RUKAHORE_SHOP_BANNER

Album Only Built 4 Cuban Linx slaví 20 let. Jak na něj vzpomíná Raekwon?

Raekwon nedávno vydal skvěle znějící album "F.I.L.A.", u nehož neskrýval své mezinárodně mířené ambice. Pro americký hudební magazín Billboard pro změnu zavzpomínal na období, kdy jeho sólová rapová kariéra stála ve stínu kolosu jménem Wu-Tang Clan a kdy pracoval na svém dechberoucím debutu "Only Built 4 Cuban Linx", které spatřilo světa 1. srpna 1995. Před dvaceti lety.

 
Přestože deska, jež se v roce 2009 dočkala svého stejnojmenného následníka, nedosáhla takových prodejů jako předchozí nosiče z dílny Wu (během prvního týdne se prodalo 130 000 kopií), obdrželo "Only Built 4 Cuban Linx" například zlaté ocenění Americkou asociací hudebního průmyslu (RIAA) a kritikou bylo velmi ceněné. Posluchači si oblíbili zejména filmovou lyriku a neméně smyslnou syrovou produkci, kterou se album vyznačovalo díky inspiraci mafiánskými filmy a špinavým newyorským zvukem. Ze samotného alba pak můžete znát celou řadu kultovních nahrávek jako "Wu-Gambinos", "Ice Cream" či "Criminology". 
 
 
Klasiku mezi nosiči zlaté éry doprovodil kromě ostatních členů Wu-Tangu zejména Ghostface Killah, jenž se objevil prakticky na všech skladbách: "Nikdy jsme si nemysleli, že budeme mít chemii, kterou jsme máme," cituje Raekwonovy vzpomínky pro magazín Billboard server hiphopdx.com. "Pamatuju si, jak mi Ghost jednoho dne říká: 'Inspiruješ mě' a já něco jako: 'Dobrý, ty inspiruješ mě'. Ale znělo to spíš jako: 'Inspiruješ mě k tomu bejt kreativní a psát věci, který jsem si nikdy nepředstavoval ani jako umělec, kterej píše'. Díval jsem se na to způsobem: 'Wow, díky'." Ghostfaceův otisk na desce byl natolik značný, že se i proto objevil na obalu desky po Chiefově boku.
 
Reakwon se též rozhovořil o ODBm, jehož podpora byla pro album důležitá, byť se Ol' Dirty Bastard na samotné desce nakonec neobjevil: "Každé naše album bude mít v sobě vždycky něco, čím se nás to dotýkalo. Každé album representovalo něco z Wu Tang family. Ol' Dirty měl v době, kdy se kolem toho pohyboval, venku svoje album (Return To The 36 Chambers: The Dirty Version, pozn. red.), takže to nemohl dát. Byl v pohodě, ale i tak jsem měl od něj hodně inspirace. Byl inspirace i před Wu-Tangem, takže jsem se proti tomu nestavěl. Bylo to něco jako: 'To je můj brácha. Ne každej tohle dá.' Jeho síla a sebejistota, kterou mi vštípil, mě inspirovala k tvorbě něčeho velkýho. Byl na to pyšnej. Přišel na focení a choval se způsobem: 'Nejsem na tvym albu, ale jsem tady!'"
 
Interpret zároveň přiznává, že se původně bál nahrát vlastní album, ale odhodlání zbytku kapely mu dodalo sebedůvěru. S posláním desky se podle Raekwona mohou posluchači ztotožnit i dnes: "Ten pouliční zápas se nikdy úplně neztratí, takže jsem si říkal, že by do toho celý album mohlo zapadnout," vysvětluje Raekwon skloubení pouliční tématiky s prvky gangsterských filmů. "Prostě jsem šel a řekl si: 'Jo, udělám to. Tohle je můj čas.' Samozřejmě tím bylo myšleno s mejma bráchama, s Wu-Tangem. Cejtil jsem tu podporu a sebevědomí, takže jsem věděl, že musím něco udělat. Vstoupil jsem do svýho srdce a řekl si: 'Jo, nezklamu. Můj tým by nedopustil, abych do toho šel a vypadal jako blázen.' Bylo to album, který jsem dělal od srdce a slavíme s ním dvacet let. Tenhle materiál mě přivádí zpátky do časů, kdy jsem nic neměl. Žádnou kariéru, žádný děti, jen tu divokost, jako když jsme vyrůstali. Řekli jsme jim pravdu, dovolili jsme jim poznat historii. Svědectvím je tahle deska."
 
 
Zdroje: hiphopdx.com

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná