Všechno, co jste kdy chtěli vědět o hitech Indy & Wich, ale báli jste se na to Andreho zeptat

Víte, že se nám pomalu přibližuje jubilejní desáté výročí od vydání památného alba "My 3"? "Jak vznikaly hity" tedy tentokráte míří za pamětníkem Indym, jenž prozrazuje, jaká "stařenka" jeho repertoáru ho baví dodnes a ze které má naopak husinu a je mu úzko. Kromě toho se laskavý čtenář dozví, kde vzniklo Dreho pověstné "jako" a opomenout se nemohl ani nezpochybnitelný přínos zesnulého Dje Aliho.

Indy & Wich – Léto (East Side Unia 2, 2000 )

Zpívá Lin-D. Dneska moderuje na Radiu1, naše stará kamarádka, seznámil nás Dj Ali. Tenkrát se točilo zase na Jižáku, a hostoval tam Ash721, tou dobou hodně známá osoba na scéně, zásadní pražskej writer, spoluproducent Kick The Shit, náš dlouholetej kamarád. Strašlivá věc, kdybych měl vyjmenovat jednu jedinou, ze který mám husinu a je mi ouzko – je to "Léto". Myslím, že je to jediná official věc, kde jsme použili pár smyček, a velkou část tohohle beatu sem udělal já, protože sem měl neodbytnej pocit, že to tak musí bejt.

Indy & Wich – Téma (East Side Unia 2, 2000)

Tady mě inspirovala hra se slovama, pokus o asociace, byl to vlastně i takovej první pokus o různý zdánlivě nesouvisející přirovnání, myslím, že tohle je místo, kde vzniká moje pověstný „jako“ . 

Indy & Wich / PSH- Hlasuju proti / Cesta štrýtu (2001, singl)

Pro mě první real věc – dodneška vlastně skvělej beat na A straně i B straně singlu – se super cuts od Wiche a všema atributama  tý doby – pamatuju si focení na obal vinylu – sraz 13:00 Anděl, Wich, La4, 528 a Vorel – a jde se na fotoshoot, kdy maj bejt všichni tip top – a buď já nebo někdo další vytáhl smotanej reef a že si  ještě předtím zakouříme. Kdo viděl tu fotku na titulce desky, má jasno. 4 oteklý bernardýni na eskalátorech v metru stanice Anděl.

Indy a Wich – My tři (My tři, 2002)

Původní beat nám tenkrát dodal Dj True. Před nějakým velkým koncertemr v Roxy sem chtěl udělat jednu bonus pecku, kterou tam zahraju, byla to taková zpověď, klasický povidání, no a jak sme byli s Wichem ještě bez La4 (resp. s náma  tenkrát nebyl oficiálně), tak sem to pojmenoval "My2", a Dj Ali jednou ze srandy cestou na společnej koncert, kdy už sme byli všichni komplet (tj. tou dobou i nějakej čas 4 včetně Aliho) začal freestylovat na tu pecku a začal s "My3". Nás to chytlo, a v podstatě sme se instantně rozhodli to udělat takhle, takže za tím nápadem je zčásti taky Dj Ali.

Indy a Wich – Pohyb 2 (My tři, 2002)

Navazoval na "Pohyb 1", akorát byl v podstatně smutnějším modelu, vím, že když sem to psal, měl sem nějaký depky. Ta věc vznikla v Berouně u Patricka ve studiu, kde se tenkrát dělaly "Lyrik Derby", točili tam první věci Supers a tak...

Indy & Wich - Síla slova ft. Eldo (my tři, 2002)

Podle mě jedna z nej věcí dodneška. Text sem psal v metru  cestou do centra v nějakým hodně drsným osobním období. La4 napsal pro mě dodneška jeden z nej textů vůbec. Eldo jen přidal – vím že tenkrát to téma chytil skvěle. Byli sme hrozně rádi, že to dal s náma, měli jsme takový „polský“ období a Grammatik, Warszafski Descz nebo Oska byli naše top jména z PL.

Indy & Wich ft. Ali - Mít či nemít (My Tři, 2002)

Ali tady hostuje. Poznal sem ho jako malej kluk v Xtéčku na Palmovce.  Chlastali sme spolu čaje s hromadou cukru a pálili weed.  Hrával tam na gramce a měl ladnej, baletní styl, easy styl, a jeho dlouhý prsty točily nekompromisní přesahovou selekci. Už tenkrát sem ho obdivoval, protože sem musel bejt brzo doma a on už bydlel sám, a toulal se nocema po městě, a když mě nechal votočit deskou na Technics 1210, a poprvý si "škrábnout" -  byl pro mě Nr.1.  Pak když sme dělali civliku, - já v Zoo, Wich na MÚ P8, a Ali v Roxy, naučil mě pít čaje a dělat backrolls. Wiche inspiroval v hraní. Když začal jezdit s Coltchou jako Dj, potkávali sme se různě. Chodili sme za ním do Piranhy, kde hrával jako Dj. Málokdo ví, že s náma v letech 2000-2003 odjel docela velkou řádku koncertů, na kterejch rapoval svoje sloky, a části věci, který jezdil právě s Coltchou. Potom Honza jezdil jako show dj s Mojou Rečí. Vždycky byl výbornej hudebně, cejtil muziku a groove, měl jako jeden z mála přesahovou selekci - od Kruder a Dorfmeister přes Prodigy až k Chuck D. Když sme točili "My 3", kde je ve dvou skladbách - stál tenkrát poprvý na Jižáku u mikrofonu ve studiu. Přijel o hodinu pozdějc, měl to napsaný na papírku 4x4 cm. A dal tohle. Potom druhou věc z alba - "D:Jay". Obrovskej střelec. Nikdy sem neviděl nikoho s takovým talentem. 

Indy & Wich - Originalny Pilsner / Ještě pořád ft. Eldo (2003, singl)

Single, kterej sme točili už na Zvonařce, kde jednu dobu fungoval Láďa Pecha a Risto ze Supercrooo, V tý době po releasu "My 3", kdy jsme založili Mad Drum pod jedním velkým vydavatelstvím  hudebních časáků - který nám obrovsky pomáhalo, sme dali dohromady prostor pod kanclama. "Ještě Pořád" je beat, kterej by jako vypadl z "My 3" desky. Hned jak sem ho slyšel, byl sem z toho nejvíc nadšenej.

Indy & Wich ft. MOD, Shogun and The Proov - Flockwork (2003, From Amsterdam To Praha)

Točený na Jižáku, pamatuju si v 3 plus 1 u Etiena 9 holandskejch emcees, producentů nebo promotérů. Vzniklo to speciálně na kompilaci, která tou dobou spojila holandskou hip hop scénu s tou česko–slovenskou a byly tam od holandskejch legend přes Phata, Oriona  s "Dokumentem", obrovskou hymnou tý doby, IW právě s Mod, Shogun a Proov. Ze slovenska tam bylo od Vece legendární „Calex City“ až k Danovi z tehdejších Názov Stavby – který vyšli taky pod Mad Drumem.

Indy & Wich – 1000 MC´s (2004, Time Is Now)

Wichova bomba na jeho desku, na který sem makal produkčně a jako vydavatel. Ten beat se mi hned a hrozně líbil  - přišel mi trochu jinej, a bavila mě ta ne uplně klasická rytmika, i ten sampl byl trochu „jinak“ ...

Indy & Wich – Velrybí hovězí / Myslíš na mě (2005, nevydáno)

"Velrybí Hovězí" – Máňova bomba s cuts – electro beat pro řeznickou výpravu. Pamatuju si, když to přinesl – jak sem vomdlel, hrozně mě to baví hudebně dodneška. "Myslíš na mě" – pozdrav z Kypru – můj vlastní beat komplet jen sample z Hvězdnejch Válek a drums na MPC, nahrál sem to do kompu narapoval a odpoledne hodil na Bap, aby se neřeklo, že sem pomalej.  Ale první třetina textu byla už připravená ještě před samotným beefem. 

Indy & Wich ft. The Regime – Out Of the Fire Pt. 2 (2005, Nejbr Mix 1)

Zamiloval sem si ten sample, líbil se i klukům, tak myslím, že Wích to celý dohodl a my sme na to vlítli...jedna z mejch oblíbenejch věcí.

Indy & Wich -Bigbang Show (Hádej kdo, 2006, MadDrum)

Silná zapomenutá věc z poslední desky Indy a Wich. Trochu depka, bavěj mě některý obraty. Skvělej beat od Wiche, vím že to je jedna z nejdelších věcí na desce myslím.

Indy & Wich fc. Věc, Rytmus, La4 – Z tvoji ¼ (2006, Nejbr Mix 2)

Titulka "Z Tvojí ¼" měla původně asi 2 ještě jiný instra, nějak sem se s tím pral, tak sem prosil Tomáše, jestli nepošle něco,  že bych ještě vybral a pohledal nějakej jinej spodek. Třetí instro sedlo – ale existuje dodneška jedna sloka a refrén "Z Tvojí ¼" původní original do jinýho beatu, kterej byl původní! Refrén jsme vymysleli prakticky na místě s Lávou hned, vím, že sme chtěli, aby to bylo jednoduchý a dalo se to dobře koordinovat a dávat s lidma...Tentokrát sme to točili v home studiu u mě doma na Újezdě,  měli sme tam vymyšlenej důmyslnej závěsovej systém tlumení mikrofonu, a rapovalo se zčásti ve skříni a zčásti mimo, haha.

Nironic ft. Indy – Villans (I Am Music)

Tam mě hrozně baví beat od francouzskýho producenta, kterej si říká Astro. Baví mě tam hodně Eric, točili sme to zase jinde – na komplet dřevěný půdě, která byla něco mezi psí boudou a horskou chatou  - když sem měl takový mimopražský období kousek za Prahou v  domě. Tu věc mám docela rád, chtěli jsme, aby zněla trochu jako že „bububu“.

Bobby - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná