Do síně slávy muzea Grammy letos zamíří LP The Chronic od Dr. Dre a Public Enemy

Slavnostní ceremoniál cen Grammy letos proběhne 28. ledna. Většinu listopadových nominací posbírali Jay-Z a Kendrick Lamar. Před vyhlášením výsledků nominací se čím dál víc diskutuje o letošním obsazení síně slávy muzea Grammy. Pro hiphopové publikum je zajímavá informace, že vedle Nirvany či Whitney Houston přibudou letos do muzea také Dr. Dre a Public Enemy.

 
Síň slávy Muzea akademie cen Grammy v minulosti zařadila do svého seznamu expozic jména jako Jimi Hendrix, Gladys Knight & The Pips, Billie Holiday, Louis Armstrong nebo The Rolling Stones. Z hiphopové sféry přibyly v minulosti N.W.A. a Public Enemy. Jak se pro čím dál víc hiphopových releasů naplňuje podmínka pro vstup do síně slávy cen Grammy (minimální stáří pětadvaceti let konkrétního singlu či alba), dá se očekávat, že do prestižní přehlídky bude v následujících letech přibývat čím dál více skvostů.
 
V letošním roce se tak do síně slávy podívají deska The Chronic od Dr. Dre z roku 1992 a singl Fight The Power od Public Enemy z roku 1989. Mezi další nehiphopové, a přesto zasloužené, přírůstky patří například cover verze starší skladby ze soundtracku k filmu The Bodyguard I Will Always Love You od Whitney Houston z roku 1992, či album Nevermind od Nirvany z roku 1991.
 
 
Ačkoli jsou všechny letošní nominace do síně slávy oprávněné, je to vlastně seznam podobný tomu z dřívějších let, kdy jsme tu měli Public Enemy a vedle nich i Dr. Dre, byť v rámci jeho původního uskupení N.W.A. A neřekl bych, že by hodnotitelé nenašli i další interprety, kteří pomáhali popularizovat hiphopový žánr na přelomu osmdesátých a devadesátých let.
 
Navíc si nemusím pokládat otázku, jestli se jednou do síně slávy podívají také dnes už zesnulí hrdinové Sean Price nebo Prodigy. Oba zásadním způsobem ovlivnili dnešní podobu rapového žánru. Bohužel se tak nedělo z bezpečí prestižních nahrávacích společností, ale "na vlastní nebezpečí" z undergroundových základen. Navíc si nedovedu představit, že by názory výše zmíněné dvojice dokázaly učarovat bílým límečkům v porotě cen Grammy. A ruku na srdce, ač oba zmínění udělali pro hiphopovou kulturu opravdu hodně, nepomáhali příliš popularizovat hiphopový žánr v rámci hudebního průmyslu, což by porota pravděpodobně ocenila nejvíc.
 
A tak legendy, jako ty, které jsem zmínil, budou zřejmě mít i za pětadvacet let své místo spíš v našich srdečních komorách, než v síních slávy. Zatím nezbývá než gratulovat Dr. Dre i Public Enemy.
 
 
Zdroje: 2dopeboyz.com

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná