RUKAHORE_SHOP_BANNER

Kterak si to Common rozházel u britských emcees

V interview pro britský Touch Magazine, jehož hlavním cílem byla propagace alba ''BE'', se Common odmítavě vyjádřil proti míšení ras. Černí muži by podle něj neměli chodit s bílými ženami. Je sice možné, že zvolil špatnou formulaci a původní myšlenka tak vyzněla negtaivně, na druhou stranu je považován za jednoho z těch uvědomělých, intelektuálně založených lidí, kterému by jasné vyjadřování nemělo činit potíže.


Článek vzbudil pozdvižení, britští rappeři Rising Son, Doc Brown a Yungun zanedlouho zareagovali nahrávkou ''Dear Common (The Corner Dub)'', což je předělávka tracku ''The Corner'' z Commonova posledního alba. Všichni se cítí osobně dotčeni, protože sami pocházejí ze smíšených manželství.


Rising Son v singlu rýmuje: „...I liked your words but it's hard to believe in 'em now/ and I'm a friendly type of guy I want peace to abound/ problem is though, if I ever see you around/ I'ma have to stop Rising from beating you down/ because he wants to slay ya/ show ya how you turn a concious rapper/ into a fully unconscious rapper...I quote'sellout like a dred and a white girl,' shocking/ I thought that who you date is a personal option/ and who made you think you're the one that could stop them/ You said they sold out, well I guess you got something in common...“. Dodává, že Common by si měl uvědomit, komu vděčí za svůj úspěch. Jsou to především bílí posluchači. Podle něj byla předchozí deska ''Electric Circus'' cíleně zaměřena na tuto skupinu, nebylo určené lidem z ghetta, černochům. Nynější slova by se z jeho pohledu nemusela chicagskému rapperovi vyplatit.


Na serveru HipHopGame si můžete poslechnout ''Dear Common (The Corner Dub)'' track a také si počíst diskuzi, která jej doprovází. Stojí za to.Zdroj: SOHH, Black Entertainment, HipHopGameNovinka z 5. 7. 2005 (LayDee)
Common spisovatel

Pokud Common píše stejně dobře, jako umí rapovat, najdou si jistě i jeho knižní díla své fanoušky. I když asi v trochu jiné věkové kategorii, než která jinak tvoří hlavní část posluchačstva jeho hudby.


Co se týče rapperova psaní, nejde o žádnou biografii ani o ojedinělý počin. Common má za sebou již dva „zkušební“ svazky nazvané “I Like You, But I Love Me” a “ME: Mixed Emotions”, předcházející první větší knize “The Mirror In Me”. Ta by měla vyjít v průběhu letošního podzimu. Pojednává o africkém chlapci, který se přestěhoval do New Yorku a řeší problémy vlastní identity. Každý den se ve škole pokouší být někým, kým ve skutečnosti není. Pokaždé, když se vrátí domů a podívá se do zrcadla, nenajde svůj odraz. Jednoho dne se jej tedy zeptá: „Proč mi neukážeš můj odraz?“ a zrcadlo odpoví: „Nemůžeš se vidět, protože nejsi sám sebou“...


Knihy jsou určeny především dětem, jejich prostřednictvím hodlá Common předávat hlubší hodnoty. Nyní pracuje na knize “ Hug Me, It`s Okay”, která se věnuje problematice stále aktuálního šíření nemoci AIDS. Sám je dobře znám svojí angažovaností v oblasti edukativních a preventivních programů bojujících se šířením novodobého moru. Této nemoci podlehl jeho příbuzný.Zdroj: AllHipHop


Novinka ze 4. 6. 2005 (LayDee)
Common může být spokojený

Předchozí Commonovo album “Electric Circus” v očích (respektive v uších) kritiků ani jeho fanoušků neuspělo. Nejnovější počin “Be” je naopak chválen ze všech možných stran. Časopis XXL jej prohásil za klasiku, dalším nové album připomíná staré dobré časy desky “Resurrection”. Na úspěchu novinky se jistě podepsala produkce z dílny Kanye Westa a Jay Deeho.


Album se sice nevyhnulo problémům z pirátskými kopiemi, které se objevili týdny před oficiálním vydáním, přesto má slušně našlápnuto k překročení hranice 250.000 prodaných kusů. Prodejnost hodlá Common vydatně podpořit množstvím chystaných promo vystoupení, stejně jako videoklipem k singlu “Go”, v němž emceemu dělá společnost houf žen lepých tvarů.


Zároveň s vydáním alba “Be” se na trhu objevil další produkt s Commonem přímo související. Je to limitovaná edice Nike Dunks – obuv, která je výsledkem spolupráce rappera s designerským týmem Krispy Klean. Budou k dispozici ve dvou základních provedeních – červené a zelené (posuďte sami), koupit si je ale nemůže jen tak každý. Do obchodů se totiž dostane pouze stovka párů, přičemž cena jednoho je 350 dolarů.
Zdroj: HipHopDX news, AllHipHop a Streethop news


Novinka z 25. 5. 2005 (Shaft)
Udělal Common top album?
Odpověď na otázku se můžou dozvědět zájemci z celého světa od včerejška. To byl totiž v Americe první možný den, kdy šlo Commonovo album "BE" oficiálně sehnat. Desku ale předchází spousta chvály a různé předrecenze mluví o nejlepším albu minimálně tohoto roku.

O hodnocení XXL jako nejlepší tohoto roku jste asi slyšeli. Včera navíc další vážený informační kanál All Hip Hop dal desce také plný počet, což u nich rozhodně není pravidlem.

Common – BE:
01. Be (Intro)
02. The Corner
03. Go!
04. Faithful
05. Testify
06. Love Is...
07. Chi-City
08. The Food
09. Real People
10. They Say
11. It's Your World


Novinka z .24. 3. 2004 (Krysa)
Těšte se na Commona
Pro mě osobně jedno z nejočekávanějších alb letošního roku vydává 24. května na labelu Geffen a Kanyeho GOOD Music Common, který před několika dny oslavil své 33. narozeniny. Fanoušci určitě slyšeli dva vydařené tracky, které dosud stihly vylézt mezi lidi - "The Food" a novější "The Corner". Teď už je známý i tracklist, z kterého vyčteš i jména hostů. Není-li uvedeno jinak, produkuje Kanye West.

Common - BE:
01. BE
02. The Corner feat. The Last Poets
03. Go
04. Faithful feat. Bilal & John Legend
05. Testify
06. Love Is (produkce Jay Dee)
07. Chi City
08. The Food
09. Real People
10. They Say feat. Kanye West & John Legend
11. It's Your World / Pop's Reprise feat. Bilal (produkce Jay Dee)


Novinka z 20. 8. 2004 (Krysa)
Common slibuje návrat ke staré tvorbě
Common svým posledním albem "Electric Circus" zklamal hodně fanoušků. Jestli albe dodrží sliby, které rozhlásil, dočkáme se návratu starého dobrého Commona a jeho textů z časů desky "Resurrection". "BE", což znamená "Basement Evolution", "B-Boy Evolution", "Basic Expression" nebo prostě "být, existovat" - tak se jmenuje jeho ohlašovaná a očekávaná věc, kde majoritu produkce mají na starost Jay Dee, který spolupracoval i na jeho posledních dvou albech, a Kanye West, se nímž už stačil vypustit song "Food". Hovoří se i o Neptues, Questlove a Kareemu Rigginsovi. V těchto dnech je album téměř hotovo, do obchodů dorazí někdy na podzim z labelu Geffen.


Novinka z 22. 1. 2004 (Marq)
Common v remixech od Soul Supreme
Apetit švédského producenta jménem Soul Supreme neustále roste. Sotva dozněly poslední beaty jeho remix-projektu na Nasovo poslední album "Stillmatic" nazvaného "Soulmatic", vzal si do parády další ikonu rapové scény, Commona a výsledkem je deset remixů na klasické pecky tohoto velikána jakou jsou "Resurrection", "1999" či "I Used to love her." Ti z vás, kteří jsou již familierně obeznámeni s tvorbou Soul Supreme jistě tuší, že i v tomto případě se jedná o velmi "kultivovaný" sound se spoustou pečlivě vybraných (originálních) samplů ze zlaté éry soulu a funku, jenž se náramně dobře poslouchá a v dnešní době umělých pazvuků působí naprosto přirozeným dojmem.

Celý komplet těchto remixů pojmenovaný "Soul and Sense" si můžete poslechnout u nás a já jen doplním, že s producentem Soul Supreme se v brzké době (jaro) setkáme ještě na chystaných deskách od KRS-One, O. C.. a na konec roku se plánuje pokračování jeho úspěšné prvotiny "The Saturday Nite Agenda" opět s fajnovými hosty.

Soul Supreme and Common Sense - Soul and Sense
01. Intro
02. The Sixth Sense
03. I Used to Love Her
04. I Got A Right To
05. 1999
06. The Light
07. Doonit
08. Resurrection
09. Communism
10. Come Close
11. Love of My Life


Novinka z 13.9.2003 (LayDee)
Common a Erykah Badu propagují zdravou výživu
Když jsem se tak procházel po pardubické Cihelně, v každé druhé ruce zahlédl jsem půllitřík pivka a co chvíli zavoněl mi pod nosem kouř, jenž klasický tabák rozhodně nevydává. Mládež se vesela cpala buřty a na langoše byli mnozí z nás ochotni počkat si třeba i hodinu. V nadpisu zmíněným „hvězdám“ by se ale zřejmě mírně zatmívalo před očima a nezachránil by to asi ani stánek s „alternativní těstovinovou stravou“, jemuž jsem se já osobně po tři dny úspěšně vyhýbal.

Common, Erykah Badu a Sticmana propůjčují svoji tvář dokumentu "Wholistic Wellness for the Hip-Hop Generation", jehož cílem je přiblížit hiphoperům alternativy tradiční zdravotní péče. Ukazuje jak bojovat s psychickými, emočními a fyzickými problémy a upozorňuje, že důležité je vždy začít nejprve u sebe samého. Umělci v tomto případě vychvalují zejména svůj způsob stravy, který zrovna ne každému vyhovuje.

Common říká, že od doby, kdy vynechává maso a mléčné výrobky mu to lépe mluví. Jeho hlas je jasnější, lépe dýchá a to vše se podepisuje na vyšší kvalitě jeho rapování. Díky vegetariánství prý může s hlasem více experimentovat. Obdobně disciplinovaná v jídle je i Erykah Badu a spolu s tvůrci dokumentu věří, že film bude mnohé inspirovat.

Pokud neradi ubližujete kuřátkům nebo prasátkům tím, že je smažíte na rozpáleném oleji, salámům se vyhýbáte jako čert kříži, vajíčka tak maximálně po někom házíte a i zdravoučké bílé rybí masíčko je vám k smrti odporné a při tom všem máte rádi hip hop, bude toto snímek právě pro vás.


Novinka z 18. 12. 2002 (Nasty)
Common vydal nové album
Navazuji na svou starší zprávičku z poloviny léta, kdy jsem vás informoval o tom, že Common připravuje svojí novou desku. Ta už je tedy od 10. prosince na světě a jmenuje se ''Electric Cirkus''. Pilotní singl z tohoto alba nese název ''Come to Close Me'' a je okořeněn hostováním Mary J. Blige (krom ní si Common přizval na pomoc se svojí novou deskou k ruce i Erykah Badu a Cee-Lo).

Pro úplnost ještě přidávám kompletní tracklist:

01. Ferris Wheel (feat. Vinia Mojica; prod. ?uestlove)
02. Soul Power (prod. Dilla)
03. Aquarius (feat. Bilal; prod. ?uestlove)
04. Electric Wire Hustle Flower (feat. Sonny (Of P.O.D.); prod. James Poyser (of Soulquarians))
05. The Hustle (feat. Omar And Dart Chillz; prod. Karieem Riggins)
06. Come Close To Me (feat. Mary J. Blige; prod. Neptunes)
07. New Wave (feat. Laetitia Sadier (Of Stereolab); prod. ?uestlove)
08. Star * 69 (PS With Love) (feat. Bilal; prod. ?uestlove)
09. I Got A Right Ta (prod. Neptunes)
10. Between Me, You & Liberation (feat. Cee Lo; prod. ?uestlove)
11. I Am Music (feat. Jill Scott; prod. ?uestlove)
12. Jimi Was A Rock Star (feat. Erykah Badu; prod. ?uestlove)
13. Heaven Somewhere (feat. Lonnie "Pops" Lynn/Erykah Badu/Mary J. Blige/Jill Scott/Bilal/Cee Lo; prod. ?uestlove)

LABEL INFO (K-Hill)Novinka z 6. 7. 2002
Co se chystá u Commona?

Že Chicago není jen městem basketbalu, ale i kvalitního hip hopu, dokazuje mimo jiné (a možná že zejména) raper Common. Po vynikající předloňské desce ''Like Wather For Chocolate'', se Common rozhodl zrealizovat své v pořadí už páté album, které ponese název ''Electric Circus''.

Podle samotného rapera se bude jednat o desku, která bude mít svojí koncepcí, náladou a zvukem s předchozí ''Like Wather For Chocolate'' jen pramálo společného. Měla by být především tvrdší a syrovější, s čímž si musí poradit hlavně producenti, které si Common pozval do studia. Těmi budou Jay Dee, Pino Pallidino, James Poyser a zejména ?uestlove, jenž do celého projektu přinese i své schopnosti v roli výkonného producenta.

Redakce - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná