Jay-Z dissoval 2Paca, teď pracuje s Drem na Detoxu

Flegmatický "ignorant" Jay-Z má mnoho protivníků, ale málo času jim odpovídat. Takový Cam'ron mu nestál za námahu, proč tedy vyjel po jeho "chábrovi" ze stáje Dipset, Jimu Jonesovi?

 

“You don’t get to where I got without developing thick skin. You have to because you look at the people that are saying things about you and you need to evaluate. We need like a hip-hop board, like to approve certain things. Who is Jim Jones? You know, to be saying something about me? He doesn’t have a…if we’re looking at it as far as career accomplishments or we looking at it as far as lyrical skill…like who is, I mean that’s like the 9th man off the bench sitting there shoutin’ ‘you a bum’ to the superstar on court puttin’ up 50 every night…This is just crazy, like, you? What? Him? That’s how I feel about it, I’m like, what has he done? What has he done to warrant that? Does he have a classic album? No. Is he on anybody’s top 10 list? No. Does he have any hardware on his wall? No. So who is that guy to say anything about me?"

 

Slušný rozruch udělal i v časopise XXL, kde se rozkecal o problémech s 2Pacem v roce 1996.

 

“I reference Jordan because he had similar stories. He said that he felt cheated when he got to the league and Larry Bird and Magic were leaving. I feel like that. I be like, “Damn, I wonder what it would be like with Big and Pac and everybody here.” The worst I’ve heard was that I wouldn’t be who I am if Big and Pac was here. That’s God given talent. You can’t…And that would have been interesting too, how that would’ve played out with me and Pac. Because I wasn’t where I am now. It would’ve went down, it was a collision course, 100%. I knew some people out West and they told me about the [Makaveli] song. It hadn’t dropped yet, but was on the way. I had my record ready. I shelved it out of the utmost respect, but it was coming. I performed it one time only at Apollo over ‘No Diggity.’ No one has that tape. They usually tape the Apollo shows, but they had just stopped taping for some reason. We tried to find the tape. It’s 2,000 people that know about it. I did two verses. It’s the truth, that’s the best shit. It’s so liberating, when you say what the fuck you wanna say ."


 

Zajímavé. Další povídačka se odehrála na rádiu HOT 97, což by se dalo nazvat, jako pokračování toho, co se započalo u Jonese. Mr. Carter se nebál mluvit o jeho vztazích s 50 Centem, o Def Jam umělcích a dokonce padla předzvěst společného mixtapeu s Green Lanternem "Presidential Invasion Mixtape". Také vstoupil do neoficiální soutěže s Gamem. Chce své album vydat 14. listopadu, aby porovnal prodejnost s West Coast killerem.

 

Poslední bombou byl telefonický rozhovor s Jayem den po HOT 97, ve kterém vyplulo na povrch, že bude Hova spolupracovat s Dr.Dre na "Detox"u.


 

"…I know Dre was working, I’m workin with Dre on Detox. I know he workin on his shit. I spoke to him, I know he was  coming. I was like, well let me ad, you know, my little bit to the puzzle. Working with Dre… I tell you what happened with Dre…" říká Jay. "He don’t care about dates, your roll out or your marketing plan. It’s all about the records for him. Me and him fought over Lost Ones. I’m like, yo Dre, I have to master my album in two days!"

 

Jestli to, co říkal Jay-Z je pravda, mokré sny milionů lidí se začínají plnit. Snad nepřichází předčasné Vánoce. Na druhou stranu - i kdyby to byla pravda, nejspíš nám nebudou stačit prsty na rukách, abychom spočítali, kolikrát se Dreho album odloží.

 

- Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná