Adidas, Run DMC a Master Jay budou slavit

Po celém světě dobře známé tenisky Superstar firmy Adidas slaví 35. výročí. Jak jinak než ve spolupráci s Run DMC, které tyto dodnes oblíbené boty proslavili. Na slavnostním večeru, který se bude konat 25. února v New Yorku (jak jinak) bude zároveň připomenut odkaz zavražděného Jam Master Jaye, jehož vrah dosud nebyl vypátrán.

Na akci také bude oficiálně uvedena nová nadace – The Jam Master Jay Foundation for Music, kterou založila jeho žena Terri Mizzeliová. Jako její mluvčí vystupuje DMC, který doufá, že se mu podaří dále šířit Jayův odkaz: „Ačkoliv tu s námi fyzicky není, udělám vše, co je v mých silách, aby si lidé jeho jméno pamatovali…budu dělat vše, co by dělal i Jay, kdyby tu s námi na zemi stále byl.“ Nezisková organizace má za cíl poskytovat státním školám finanční dotace a další prostředky na podporu programů hudebního vzdělávání.

Na rozvoj této nadace půjdou veškeré peníze, které gala večer vynese. Objeví se na něm nejen DMC, ale i Chuck D, Kid Rock, Missy Elliott a řada dalších hostí z hudebního, módního i zábavního průmyslu.


Zdroj: AHH news


Novinka z 29.10.2003 (Krysa)
13,5 milionů korun za vraha Jam Master Jaye
Zítra to bude přesně rok od vraždy Jam Master Jaye, která vedla k rozpadu legendárních Run DMC. I po této době jsou pachatelé na svobodě a doteď se zdálo, že se zadržení obávat nemusí. Jayova rodina a blízcí příbuzní mají pokrk pomalého průběhu nikam nevedoucího vyšetřování a rozhodli se jednat sami. Krom toho, že si najali soukromého detektiva ještě nabízejí půl milionů dolarů za informaci vedoucí k dopadení vrahů.

Marvin Thompson, bratr zesnulého DJe, k tomu řekl: "Uvítáme jakoukoliv pomoc, aby případ byl vyřešen. Nerad bych, aby celá věc skončila nerozluštěná jako v případě 2Paca a Biggieho. Chci, a myslím že fanoušci také, aby se vyšetřování dotáhlo do konce, a to pokudmožno ještě letos. Zůstáváme v kontaktu s policií, která má k dispozici několik teorií, ale občas se octnou v roli kočky honící dokola svůj vlastní ocas." Existuje i nový očitý svědek, který začal vypovídat až před pár týdny.

Lydia Hyde, jejíž bratr byl jedním z Jam Masterových obchodních partnerů, sdělila detektivům, že seděla naproti Jayovi ve studiu, když oba střelci vstoupili dovnitř. Ve výpovědi uvádí, že identifikovala jednoho pachatele jako muže, který pobýval ve čtvrti Hollis, a poskytla policii jeho jméno. Řekla, že jí poručil ulehnout na podlahu předtím, než jeho komplic střelil DJe do hlavy, když seděl na gauči. Na vraha se prý nepodívala. Předtím, než o všem informovala, přemístili vyšetřovatelé Lydii na tajné místo a poskytli jí policejní ochranu.

O tom, že rozlousknutí případu je pro policii těžký oříšek svědčí krom samotné délky vyšetřování i fakt, že k dispozici je několik verzí označujících různé pachatele. Můžete se přesvědčit i níže v archivu LayDeeho novinek.


NOVINKA z 5.9.2003 (LayDee)
Zemřel JMJ, protože nemohl zaplatit?
Dá se říci, že od chvíle, kdy byl před necelým rokem Jason Mizell aka Jam Master Jay zavražděn, se objevují stále jen samé dohady a policie má nemalé potíže nalézt dobrou stopu, která by je dovedla k úspěšnému rozuzlení komplikovaného případu. Přesto se možná (opět) blýská na časy lepší.

V předchozím příspěvku (10. 8. 2003) jsme vás informovali o novém svědkovi, Ronaldovi "Tinard" Washingtonovi. tentokrát vám přinášíme další informace, tentokrát pocházející z anonymního zdroje a sdělující, že JMJ byl zabit kvůli pěnezům z prodeje drog. Dokonce hovoří o tom, že svůj podíl na vraždě měli i Russell Simmons a Lyor Cohen! Připomínám, že jsou to slova pocházející od neznámého člověka, navíc určená médiím, nikoli policii. V naší zemi ale existuje jedno rčení - Na každém šprochu, pravdy trochu.

Podle některých předešlých zpráv policie prošetřuje možné spojení mezi Jayovou smrtí a nedávnou střelbou na jeho synovce. Anonym se ale domnívá, že tyto dvě události nemají nic společného a policie se pouze snaží odvést pozornost od svýh hlavních záměrů. Zdá se totiž, že slavný deejay měl zájmy, značně překračující hranice zákona.

Master Jay si prý vykopal vlastní hrob tím, že v červnu minulého roku koupil 10 kilo kokainu od dodavatele z Milwaukee. Pod záštitou již zmíněného Ronalda Washingtona odjel JMJ do Washingtonu D.C., kde drogy vyzvedl a pak putoval do Baltimoru za prostředníkem. Ten, aniž by zaplatil, s drogami zmizel. Ovšem, obchod je obchod a právě Jay měl ušlý zisk uhradit. Tak velkou sumu ale zřejmě neměl k dispozici.

Přestože se od počátku tiše šeptalo o možném Jayově spojení s drogami, vyšetřování se dlouho ubíralo jinými směry. Anonym hovoří o policejní korupci a maření vyšetřování. Ve snaze uchovat dobrou image mrtvého Master Jaye, byl veřejnosti pohotově nabídnut hlavní podezřelý (nevinný) Curtis Scoon, vyšetřování se zbytečně zabývalo nepodstatnými údaji.

Teorie, že JMJ byl zabit kvůli penězům mnohé překvapuje. Zdá se přeci, že jeho vynikající kariéra jej musela dovést k blahobytu a značnému majetku a mohl si tak dovolit zaplatit prakticky cokoliv. Podle informátora však Jay zbankrotoval a to jej přinutilo přijmout podivný kšeft. Russell Simmons a Lyor Cohen se snaží případu konečně zbavit, protože odhaluje jejich špatný management kariéry Run DMC, který jen podpořil Jayovu cestu dolů.. Suchou nit anonym nenechává ani na Runovi, který se podle něj na svého kolegu vykašlal. Bez důvodů odmítal na poslední chvíli představení, která pro Jaye i DMC znamenaly důležitý zdroj příjmů.

Čert, aby se v tom vyznal. Těžko říci do jaké míry pravda odpovídá informacím anonymního zdroje. Zdá se ale, že obdobně jako v případě vraždy Tupaca a Biggieho, případ úspěšněji řeší spíše média než korupcí prolezlá policie sama.

Info: SOHH, AllHipHop


Novinka z 10. 8. 2003 (LayDee)
Jam Master Jay Street
203rd Street v Queensu je název ulice, kde věhlasný člen Run DMC vyrůstal. Na jednom hiphopovém setkání (The Hip Hop Summit Youth Council) byla vytvořena petice za její přejmenování na Jam Master Jay Street a předána zastupitelům města. Pokud vše dobře dopadne, bude moci být nový název slavnostně odhalen při výročí JMJova úmrtí.

Máme ovšem i nové informace, co se vyšetřování jeho vraždy týče. Zdá se mi sice více než podivné, že se Jayův dlouholetý známý náhle rozpomene pěkných pár měsíců po události, ale budiž.

Ronald "Tinard" Washington, který údajně v Master Jayově studiu přebýval, policii vypověděl, že JMJ se o svůj život strachoval. Několik hodin před smrtí mu údajně ukázal zbraň a poslal jej s 200 dolary nakoupit náboje. Také viděl bývalého rapového promotéra Big D a jeho syna Noyda, jak vcházejí do studia a krátce nato zaslechl výstřely. Washington věří, že právě tito dva muži stejně tak stojí za pokusem zbavit i jej života dva dny po tragické události ve studiu.

O pravdivosti jeho verze vyšetřovatelé pochybují, nicméně „svědka“ mají takříkajíc stále po ruce. Kvůli podezření z ozbrojené loupeže totiž sedí na Long Islandu.

Info: AllHipHop


Novinka z 18. 4. 2003 (LayDee)
JMJ stále v centru zájmu
Fakt, že Jam Master Jay byl jednou z nejdůležitějších osobností hip hopu svědčí snad nekonečná řada poct, které jsou mu dosud skládány. 25. dubna se jej chystají uctít i neméně známí Beastie Boys. Samozřejmě ve velkém stylu, tedy prostřednictvím koncertu, který se bude konat v Las Vegas. Výtěžek bude věnovám Jayově rodině a jeho pozůstalosti. Přestože DMC a DJ Hurricane budou na koncertě přítomni, neví se, zda také vystoupí. Tato akce je pro Beasti Boys po letech prvním koncertem v U.S.

Na počátku měsíce také vyšel první JMJův životopis - "Jam Master Jay: The Heart Of Hip-Hop“. Kniha je založena na rozhovorech s Jayovými přáteli, obchodními partnery a interview s Run DMC předtím, než byl Master Jay zastřelen. Obsahuje například interview s producentem a spoluzakladatelem Def Jamu, Rick Rubinem, Chuck D (Public Enemy) a členy Hollis Crew jako je DJ Hurricane.

Autorem biografie je David E. Thigpen. Podle něj vše neprobíhalo zcela hladce. Například manažer Run DMC, Eric Blamm, prý blokoval jeho úsilí hovořit se zbývajícími členy Jayovy rodiny. Těm by podle manažera mohla kniha ublížit a nedovolil proto Thigpenovi se s rodinou setkat.

Info: AllHipHop a SOHH


Novinka z 26. 1. 2003 (Nasty)
Adidas skládá poctu Jam Masterovi Jayovi
Společnost Adidas se rozhodla složit poctu tragicky zesnulému členovi kapely Run DMC, Jam Masterovi Jayovi, speciální limitovanou edicí (5.000 párů) svých legendárních tenisek “Superstar“. Ty se prodávají pod názvem “Originals Ultrastar JMJ“, jsou provedeny v černé barvě s bílými proužky, na jazyku mají JMJovu podobiznu a na straně vyšité jeho jméno (jsou sice na obrázku u tohoto článku, ale moc z nich vidět není). Tyto tenisky jsou k mání za cenu 100 dolarů a výtěžek z jejich prodeje bude věnován JMJově Scratch Akademy, což je, jak je zřejmé z názvu, škola pro DJe. Jako lektoři na ní působili na příklad DJ Evil Dee (vzpomínáte na“Soundbombing I“? – Evil Dee is on the mix, come on check it!!), Roli Rho, Max Master, Kuttin Kandi a další a další.


Novinka z 1. 11. 2002 (Qleš)
Jam Master Jay z RUN DMC byl zavražděn
Při listování dnešním bulvárem mne trochu zaskočilo. Předevčírem večer byl ve svém nahrávacím studiu chladnokrevně zabit Jam Master Jay z Run DMC. Zde podávám opis článku:

NEW YORK (INT,so) - Vlna vražedného násilí, která v posledních dnech lomcuje Spojenými státy, se nezastavila ani před uměleckým světem. Ve středu večer tamního času byl jednou střelou do hlavy zabit ve svém newyorském nahrávacím studiu Jason Mizell (37) alias Jam Master Jay, člen nejvýznamnější rapové skupiny Run DMC. Motiv činu není znám, dva zabijáci jsou stále na útěku.

Vražda se udála v té části Queensu, kterou obývají převážně Jamajčané a další přistěhovalci z Karibiku. Dva neznámi muži vnikli do druhého patra budovy, ve které má Mizell své studio, a bez jediného slova výstrahy začali pálit. Kromě světoznámého rappera byl zasažen do nohy i další člověk, který byl ihned převezen do nemocnice.
"Došlo k tomu o půl osmé večer. Dalších pět lidí, kteří byli ve studiu, je bez zranění. Zatím jsme nikoho nezatkli. Motiv je neznámý," uvedl detektiv Robert Price. Na místo incidentu se okamžitě začali sjíždět davy fanoušků, převážně z řad černošské populace. Byli to totiž právě členové Run DMC, kteří na začátku 80. let přivedli černošský rap do světových hitparád a do hudební televize MTV. Prosluli i spoluprací s rockovými Aerosmith a mají své hvězdy na hollywoodském Chodníku slávy. Ironií osudu právě oni ve své tvorbě zavrhovali násilí ze strany černošských gangů, které ovládají všechna velká americká města.
"Snažím se pořád sám sebě namluvit, že to nemůže být pravda," kroutí hlavou hudební manažer Lyor Cohen a uslzená fanynka dodává: "Oni byli první, oni byli nejlepší. Pionýři rapu a hiphopu. Často poskytovali své studio zadarmo začínajícím kapelám."
Mizell byl ženatý a zanechal po sobě tři děti. Ve čtvrtek večer měl jako uznávaný diskžokej hrát divákům před zahájením zápasu basketbalové NBA ve Washingtonu...

Redakce - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná