Jak na zesnulého Prodigyho vzpomíná nejen rapový svět?

Nejen rapový svět ztratil další velké jméno. Charismatická půlka dua Mobb Deep, špinavý lyrik a významná postava hiphopové kultury počínaje novým miléniem, Albert Johnson aka Prodigy zemřel 20. června po posledním vystoupení v Las Vegas v pouhých 42 letech. Podle magazínu XXL zemřel newyorský rodák v nevadské nemocnici po několikadenní hospitalizaci v důsledku potíží způsobených zákeřnou Anemií, jíž trpěl Albert Johnson od narození.

 
Prodigy ještě v o několik dní dříve vystupoval se svým parťákem Havocem v Las Vegas spolu s Ghostfacem, Ice-Tm, KRSem nebo Onyx v rámci Art Of Rap Tour. Po skončení celé show se však dvaačtyřicetiletý autor musel odevzdat do péče lékařů, kteří ho převezli do nemocnice, přičemž příčinou měly být podle magazínu XXL a dalších zdrojů potíže s Anemií. Tato závažná nemoc, projevující se porušenou tvorbou červených krvinek a v důsledku toho zhoršenou schopností krve dodávat tkáním kyslík, doprovázela Prodigyho od narození.
 
Důvody Prodigyho nečekaného odchodu potvrdil i jeho vydavatel: „Je to velice smutné a neuvěřitelné, ale potvrzujeme smrt našeho přítele Alberta Johnsona, pro miliony fanoušků lépe známého jako Prodigy z legendárního dua Mobb Deep. Prodigy byl před několika dny hospitalizován ve Vegas krátce po vystoupení Mobb Deep kvůli komplikacím s Anemií. Stejně jako většina jeho fanoušků víme, že Prodigy bojoval s nemocí od narození. Přesné důvody úmrtí musí být ještě určeny. V tuto chvíli bychom chtěli všem poděkovat za respektování soukromí Albertovy rodiny," stojí v prohlášení na stránkách magazínu XXL.
 
 
To, že Prodigy zesnul i přes svůj zdravotní stav náhle, potvrzuje i Havocova reakce pro TMZ. „Jsem z toho pořád v hajzlu. Nemůžu ani poslouchat Shook Ones ani nic dalšího. Těžko se mi kouká na fotky. Potkal jsem ho, když mi bylo patnáct a teď je mi třiačtyřicet." Podle serveru 2dopeboyz.com byl Havoc na Prodigyho zdravotní problémy zvyklý po celou dobu jejich přátelství, přičemž autor legendární desky H.N.I.C. byl kvůli anémii hospitalizován již mnohokrát v minulosti. „Nemohl jsem tomu uvěřit. Zavolal jsem našemu manažerovi. Brečel takovým způsobem, jaký jsem ještě neslyšel. Položil jsem telefon..." uvedl. Na videu, které si můžete přehrát výše, nicméně Havoc nevypadá, že by ztrácel hlavu.
 
Rapový svět tak oplakává významné rapové srdce, které přineslo newyorské základně geniální desky jako H.N.I.C., The Infamous, Hell On Earth či singly jako Shook Ones, Survival Of The Fittest, Quiet Storm a další. DJ Premier se například rozhodl vydat původní verzi nahrávky Cop Killer, jež měla být původně na prvním albu Mobb Deep. V roce 1993 nahráli Havoc a Prodigy vedle známého tracku Peer Pressure také skladbu Cop Killer, jež se však nakonec na desce Juvenile Hell neobjevila a její osud byl dlouho (až na pár leaknutých verzí) neznámý.
 
 
Kromě obrovského množství tributů od dalších MCs a tvůrců z řad hip hopu vzdali Albertu Johnsonovi neobyčejný hold také Mark Arum a Fred Blankenship z lokální atlantské televize WSB-TV Channel 2. Tito dva autoři zpravodajského vysílání se rozhodli vzít některé nesmrtelné řádky Alberta Johnsona a vmontovat je do scénáře vysílání. Ačkoli jde o geniální nápad, není Prodigy prvním rapovým umělcem, jehož slova si Arum a Blankenship vypůjčili pro účely vysílání. V minulosti podobně naložili s Tupacem, Notoriousem nebo Phife Dawgem.
 
 
Zesnulý Albert Johnson aka Prodigy vydal v letošním roce také skvělé album Hegelian Dialect (The Book of Revelation), o němž jsme se zmiňovali ve starším článku. Stejně tak byl člen dua Mobb Deep plodný na knižním trhu, kde svým originálním konceptem vyčníval zejména titul Commissary Kitchen, jež byl částečně vtipnou, z větší části však dost vážnou výpovědí o podmínkách v amerických napravných zařízeních.
 
Na závěr nezbývá než říct: Sbohem, Prodigy! Tvoje nemoc byla dlouhá, ale odchod nečekaný. Budeme na tebe vzpomínat.
 
 
Zdroje: xxl.com, 2dopeboyz.com, tmz.com
 

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná