Jen já a Eazy-E jsme znali význam N.W.A, říká k žalobě Jerry Heller

Náš nedávný článek, zabývající se žalobou manažera Geralda Hellera členů jeho někdejší kapely N.W.A., přitáhl pozornost mnoha čtenářů. Hádáme, že filmovou látku v podobě "Straight Outta Compton" tedy již máte nastudovanou. Žaloba je ostatně delikátní i tím, že bývalý manažer chce po producentech celovečerního filmu kromě náhrady škody také veškerý výdělek z jeho promítání, přičemž ten není zrovna malý. Jerry se nyní vyjádřil k nadcházejícímu procesu pro magazín Rolling Stone.

 
Jak jsme psali nedávno, manažer kapely N.W.A., jenž stál na konci osmdesátých let za úspěchem kluků z Comptonu, zažaloval Ice Cubea, Dr. Dre a vdovu po Eazym-E kvůli ztvárnění jeho osoby ve "Straight Outta Compton". Důvodem je podle něj lživé vylíčení jeho vztahu k Eazymu-E, přičemž tvrdí, že to byl on, kdo byl s Erikem do poslední chvíle jeho života. Ve filmu naopak Eazy-E vyhodí Jerryho z Ruthless Records krátce před diagnózou jeho nemoci.
 
Gerald Heller vysvětlil důvody své žaloby magazínu Rolling Stone. "Byl jsem s ním až do jeho předčasného skonu," cituje Hellerovu odpověď pro hudební magazín server hiphopdx.com. "Myslím na něj každý den. Byl jako můj syn. Byl to vizionář. Byl ten největší ze všech a vždy jsem věřil tomu, že pouze on a já rozumíme významu, který N.W.A. měl. Ostatní se chovali způsobem: 'Hej, dáme dohromady velkou skupinu a vyděláme spoustu peněz,'" připojuje Jerry na svou obhajobu.
 
Heller zároveň vysvětlil, proč se rozhodl žalovat i vdovu po Eazym-E. Podle něj během natáčení filmu porušila smlouvu, kterou v minulosti s Hellerem uzavřela. V té má stát, že ani jedna ze stran (Eazyho ani Hellerova) nebude zveřejňovat poškozující informace na adresu druhé strany. Gerald také dodává, že s ním natáčení "Straight Outta Compton" nikdo nekonzultoval a žaloba je tak jeho jedinou možností, jak do filmu vůbec nějak zasáhnout.
 
 
"Nikdo mě ohledně toho neoslovil," vysvětluje Heller. "Nevěděl jsem, o čem ten film byl. Oni to věděli. Já ne, až do chvíle, kdy jsem ho sám viděl. Nikdo z jejich tábora za mnou ani jednou nepřišel, abychom si k tomu řekli: 'Bude se vám to takhle líbit?' nebo cokoli jiného. Myslím, že to je neuctivé. Pokud je tohle cesta, kterou si vybrali, že budou dělat byznys, tak je to i důvod, proč je tu teď tahle žaloba," dodal.
 
Jerry chce po autorech kromě náhrady škody také výdělek z projekce filmu. Ten překročil částku 160 milionů dolarů. Jeho režisér Gary Gray se tak stal nejlépe vydělávajícím režisérem domácí kinematografie afroamerického původu. Za ním je Keenen Ivory Wayans, jehož komedie "Scary Movie" z roku 2000 vydělala v prvním týdnu 157 milionů dolarů a Tim Story se snímkem Fantastic Four z roku 2005, jenž si přišel na necelých 155 milionů. Mimo zámoří pak utržil Fantastic Four 175,8 milionů, Scary Movie 121 milionů a "Straight Outta Compton" bez mála 25 milionů.
 
"Straight Outta Compton" vnímám jako asi nejlepší rapový snímek posledních let, ale mezi ostatními filmy na mně působí jako normální béčko. Scénář o partě kluků, z nichž se staly hvězdy, které se následně rozkmotřily, aby se daly dohromady, když už je pozdě - kolik takových filmů jsme viděli o jiných kapelách, sportovních týmech atd.? Nebo měli hoši opravdu štěstí a zažili příběh jako vystřižený z amerických scénaristických standartů?
 
Stejně tak "Straight Outta Compton" asi jen těžko obstojí jako záznam historie. Mám problém uvěřit, že Dr. Dre a Ice Cube, kteří se z velké části podíleli na produkci snímku, byli vlastně ti sympatičtí kluci, kteří si po rozpadu N.W.A. udělali svoje kariéry a po nich zatoužili vrátit N.W.A. zpět na pódia. Zkrátka to celý působí dojmem, že ta smlouva, kterou měl uzavřít Heller s vdovou po Eazym, podle níž nesmí ani jedna strana zveřejňovat poškozující informace na účet té druhé, tu nebyla jen jedna a Jerry to slíznul od tábora, jenž měl při tvorbě filmu větší slovo. Kromě toho - to vážně neřekl známému hudebnímu manažerovi nikdo z jeho okolí, že o jeho dřívějších svěřencích někdo chystá film? 
 
 
Zdroje: tzm.com, hiphopdx.com

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná