12 jmen, která budou v roce 2012 stát za pozornost

Úvodní dva měsíce roku, tedy ty hudebně méně zajímavé, jsou za námi. Asi málokdo si nechá ujít alba od Nase, Raekwona, Ghostface, Slaughterhouse, Public Enemy (dvakrát), De La Soul (taky dvakrát) nebo třeba Goodie Mob. Jsou tu ale i jiní, na které by se mohlo zapomenout nebo by mohli být přehlédnuti a to by byla škoda. Tady je dvanáctka takových.

Asher Roth

Jeho prvotina byla průměrná a stavěla hlavně na úspěchu singlu I Love College. Asher ale umí podat lepší výkony, jak neustále prokazuje už od vydání alba. Jak na EP The Rawth s Nottzem, tak na dvou mixtapech Seared Foie Gras with Quince and Cranberry a Pabst & Jazz. Hlavně ten druhý z nich, který vyšel na konci minulého roku, jej posunul na vyšší úroveň a aspoň trochu se zbavil nálepky „toho kluka co rapuje o vysoké“. Druhá studiovka by měla vyjít na jaře a jmenovat se bude Is It Too Orange?. Původně mělo jeho druhé album být společným projektem s Pharrellem, ale nakonec z toho sešlo. Třeba někdy v budoucnu, ale Pharrell se bude podílet i na tomto albu. Přítomnost dalších zvučných jmen hostů a producentů zajišťuje to, že album vyjde jako spolupráce SRC, Loud Records a Def Jamu. Už několik měsíců jsou venku singly G.R.I.N.D. a Last Man Standing, ale myslím, že ani po té době se na albu neztratí.

Macklemore

Pokud byste se lidí v Seattlu zeptali, kdo je tamní největší rapstar, tak většina vám asi odpoví, že Macklemore. Kdo jiný hrál před pětačtyřiceti tisíci lidmi na baseballovém stadionu v Seattlu. V roce 2005 vydal své první album a slavil s ním lokální úspěch. Bohužel mu to trochu vlezlo do hlavy a po vzoru Lil Waynea si začal užívat syrupu. Naštěstí se z toho po pár letech dostal a teď může všem sdělovat své zkušenosti, třeba v neuvěřitelném remixu Otherside. V Ryanu Lewisovi objevil svého dvorního producenta a už přes dva roky spolu tvoří výtečnou muziku ve velké produkci, tedy hodně živých nástrojů a dokonce i orchestry. Dokazuje to The VS. EP a jeho upravená Redux verze. A taky čtveřice singlů z minulého roku (Wings, My Oh My, Can't Stop Us, Make The Money), které jsou jen ochutnávkou plnohodnotného alba. To je nyní ve fázi vzniku a do konce prosince by mělo být dostupné. Mezi prací na albu cestují po Spojených Státech a vyprodávají většinu svých zastávek na klubových turné. V létě se poprvé dostanou do kontinentální Evropy. Pro zájemce se nabízí třeba Splash.

Action Bronson

Plnovous má znamenitý a stejné jsou i jeho schopnosti a dovednosti na mikrofonu, které mu vynesly srovnávání se zabijákem Ghostfacem. Loňská dvojice alb Dr. Lecter a Well-Done sbírá samé pochvalné recenze a pokračovat by to mělo i letos, kdy má naplánováno několik společných projektů. Většina z nich je s ne tolik známými lidmi, ale nemusí to být na škodu, protože třeba Dr. Lecter dělal někdo jménem Tommy Mas a ten má být součástí alba Mr. Wonderful. Jako nejzajímavější se nyní jeví album s Alchemistem, který si toho poslední dobou bere poměrně hodně, ale na výsledcích to překvapivě znát není. Od 12. března je ke stažení mixtape Blue Chips, který vnzikl ve spolupráci s Party Supplies. Přesná data vydání ještě nebyla oznámena, ale nebojím se, že by to letos nemohl stihnout.

Jon Connor

Flint, stát Michigan. Tohle město reprezentoval MC Breed a po jeho smrti se neobjevil nikdo podobně výrazný. Nyní je tu ale Jon Connor, aby tohle místo vrátil zpět na rapovou mapu. Pokud si poslechnete něco z jeho tvorby, tak nebudete pochybovat o tom, že na to má (vdova po Breedovi se mnou ale nesouhlasí a tak chce Jona soudit za použití beatu Ain't No Future In Yo Frontin' na albu Salvation). Na výběr máte ze dvojice mixtapů Season One a Season 2 nebo alba Salvation. Letos se k tomu přidá ještě série mixtapů, odstartovaná dílem The Blue Album, kde z různých tracků z trilogie Blueprint udělal vlastní album. Uvidíme, koho si vybere na příští díl. Podle posledního tracku na The Blue Album to bude kolekce Eminemových beatů. Kromě celých projektů jsou tu i jednotlivé tracky a je zajímavé slyšet, jak se dá přistoupit k cizím beatům, protože Jon se vůbec nedržel původního schématu, jak je to dnes obvyklé (Hustlin' Is Always An Option, Gorgeous).

Freddie Gibbs

Další zástupce malého hip-hopového regionu. Gangsta Gibbs pochází z městečka Gary v Indianě a jeho kariéra je delší, než se může na první pohled zdát. Většího uznání ale v posledních letech dosáhl tvrdou prací bez pomoci velkého labelu, protože u Interscope jej nechtěli. Teď můžou litovat, že tak udělali a využil toho Young Jeezy, který jej má pod hlavičkou CTE. Loňský rok byl jen takovým předkrmem k tomu, čeho se dočkáme letos. Kolabo s Madlibem, se Ski Beatzem, s Alchemistem, kompilace CTE World a taky vlastní debutové album. Jeho kvality měl už loňský mixtape Cold Day In Hell, takže album by mělo být ještě lepší. Určitě bude zajímavé poslechnout si album pod vedením Jeezyho, kde se můžou jako producenti potkat Madlib, Alchemist, Statik Selektah, Big K.R.I.T. a Chuck Inglish z Cool Kids.

Doomtree

Tenhle kolektiv má blízko k Rhymesayers a jejich tvorba stojí za pozornost každý rok. 2011 byl výraznější než ostatní, protože vydali další společné album a kromě toho i alba Dessy a Simse. Letos to nebude o nic slabší a hlavním lákadlem je P.O.S., který má po třech letech vydat nové album, opět ve spolupráci s Rhymesayers. Ohlášené album má i Cecil Otter a po menším experimentování na Castor, The Twin se do studia vrátí Dessa a nahraje nový materiál, který snad ještě letos i vydá. Jedno album se značkou Doomtree a rokem vydání 2012 vyšlo už v lednu. Je to Lazerbeakovo instrumentální album Lavabangers. Celý kolektiv momentálně objíždí americké kluby a rádi by se podívali i do Evropy, tak snad i k nám do Česka.

Mr. Muthafuckin' eXquire

Odnikud se minulý rok zjevil tenhle zjev s albem Lost In Translation, které má fakt ošklivý obal. Uvnitř se ale skrývá hudba, kterou z velké části produkoval El-P a vedle něj i Esoteric, Jake One a Necro. O Vánocích vyšlo ještě Merry eX-Mas & Suck My Dick. Kamarád Danny Brown se o něm vyjádřil v tom smyslu, že mu připomíná Biggieho v dobách, kdy se ještě nespojil s Diddym. Mimo jiné oba pochází z Brooklynu. Uvidíme, s čím příjde letos. Nový mixtape se má jmenovat Brokest Rich Niggas. Danny Brown slíbil, že pokud seženou dost peněz na pronájem studia, tak nahrají společně album. Pokud jej chcete naposlouchat, tak mimo zmíněných názvů je tu ještě album The Big Fat Kill z roku 2008.

QuESt

Na jihu USA se vždy objevila nějaká anomálie, která se neřídila typickým regionálním mainstreamovým zvukem. OutKast, Goodie Mob a v posledních letech třeba B.o.B (ze začátku kariéry), Jay Electronica nebo Big K.R.I.T. Stejného rodu je i QuESt z Floridy, který někomu připomíná Nase, ale to spíš vzhledem, protože Nasovi se rapem může malokdo rovnat. QuESt ale rapovat umí a umí to víc než dobře. Důkazem je loňské album The Reason: A Defense Mechanism, na kterém se velmi špatně hledají jakékoliv chyby a jeho velká výhoda je v tom, že je volně stažitelné. Stejně tak se bude dát bez placení stáhnout další album Fear Not Failure, které už je za rohem (3. dubna). Trochu začal experimentovat i s dubstepem, ale ne tím mainstreamovým a překvapivě se to k sobě hodí. Možná vám něco říká Mt.Eden, jméno dubstepové dvojice z Nového Zélandu.

Tech N9ne

Možná největší nezávislé jméno hip-hopu vůbec. Klidně vydá tři alba ročně a za první týden dosáhne na vyšší čísla než alba u major labelů. Takové resumé a v našich krajích o něm moc neslyšíte. Pro mě trochu zvláštní, tak snad se to brzy změní. Na loňském albu All 6's and 7's měl spoustu zajímavých hostů: Yelawolf, Busta Rhymes, Kendrick Lamar, Snoop Dogg, Lil Wayne, T-Pain, E-40 a málem taky Eminema. Nevyšlo to a tak jej na So Lonely nahradil někdo jiný. Tech ale neukončil snahy Shadyho ke spolupráci dostat a možná to vyjde už na příští desce. Ta má vyjít koncem roku, ale Tech je workoholik a věnuje se i jiným věcem. Teď vyšlo EP Klusterfuk v produkci ¡Mayday!. Světlo světa má spatřit i šest let slibované album rockového projektu K.A.B.O.S.H., který spolu s Techem tvoří ještě Krizz Kaliko. Už teď se ví, že na něm bude Rick Ross (aspoň tedy slíbil svou účast) a autoři by na něm rádi měli i Jay-Zho. Využití na některém z alb najde o spolupráce s Fredwreckem a členy The Doors, včetně hlasu Jima Morrisona. Jedinou slabinou jeho alb je jejich délka. All 6's and 7's má se všemi bonusy 30 stop a to se potom těžko udržuje nějaká vysoká kvalita po celou dobu.

Big K.R.I.T.

Loňské returnof4eva si ani nezaslouží označení mixtape. Je pro něj moc urážlivé, protože je lepší než většina klasických alb. Je tedy logické, že se všichni těšili na studiové album Live From The Underground. Přišel ale odklad, který album odsunul na letošní rok. Využil tedy příležitosti a věnoval se i něčemu jinému. Jeho produkce a hostovačky od té doby okusili T.I., Trae, The Roots, Chris Brown, Ludacris, B.o.B, Talib Kweli a jiní. Na returnof4eva nyní navázal dalším mixtapem 4EvaNaDay. Nejsou na něm žádní hosté, celé si jej sám produkoval s pomocí dvou muzikantů a přihodil k tomu ještě mix. Důvodem k tomu, že je to volně šiřitelný projekt, je přítomnost samplů, které by na klasickém albu dělaly problémy. Kvůli tomu ještě nevyšlo album Live From The Underground, protože K.R.I.T. chtěl mít jistotu, že se na něj dostane všechno, co se tam dostat má a čas navíc využívá k získání povolení na použití samplů.

¡Mayday!

Je jich šest, jsou ze slunečného Miami, hrají na živé nástroje a i díky tomu si je vybral Lil Wayne pro účast ve dvou ze svých klipů. Byly to ale zrovna ty z alba Rebirth, takže moc lidí je nevidělo. Sami se ale rozhodli nejít k velkému labelu a tak se minulý rok přidali k nezávislé armádě Strange Music. Stihli se zúčastnit společného alba Welcome To Strangeland, na které si našel cestu neuvěřitelný track The Noose. Na něm se prokázaly schopnosti dvou MCs a taky zbytku skupiny, stojícího za produkcí. Venku už je EP Klusterfuk, které pro Tech N9nea produkovala právě tato skupina a své první album pod tímto labelem vydají za chvíli - 27. března. Ohlížejte se po názvu Take Me To Your Leader. První singl se jmenuje Death March (remix se objevil zde na webu) a ten druhý, T.N.T., obohatili dead prez. Teď si můžete poslechnout vlastními silami vydaná alba, to eponymní z roku 2006 a předloňské Stuck On An Island. Mají taky několik EP a mixtape Lords Of The Fly. Vše dostupné zde.

Kendrick Lamar

I v době internetu je v našich končinách tak nějak obvyklé ignorovat novinky ze zahraničí. Loňské album Section.80 však přemohlo i část těch, kteří se jménu Kendrick Lamar po dva roky bránili. A taky po právu, protože takto autentické album jsem dlouho neslyšel. Otázka je, jestli ho oficiální studiovka překoná, ale já mu věřím. Produkce na předchozích třech projektech byla bezchybná a rozhodně potěší zpráva, že se hodlá držet svého producentského týmu, který mu poskytne svůj typický zvuk. K těm se připojí ještě Just Blaze, Pharrell, nováček Hit-Boy, Q-Tip, J. Cole a možná i Dr. Dre. Však víte, jak je na tom Detox. O hostem se toho moc neví, ale očekávám jich minimum, protože Kendrick je silný sám o sobě, ale neškodilo by slyšet některé hlasy ze Section.80 a Overly Dedicated. Pokud jste někde četli o albu The Good Kid In The Mad City, tak to byl jen pracovní název, který loni Kendrick zmínil a album se tak vůbec nemusí jmenovat. Distribuci zajištují Interscope ve spolupráci s Aftermath, ale jen distribuci a Top Dawg Ent. stále mají plnou kreativní kontrolu. Diskutuje se i o tom, že by mohl vyjít kolabo projekt s J. Colem. Nejdřív to měl být jen mixtape, ale album by podle nich bylo lepší. Já osobně nevěřím tomu, že vyjde letos, ale klidně se nechám překvapit.

Tohle je jen výčet toho, co bude stát za pozornost. Z dalších je to třeba Rittz, Jay Electronica pokud konečně vyjde, G.O.O.D. Music ať už jako celek nebo jednotlivci, XV, Curren$y, Meek Mill, Stalley, J NICS, TiRon a tak bych mohl pokračovat ještě chvíli. Záleží jen na vás, co si vyberete.

autor : RingMan

Redakce - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná