Grammy jsou rozdány, Kanye West proměnil sedm nominací ve tři ceny

Britská zpěvačka Adele v neděli ovládla předávání hudebních cen Grammy. Odnesla si ocenění pro nejlepší píseň i album roku.

Třiadvacetiletá Adele byla nominována v celkem šesti kategoriích. Proměnila všechny – kromě nejlepší písně "Rolling in the Deep" a alba "21" obdržela sošku za nejlepší krátký videoklip, nejlepší popový vokální výkon, nejlepší popové vokální album a nejlepší nahrávku.

Nejdůležitější cenu za album roku jí předala zpěvačka a herečka Diana Ross.

Londýňanka  podstoupila v říjnu operaci hrdla. Vystoupení na předávání cen Grammy v Los Angeles bylo jejím prvním od té doby. Fanoušci si tak mohli ověřit, že operace její hlasivky nepoškodila. Přítomní ji ocenili potleskem ve stoje.

Adele je prvním umělcem od Beatles v roce 1964, který má dvě nahrávky mezi prvními pěti jak v britské singlové, tak britské albové hitparádě.

Více nominací než britská hudebnice – sedm – měl jen Kanye West. Porota mu udělila tři ceny – za nejlepší rapové album, nejlepší rapovou spolupráci a nejlepší rapovou píseň "All of the Lights".

Nejlepším nováčkem se stala skupina Bon Iver.

Za album "Relevation Pt. 1: The Root of Life" si cenu odnesl syn Bobay Marleyho - Stephen.   

Cenu za nejlepší rockovou píseň si odnesli Foo Fighters a jejich Walk.

Předávání cen hudebního průmyslu zastínila smrt zpěvačky Whitney Houston. Průvodce večerem LL Cool J zahájil program modlitbou. "Nevyhneme se tomu. Umřel člen rodiny," řekl raper. "Jediná věc, která mi připadá správná, je začít modlitbou za ženu, kterou jsme milovali, za naši padlou sestru Whitney Houston," řekl.

Ze záznamu pak pořadatelé pustili klip k nejslavnější písni Houston "I Will Always Love You". Publikum na závěr povstalo a památku zpěvačky uctilo potleskem. Stejnou píseň zazpívala k poctě zesnulé také Jennifer Hudson.

Whitney Houston zemřela ve věku 48 let. Její tělo našli v sobotu v 15.55 místního času (neděle 0.55 SEČ) v hotelovém pokoji v Beverly Hills. Příčinu smrti šetří policie. "Whitney, budeme tě navždy milovat," rozloučil se s Houston LL Cool J. "Tato noc je o něčem skutečně univerzálním a uzdravujícím: tato noc je o hudbě."

Letošní udílení cen Grammy také doprovázely protesty muzikantů, jejichž hudební žánry organizátoři Grammy vyškrtli ze seznamu soutěžních kategorií. Hudební akademie oznámila již v dubnu loňského roku, že pro rok 2012 snížila počet soutěžních kategorií ze 109 na 78 s tím, že toto omezení je nutné pro zachování "vysoké prestiže cen".

Ceny Grammy se udílejí od roku 1958. Jde o hudební obdobu amerických filmových cen Oscar, jež byly vytvořeny v roce 1929. O vítězích rozhoduje zhruba 13 tisíc hudebních akademiků. Kompletní přehled vítězů najdete zde.

 

Jennifer Hudson - I Will Always Love You (tribute to Whitney)

Rihanna & Coldplay - We Found Love, Princess of China, paradise

Nicki Minaj - Roman Holiday

 

Bobby - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Anonym
  • Anonym
  • 10.24 dne 13.02.2012

Máte tam chybu, Kanye West dostal čtyři ceny - viz stránky Grammy http://www.grammy.com/nominees č. 21, 22, 23, 24.

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná