RUKAHORE_SHOP_BANNER

Evropská unie ochrání práva uživatelů nelegálního obsahu

Představitelé Evropské unie minulý čtvrtek uzavřeli ujednání, které definuje práva uživatelů internetu, kteří nelegálně stahují hudební a filmové soubory. Ti se tak nyní nemusí obávat, že by za své jednání čelili přehnaně vysokému trestu. Hrozit by jim nemělo ani omezení připojení k internetu.

Podle telekomunikační komisařky Viviane Reding hledaly státy dohodu déle než dva roky. Přijatá reforma rovněž zvyšuje konkurenci mezi poskytovateli internetového a telefonního připojení.

Prodleva k uzavření smlouvy byla výsledkem různého pohledu na věc mezi jednotlivými státy, především pak Francií, která v dubnu letošního roku přijala zákon, jenž jí umožňuje odpojit uživatele od sítě a přesto dál vybírat poplatky za poskytování. Vliv na konečné rozhodnutí mělo i lobby hudebních nakladatelství a filmových studií, která požadují lepší vynutitelnost práv v oblasti nelegálního šíření jejich výrobků, které jim má v konečném důsledku snižovat zisk.

Přijatá dohoda dává zřejmý signál, že Evropská unie bere základní práva velmi vážně. Výrazně se zlepší práva uživatelů a možnost výběru na telekomunikačních trzích,“ řekla novinářům Reding.

Dohodu musí ještě schválit Evropský parlament a představitelé jednotlivých zemí. Jejich jednání by se mělo uskutečnit příští měsíc.

Lukas - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná