Australské aktivistky zatrhly Tylerovi jeho turné

Australský premiér Peter Dutton vyslyšel žádost aktivistického hnutí bojujícího za ženská práva Collective Shout, které v polovině července žádalo zákaz Tylerova vstupu na australskou půdu v rámci jeho plánovaného turné. Pas kontroverzního rappera Odd Future tak bude zřejmě v září, na kdy je/bylo turné plánováno, odpočívat doma.

 
Kdo se alespoň trochu orientuje v textech Odd Future, dovtípí se pravděpodobně, jaká je spojitost mezi Tylerem a skupinou Collective Shout. Ženské hnutí, cítící se dotčené Tylerovými texty, které označuje za urážlivé a ponižující vůči ženám, požádalo australského premiéra o odmítnutí interpretovi žádosti o vízum. 
 
"Jaký má smysl se snažit zastavit epidemii násilí na ženách, když nakonec rozvinete červený koberec pro zpěváka, který oslavuje misogynii a ponižování žen kvůli zábavě," cituje magazín hiphopdx.com slova spoluzakladatelky hnutí Collective Shout Melindy Tankard pro 3AW. Tankard zároveň dodává, že i když Tyler dosud neměl potíže se zákonem, je vzhledem k povaze své tvorby vnímán jako kriminálník a přidává tvrzení, že rapper měl v minulosti vyvolávat několik veřejných potyček. 
 
"Myslíme si, že hlavní problém je zde v ponižování žen. V jejich označování za sexuální objekt a propagovaném způsobu vnímání ženského těla mladými muži. Výzkumy ukazují, že názory ovlivňují chování. (Tyler, pozn. red.) přispívá k nepřátelskému kulturnímu prostředí vůči ženám a dívkám," dodává hlavní důvody celé žádosti Tankard. 
 
Sám Tyler se na svém twitteru vyjádřil 27. července, krátce po obdržení zákazu jeho vstupu do země: "T IS NOW BANNED FROM AUSTRALIA. YOU WON @CoralieAlison IM HAPPY FOR YOU <3". Coralie Alison je hlavní iniciátorkou akcí Collective Shout, která  podala žádost o odmítnutí Tylerova víza australské vládě. Nejedná se ostatně o první ban ze strany hostitelského státu, kterému interpret čelí. Nový Zéland v minulosti pro jistotu zatrhnul vstup své vlasti rovnou celé jeho bandě Odd Future.
 
Podobné incidenty nejsou v uměleckém světě žádnou výjimkou. Pomineme-li, že poslání Collective Shout celá věc z praktického hlediska nijak nepomůže (Tylerovi nadržení fanoušci budou rozsévat násilí a mužskou dominanci po australské půdě i bez Tylera), můžeme hledat důvody spíš symbolické, které jsou vzhledem k australské kultuře pochopitelné. 
 
Podotýkáme, že povaha Australanů je (co do vnímání ženských práv) od americké či evropské nátury dost odlišná. Austrálie již v minulosti začala s národní iniciativou "Bílá stuha" jakožto projevem snahy o zastavení násilí vůči ženám. Země zároveň slaví 25. listopadu tzv. Den bílé stuhy. A když se takové hodnoty setkají se zvířetem jménem Tyler, The Creator, je zaděláno na jiskření. 
 
V našem žánru není Tyler pochopitelně žádnou výjimkou. I tak se znovu otevírá otázka, které prostředky jsou pro vyhovění oběma stranám lepší. Zda zakázat koncert rappera, jenž má evidentně ve spořádané Austrálii dostatek fans, aby ho stálo za to pozvat nebo se zaměřit přímo na posluchače a míru jejich kultivace. Jinak řečeno - řezat strom od kořenů a ne od koruny.
 
 
Zdroje: hiphopdx.com

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná