Pil C, Torula, Sedláci či Candymane? Kemp neopomene ani je. A co Polsko a Německo?

Všechno se točí. Každý dneska bylo včera zejtra. Co byl včera futurismus je dneska standard a zítra retro. Co bylo včera retro je dneska standard a zítra bude futurismus. Místo, kde si to všechno podává ruku v rapovým hávu, se jmenuje Hip Hop Kemp. Jedem jak nekonečný boogie.

No fakt. Třeba ze Slovenska máme v další várce tenhle dvojboj. Na jedný straně Pil C. Má tu někdo větší hype? Asi těžko. Na scéně rok. Venku nemá ani album. Žádný zásluhy. Stačili 4 skladby a přepsal pravidla hry. Na straně druhý Torula a SEdláci. Žádnej hype, ale poctivej rap. Čistá špína. Desek dost. Na scéně celej život. Nepochopení. I kdyby je neposlouchal nikdo, pojedou si svoje dál.

            Doma je to malej a velkej. Malej Candymane, co vyhlíží čerstvý vánek rapových zítřků. Už od dob Zutroy Clique nemá úplně vztah a úctu ke starším. Drzoun má vztah a úctu vůbec k máločemu a málokomu. Když si vybírá, jakej hit předělá, dá celkem vtipně Coco. Vedle toho skromnej a pokornej obr Galen. 209 živý vejšky. Těžký ho přehlídnout, ale stalo se. Rapuje 20 let, neznal ho nikdo. Vydávat teda debut v pětatřiceti je zbytečnej masochismus, ne?... Ale když váš první singl Ahoj kotě s bubnem od Jirky Vidasova a refrénem od Martina Svátka vede několik týdnů hitparádu Rádia Spin, asi ne. 

            Z Polska máme dva zasloužilé umělce. Wlodi a Spinache. Druhej byl u začátků scény. Ve hře přes 20 let. V roce 98 podepsal první rapovou smlouvu s major labelem v Polsku. A Spinache to navíc byl, kdo představil masám jméno O.S.T.R. První hlídá ulice od nepaměti. Molesta / Ewenement dřív. Parias pak. Celkem 9 desek má Wlodi za kariéru na kontě. Teď se jejich tratě protnou na Kempu, ale zatímco Spinache loví v éteru signály z neznáma, Wlodi hlídá nejklasičtější klasiku.

            Jen v Německu se klasice klaní bez ohledu na roční dobu nebo vyznání všickni. Döll & Mädness. Mladej a starej. Nadějnej a beznadějnej. Táhnou to společně od roku 2014. To jeden vydal svoje první EP – Weit Entfernnt, druhej se vracel po čtyřech letech mlčení s EP Maggo. Proč nedat jejich naléhavý rapy do mocnokupy? AzudemSK doma v Münsteru, na pódiu jako doma od roku 2007, první release na vinylu o dalších sedm let později. Život a graffiti a beaty... někdy stačí i málo. Scheisse!

            Ani Amerika nám dneska neposkytne ten kontrast, aby byla zachována štábní kultura tiskovky. Ale to je asi jedno. Jde o kontext celýho programu, kam dnes přibývá Lord Lhus a Babylon Warchild se svejma temnejma vizema, temnejma rapama a temným vízorem.

9 posledních přírůstků lineupu na HHK2015:

PIL C /SK/

TORULA & SEDLACI /SK/

LORD LHUS & BABYLON WARCHILD /USA/

WLODI /PL/

SPINACHE /PL/

DÖLL & MÄDNESS /D/

AZUDEMSK /D/

CANDYMANE /CZ/

GALEN /CZ/

Bobby - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná