Azrael rekapituluje letošní rok

Azrael, rodák z Vancouveru a člen kapely 50 Fingers, která loni vydala jedno z nejlepších alb s kanadským původem, zhodnotil pro bbarak.cz letošní rok. MC, kterému začátkem roku 2010 vychází nové album Pocket Watch, přináší svůj pohled na úspěch Drakea, rappery odsouzené za držení zbraní i aféru Chris Browna a Rihanny.

„2009 byl dobrý rok. Byl pěkně naplněný a utekl hrozně rychle. V první polovině jsem vydal mixtape Bangers & Mash a v prosinci pak album The Doldrums. Přijetí obou projektů bylo zatím skvělé. Taky jsem dokončil práci na desce Pocket Watch, na které dělám s mým kámošem Sythe. Vydat ji chceme počátkem příštího roku.

Jedním z nejzajímavějších momentů na kanadské scéně byl určitě vývoj King Of The Dot, což je kanadská battle liga. Je úžasný, kam až se ten projekt posunul. Účastní se rappeři z celé země a líbí se mi, jak je celá battle scéna pohromadě. Sám se sice neúčastním a ani battle není moje krevní skupina, ale baví mě to sledovat.

Líbilo se mi hned několik alb, která v Kanadě vyšla. Řekl bych, že Airport 3 od Moka Only je nejlepší a nejvíce konzistentní deska za tenhle rok. Sex Machine od Snak the Ripper bylo něco velkýho a ten kluk jde v poslední době dost nahoru. A taky Klassiek od Risskant & Anonymouz bylo krutý. Nahrálo se sice v Holandsku, ale díky Anonymouzovi je v tom i špetka Kanady.

Kardinal Offishall i Drake zaznamenali celosvětově obrovský úspěch, ale je velký rozdíl, jak oba získali svoji fanouškovskou základnu. Drake asi doopravdy je největší kanadskou rapovou hvězdou, ale vzhledem k cestě (nebo spíš jejímu nedostatku), kterou musel ujít, aby se dostal tam, kde je, taky může být tím, kdo nejrychleji zmizí z očí, aniž by si to lidé uvědomili.

Celkově je ale určitě znát, že čím dál tím míň lidí kupuje CD´s. Na druhou stranu je i méně lidí vydává. Většina se teď snaží být kreativní v oblasti merchandisingu, což se ukazuje jako zajímavý způsob. A taky propuknul nový trend volně dostupných alb na netu.

Ohledně těch společenských novinek se toho tenhle rok stalo hodně. Bohužel je většina zmiňována v tom negativním světle jako incident Chris Browna a Rihanny nebo posílání rapperů do vězení za držení zbraní jako T.I., Prodigy nebo nedávno Lil Wayne. Je to blbý, ale tohle je Amerika. Tam je skoro normální nosit v některých oblastech u sebe zbraň. A Chris Brown by měl začít chápat.

Na co se příští rok těším? Určitě na nová alba od Cormega a Redmana. Taky The Roots budou vydávat, což si určitě nenechám ujít.“

Lukas - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná