky nevztahují a z toho jsem čerpal.

RingMan - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná