RUKAHORE_SHOP_BANNER

17 alb loňského roku, které jste pravděpodobně neslyšeli

Už to je nějaká doba, co jsem vám nabídl ochutnávky od neznámých umělců. Přítomné síly rozhodly, že bych vám měl opět dát to nejzajímavější k poslechu. Nabídněte si mé hudební doporučení, bez nějákého určitého pořadí. Aby toho nebylo málo, připravil jsem si pro vás i cover a mini-mix, nacházející se na konci článku.

Porter Ray - Fundamentals

Ray nedávno podepsal smlouvu s labelem Sub-Pop a rovněž vydal mixtape Fundamentals, bohatý na povídky z hoodu. Tenhle týpek se objevil zničehonic. Během jednoho odopledne se stal jedním z mých nejoblíbenější raperů s jednou z nejlepších loňských nahrávek. Všechno na tomto sedmnáctistopovém počinu vypovídá o zamyšlení se nad sebou, dřině, potu i slzách vynaložených během kreativního procesu tohoto celistvého a hlavně vysoce kvalitního produktu. Skvělé beaty, texty a cover od rapera, na něhož vám doporučuji si dát pozor. Fundamentals je pro tohoto slibného rapera pouhým začátkem. Budoucnost je jasná.

Manga Saint Hilare - Lunchtime At Art School

Musím se přiznat o počátečním nedostatku informací o tomto pánovi. Jako bývalého parťáka Wileyho, jsem ho občas někde zahlédl i zaslechl. Nikdy jsem se o něj pozorněji nezajímal. Lunchtime at Art School změnilo všecho. Častý je komický pohled na život a vztahy. Vtipné skity a výborné songy předvádí umělcův lyrickým umem. Pravda, na nahrávce se mi nelíbí úplně všechno. Jeden či dva songy regulérně přeskakuji. K tomu však dodám svůj názor o silném a vyváženém projektu. Manga má jednoznačně talent a důvtip na psaní textů pro underground i mainstream. Dejte mu šanci, věřte mi.

A2 - Once too Many 

Ufff. Tahle krutá nahrávka u ně hrála několik měsíců. Zeptejte se mých sousedů, rozhodně mě slyšeli tohle hrát hlasitě, kdykoliv to šlo. Leanem inspirovné strašidelné beaty do nichž A2 převyprávěl příběhy dlouhé lásky s něžným pohlavým. Šukání jako Tina a Ike Turnerovi, hádky po telefonu, má mě ráda, nemámě ráda a jak lze všechno posrat. Tenhle Londýňan je podle mého extrémně nedoceněný. Bez námahy přepíná mezi upřímným rapem a uhlazenými vokály. Občas se objeví i mluvené slovo. Jeho EP vám bude znít dobře, ať už je venku déšť, slunce nebo sníh. Once too Many vydrží.

808Charmer - AlphaStateArcade

Jeden z dua 808INK vystoupil ze zvukových stínů, aby zdarma vypustil tento podívný ubeatový projekt. Charmer má beatů a textů nesčetně. Opravdu prorgresivní umělec se světem u nohou. Na nahrávce lze slyšet práce na vokálech, posunující známý 808INK zvuk do nových a vzrušujících výšin. Ten týpek má všechno podchycené: temné a dvojsmyslné texty spolu s bušící basou a vlnějícími se beaty. Plně ho podporuji a každému o něm říkám. Dává tedy smysl, že je v tomto seznamu. AlphaStateArcade je nezbytností!

Raleigh Ritchie - Black and Blue Point Two

Raleigh, r&b senzace z Britských ostrovů, před loni vypustil Black and Blue, proti čemuž nic nemám. Potom však The Internet z OFWGKTA zremixovali celou nahrávku. Vylepšená verze vám nesmí uniknout. Vysoulované synťáky a valící se basové linky, jako by šíté na míru ambicióznímu vokálistovi. Nejvíc mě zaujali vynikající songy “Stronger” a “Overdose”.

Fly.Union - Small Victories

Kroky těchto pánu sleduji už pár let, tento projekt je však můj nejoblíbenější. Small Victories je skromný název pro epické zvuky, nacházející na tomto albu (zdarma ke stáhnutí). Tahle stále se zlepšující crew servíruje vtipné texty v kombinaci s masivními beaty, vhodnými do iPodu, rádia nebo klubu.

Taylor McFerrin - Early Riser

Syn beatboxujícího a na hruď si bouchajícího Bobby McFerrina vypustil extrémně dobré album Early Riser na eklektickém labelu Brainfeeder. Zasněný jazz se na něm schází se zvuky hip hopu budoucnosti. Svěží vzduch pro progresivní posluchače hip hopu. Deska údajně vznikala šest let. Brooklynský rezident odvážně vystoupil ze stínu svého otce, aby vytvořil tuto komplexní a různorodou nahrávku. Pro mě nejlepší songy? Dojemná a osobní “Florasia”, “Decisions” s mou současnou nejoblíbenější (nehiphopovou) Emily King a rovněž hlavou-kývající “Stepps”.

The Code - 1/11

Máslově jemné zvuky z UK! Nic jsem o nich nevěděl, dokud jsem nezmáčkl play na jejich SoundCloud profilu. Díky internetu, že jsem tak učinil. Tahle táhnoucí se nahrávka zní, jako jedna dlouhá navazující zvuková stopa. Jde o promyšleně naplánovaný a expertně provedený projekt s ideálním dostatkem všeho: ideální dostatek beatů, vokálů, kolaborací a s ideálním minimalistickým coverem. Na perfektně vlnící se album pro soulovější posluchače přizvalo produkční duo na mikrofon oaklandského G-Easy, atlanského Kasflow a západolondýnského Kaleem Taylora. Hodně mocná záležitost.

Ratking - So It Goes

Tihle blázni!? Prvně udělali poprask, pak zmizeli, pak se vrátili a zabili. Poté zas o nich nebylo slyšet a pak to opravdu zabili s plnohodnotným debutem. Jejich songy jdou z hudebního chaosu do akustických klidných vod. Hudba těchto Newyorčanů by měla být na soundtracku GTA. Je smutné vidět svět internetu zaujatý více jejich účesy než ostrými texty. Podpoř a poslechni!

Jesse James (Soloman) - Jesse From SE

Toto je pravděpodobně jedna z nejlepších nahrávek roku 2014. Tento pán z východního Lonýna nadchl hned na první pokus. Je to další krátkohrající, avšak mocný počin, plný lo-fi zvuků s HD rapy. Jamesův debut bych mohl vychvalovat donekonečna. Lepší bude, když si ho stáhnete a přesvědčíte se na vlastní uši. Jesse je nakažlivý, věřte mi.

Matt Granpap - Thirtyif EP

Mezinárodní OG Tribe reprezentující Matt Granpap vypustil své odlehčené Thirtyif k volnému stažení. Matt představuje svou uvolněnou flow na skvěle vybrané dávce beatů. Jsem fanda, nejen jeho, ale i kolegů z OG Tribe (z nichž se část na EP objevuje). Tomuhle mladíkovi předpovídám velké věci. Je to talent na vzestupu. Seznamte se s ním už teď!

Budgie - The Budgie EP

Ufff tak tohle je úplně něco jinýho a novýho. Londýnský Budgie přichází se svým typickým gospelovým zvukem s přidaným překroucením. Producent prošel od trippy beatů pro Piff Gang, přes vydávání gospelových mixtapů, ke spolupráci s Alchemistem až po tuhle sólovou záležitost. Kratké, ale sladké Budgie EP, obsahuje varhanové progresivní tóny, bouncové riddimi, které pohladí na duši. Žádné vokály, jen čistě Budgie. Jsem mu vděčný za tenhle projekt. Udělejte si laskavost a utratě peníze, abyste si poslechli, jak zní budoucnost.

Harry Caine - Tulipán 4MHB

Harry je producent z mexického města Morelie a v létě vydal tento dvanáctistopový počin na labelu samozvaných milovníků nových forem hip hopu jménem PIR.MD. A přesně o tom je tohle album, oslava nových forem hip hopu. V Cainově kosmicky vlnícím se zvuku lze cítit inspirace od padlých velikánů (Dilla, Nujabes a další). Jde o velmi kvalitní nahrávku, ovlivněnou soulem a obohacenou jemnými synťákovými aranžemi, kterou byste si měli poslechnout a sdílet s kámoši.

Bonham Carter - SmokinOutPourinUp

Kalifornský producent nabídl na novince posh-step. “Nečkaně” další krátkohrajka, zato však nechutně dobrá a donutí vás chtít víc. EP čítá pět chutných stop a slouží ideálně jako první seznámení s v podstatě neznámým producentem. Housová nálada je opepřená vykřikujícími vokály alá Migos či Pusha-T spojenými s hutnými basovými linkami. Co se na tom nemůže líbit? Carterův profil na SoundCloudu nepřetržitě sleduji od vydání tohoto EP. Občas tam nahazuje zdarma nějaké chuťovky. Neměli byste ho zaspat.

Teddy Walton - Nights 

Poprvé jsem na Teda přišel díky jeho prvotřídní práci na albu EVOL od June (ukázka ZDE), kdy mě hodně zaujaly jeho beaty. Následně jsem si o něm vyhledal víc a opět jsem nezalitoval. Teddy Walton má versatilní zvuk a styl, jež není vždy podle mého gusta, za to je ale vždy zajímavý a rád si ho poslechnu. Teddyho Night je důkladně promyšlený, devítistopý projekt se skvělými beaty a stejně kvalitním obalem. Walton převrací a nasekává zvuky, drží se však na uzdě tak akorát, aby zachoval svou minimalistickou vlnu zajímavou. Vyčuhuje z davu nad milióny jakoby trapových producentů, zahlcujících internet svým hyperlinkovým spamem. Walton přechází s přehledem z promethazinových zvuků do těch osmdesátkových a zase zpět. Nenucená kvalita přímo z Tennessee. Nejzajímavějším momentem jsou pro mě zpomalená a pulzující "My Heart" i perfektně balancovaná "Traplife".

Paris Jones - July EP

Nechápu, proč není tenhle týpek tím největším ve hře. Možná je, a jenom já slyšel jeho unikátní spojení solouvé electronica jako jeden z posledních. Paris vypoustil loni vypustil měsíčně EP, každé nesoucí název po měsíci, kdy vyšlo. Já mam nejradši July. I sám Jones řekl: “Tohle EP je asi to nejvyváženější (z tohoto projektu).” Poznamenejte si poslech tohoto i ostatních projektů od losangeleského rapera a producenta v jedné osobě.

Baro- HOWGOODISGOOD?

Od úplného začátku alba, výmluvně nazvaného “This Is My Introduction”diktuje australský rodák Baro a výmluvně naznačuje průběh zbytku. Ten je podobně vyklidněný, ne však nudný, a chytrý. Baro představuje posluchačům talent, jímž je vybaven a jehož není v Melbourne málo. V poklidných písních naleznete kvalitní rap, nutící vás kývat hlavou do rytmu. Na Bara byste si měli rozhodně dát pozor. Nalijte si drink dle libosti a v poklidu vychutnejte tuto desku zdarma. Díky Baro!

Tady to máte a neříkejte, že je toho málo. Čistá kvalita. Mix stáhnete, když kliknete na obrázek níže.

Tak tedy příště!

Craig Monts

FARMINGTON2015

www.twitter.com/cmonts

www.brokeandfamous.cz

www.tenisufki.eu/blog/Craig%20Monts

 

Text: C.Monts

Překlad: Marek

Redakce - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná