Fenomén zvaný n-word

Jednou z častých kritik, směřujících k hip hopu, je časté a neskrývané užívání slova „nigga“, zejména v rapu. V této „politicky korektní“ době chodí většina Američanů kolem tohoto slova po špičkách. A pokud jej musí z nějakého důvodu skutečně veřejně zmínit, potichu a nenápadně použijí označení „n-word“. Ta světlejší část populace si jeho užitím vůči Afroameričanům spolehlivě koleduje o malér, ať už fyzického nebo právního rázu. Rappeři, zejména ti, které najdete v oddělení „gangsteři a další drsňáci“, pro něj ale nemají daleko.


Přes všechny drobné významové odlišnosti, které na sebe v průběhu dějin slovo „nigga“ navázalo, zůstává hlavně urážkou. V současné době přicházejí hned dva projekty, v jejichž centru zájmu stojí právě toto označení a jeho působení v afroamerické komunitě.


Prvním z nich je kniha „Bury That Sucka“, jejímž autorem je H. Lewis Smith. Zaobírá se tím, proč Afroameričané navzájem stále toto slovo používají coby akt pohrdání, ponížení a nulového respektu, byť přesně takto bylo toto slovo kdysi míněno vůči nim. Tím druhým je dokument (DVD) “The N-Word”, ve kterém známé osobnosti tmavé pleti (Chuck D, Russell Simmons, Whoopi Goldberg a další) svěřují své názory a zkušenosti s tímto kontroverzním slovem. Zatímco na jedné straně je tu prezentován pochopitelný názor, že by se „nigga“ nemělo užívat, na straně druhé se tu třeba objevuje myšlenka, že  toto slovo může vyjadřovat i náklonnost, oblibu a nemá žádný rasistický podtext.

 


 


Zdroj: Streethop, AllHipHop

Redakce - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná