Hip hop z pohledu terapeuta

Knih, zabývajících se hip hopem, bylo napsáno nemálo. Některé všeobecnější, jiné specificky zaměřené – seznam některých můžete najít třeba zde. Jejich řady nyní rozšiřuje jedna, jejíž úhel pohledu na věc je vskutku jedinečný.

Jmenuje se “The Psychology of Hip-Hop” a jejím autorem je terapeut Terence McPhaul. Muž, který je v USA znám především coby osobní rádce hvězd, autor knihy “The Celebrity Psyche” či jako odborník přizvaný ke konkrétním televizním pořadům.

McPhaulova nová kniha se snaží poodkrýt psychologické pozadí hip hopu, přijít na kloub tomu, proč je (v USA) tak často spojován s násilím a kriminalitou. Snaží se vysvětlit (často kontroverzní) chování rapových hvězd typu Eminem, Lil' Kim, 50 Cent nebo Snoop Dogg. Provokativně se zabývá třeba R. Kellyho problémy (sex s nezletilými dívkami), duševním zdravím P. Diddyho nebo důvody, které vedly k vraždám 2Paca a Biggieho. Z jeho pohledu je hlavní příčinou east/west coast války, vrcholící úmrtím těchto dvou emcees, nenasytnost nahrávacích společností.

České překladu se zřejmě nedočkáme (stejně jako u všech předchozích knih o této kultuře), pokud vám ale angličtina problémy nedělá, určitě ji snadno seženete třeba přes internet.


Zdroj: AllHipHop

Redakce - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná