MC Melodee: Jestli máš talent a víš jak ho prodat, měl bys dostat šanci.

Už za pár dní se na třináctém ročníku Hip Hop Kempu představí už podruhé holandská MC Melodee. Tahle pozitivně naladěná slečna vraždí majk s naprostou lehkostí. Díky spolupráci s Hip Hop Kemp team UK a BrokeAndFamous.cz jsem si s ní před několika dny promluvil o vinylech, fotbalovém mistrovství, jejích letošních EP a ženách v hip hopové scéně.

Jak se vede Melodee? Jaký byl víkend?

Právě jsem se vrátila ze Švédska, kde jsem byla kvůli projektu, na němž pracuji s místnimi raperkami a DJkami. Vystoupily jsme na festivalu UXU a nahrávaly ve studiu. Stihli jsme toho hodně.

Jakou nejlepší show jsi letos viděla?

Wow. Nedávno jsem byla na festivalu North Sea Jazz, kde jsem viděla Outkast, Robin Thicke a Pharella. Letos jsem už toho viděla dost, jako byl například Stevie Wonder, Ryan Leslie či Drake. Byla jsem však například i na Black Milkovi nebo Boot Camp Clicku. Rozhodně jsem byla nadšená z Outkast. Předtím jsem slýchala, že jejich show nebyla tak dobrá, očividně to však napravili.

Jak vzpomínáš na mistrovství světa ve fotbale, jako fanynka vašeho nároďáku?

Samozřejmě jsem ho sledovala. Zrovna jsem tu slavila s lidmi narozeniny, když Holandsko hrálo první zápas. Bylo to 1:0 pro Španělsko a říkám: 'To ne, musím si nasadit triko, aby jim pomohlo vyhrát.' (Mám od svých sponzorů Nike oficiální dres, na němž je moje jméno). Nasadila jsem si ho a za třicet sekund BUM první gól a nakonec jsme vyhráli 5:1. Náš team si vedl skvěle i když se nedostali do finále.

Zpátky k hudbě. Letos jsi vydala začátkem roku jedno EP a nedávno i druhé, s názvem Coolin'. Jak se to všechno seběhlo?

Loni v říjnu jsem byla ve L.A., New Yorku a New Orleans, kde jsem natáčela klipy, nahrávala ve studiu, vystupovala a rovněž se setkávala se sponzory. Když jsem byla ve studiu, dostalo se mi spolupráce s mnoha americkými umělci. Pracovat s nimi na nahrávání bylo to dost v klidu a inspirující. Následně jsem se vrátila domů a dokončila sedmnáct songů. Přemýšlela jsem, co s nimi udělat. Loni jsem vydala album My Tape Deck u Jakarta Records a jsem s tím velmi spokojená. Tentokrát jsem však chtěla nabídnout lidem něco zadarmo. Takže letos vypustím tři EP, se všemi songy, nahranými právě na mých cestách po U.S.A.. To třetí se objeví snad na podzim nebo během zimy.

Viděl jsem nějaké foto na instagramu, jak natáčíš video před zelenou stěnou. Mohla by jsi nám o tom něco povědět?

Podívej, netuším, jak je to ve vaší zemi. Celosvětově si myslím, že není dostatek žen v hip hopu. V Holandsku jsem v podstatě jen já a lidi se ptali: „Jsi sice holandská královna rapu, kde jsou ale ty ostatní raperky?“ Nevěděla jsem a chtěla to zjistit. Proto jsem se rozhodla založit platformu pro krutý nizozemský ženský. Měli jsme konkurz, kam přišlo kolem třiceti holek. Deset z nich bylo fakt dobrých a myslelo to se svou kariéru vážně. Tahle platforma se jmenuje Dam Dutchess.

Loni jsem byla pozvána do Švédska uskupením podobným Dam Dutchess, abych dala show. Klub byl naplněný a dobře se o mě starali, takže to byl skvělý zážitek. Navrhla jsem tedy spolupráci. Zažádali jsme o dotace jak doma, tak ve Švédsku a nyní máme projekt FAM (rozuměj family – rodina). Před pár měsíci jsme nahrávali společně v Nizozemsku, nedávno v Kodaňi a teď ve Švédsku jsme spolu vystoupily a nahrály klip . Takže ta fotka, co jsi viděl, byla odtud. Jde o song, kde se seznámíte se všemi zúčastněnými. Má třináct nebo čtrnáct vokálistek v jednom songu. Tady přestanu, abych to nevykecala všechno. (směje se)

Na scéně jsi už deset let. Jaký to je pocit?

Pocit je to skvělý. Spadneš do toho hned ze začátku a musíš si udělat čas, abys pochopil různé věci. Celou dobu pracuji nezávisle. Labely mi vypomáhají na licencích a booking agentury s vystoupeními. Jinak si dělám promo, hudbu apod. sama. Porozumět tomu bylo namáhavé. Během deseti let se toho naučíš fakt hodně. Kdybych už tehdy věděla a kde bych mohla dnes být?! I proto pomáhám těm holkám. Jak říkám, je to skvělý. Lidi milují, co dělám a já jsem vděčná. Víš, jsem šťastná, vážně šťastná.

Změnila ses nějak?

Před deseti lety jsem založila svůj první projekt La Melodia. Jediným cílem bylo vydávat svojí tvorbu na vinylu, jelikož jsem jeho milovnice. Když jsme ho distribuovali, skončil v Japonsku a vlastně všude po světě. Najednou nám volal japonský label, že chtějí vydat celé album. Díky tomu se vše rozjelo. Hodně jsem se přiučila, vystupovala, cestovala a potkávala lidi na stejné vlně. To vše mě změnilo k dobrému.

Změna proběhla i v šatníku. Dřív jsem nosila, dá se říct, chlapský věci, po těch letech si ale můžu dovolit trochu ženskosti. Takže teď občas nosím podpatky či sukně. Předtím to bylo nemyslitelný. (směje se)

Zmínila jsi stav žen na scéně. Jak na tom je dnes podle tebe?

Je jich málo. Pár jich slyšíš na rádiu, jako je Azelia Banks, Iggy Azalea, Rhapsody a další. Za to jsem vděčná. Když to však porovnáš s chlapy na scéně, je to dost málo. Nejsem žádná feministka. Pro mě není v hip hopu (ani nikde jinde) rozdíl mezi pohlavími. Necítím potřebu, aby se mnou bylo extra zacházeno, jen protože jsem žena. Společnost ale může mít jiný názor. Jsou pořád lidi, co vykládají: „Nemám rád ženský rap a přes to vlak nejede,“ aniž by si to poslechli. Myslím, že Sean Price vypustil před pár lety video, kde říká: „Všechny raperky jsou strašný, nesnáším je všechny!“ To fakt nemusel. Dřív jsem ho respektovala. On je příkladem pro někoho, kdo ten názor bude následovat. Možná chtěl jen pozornost nebo byl opitý. Nevím. Je škoda, že někteří takhle stále přemýšlí. Jestli máš talent a víš jak ho prodat, měl bys dostat šanci. Nezáleží jestli jsi chlap nebo ženská. Tvrdě pracuj, dej tomu všechno a jdi si za svým!

Spolupracuješ s lidmi, jako je Mac Miller nebo Chuck Inglish z Cool Kids. S kým dalším by jsi ráda pracovala?

Hm.... S kým bych spolupracovala... Ráda bych toho udělal víc se členy Jet Life Crew – Curren$y či Young Roddy. Dále by to byl Madlib, žeru jeho beaty. Ráda bych něco vytvořila se zbývajícími členy Slum Village. Těch lidí je víc, jako například Mickey Rockz. To všechno jsou realistická kolaba, na nichž chci pracovat.

Dost jsi mluvila o vinylech. Jak velkou máš sbírku a stále na nich vydávaš?

Jasně, mou hudbu seženeš na vinylu přes moje stránky. S letošníma nahrávkama jsem to však neudělala, to si nechávám na příští album. To poslední se bohužel (pro opozodilce) vyprodalo. Díky, že jsi to zmínil. Přivezu s sebou exkluzivní 7 palcovky, který jsem vydala přes label ve Filadelfii dohromady s La Melodia.

Moje sbírka je fakt v prdeli. Dřív jsem pracovala pět let pro Fat Beats, kde jsem si toho nakoupila hodně. Jenže mi bývalej vykradl studio a všechno v něm. Takže naprostá většina mojí sbírky je pryč. Teď mám doma asi stopadesát vinylů. Musela jsem na něj zavolat polici a najmout si právníka, jelikož mi to nechtěl vrátit. Je to fakt na hovno, protože on ví, že je pro mě hudba svatá. Když si nechává mojí hudbu, tak mi opravdu ubližuje. Minulý týden jsem ale dostala email od soundího vykonavatele, kde stálo: „Jestli to nevrátí, půjdeme k němu a vezmeme si to.“ Loni jsem z toho měla docela depky, jelikož moje hudba i můj reportoár byli pryč. Teď jsem už na lepším místě a snad to dostanu i zpět. To byla ta nejhorší věc, co se mi kdy stala. Byla jsem fakt šileně nasraná. Je to jeden z důvodu proč zrovna nemám vlastní studio.

Na Hip Hop Kempu budeš už podruhé, byla jsi i v Praze spolu s umělci ze Stones Throw. Máš nějaké vzpomínky?

Hip Hop Kemp byl vynikající. Miluju to tam! Jsem šťastná, že tam mohu vystoupit znovu. Byli jsme tam s La Melodia v roce 2010. Naše show byla odpoledne, bylo vedro a většina lidí nás vůbec neznala. I tak byli živí a dělali bordel. Nějaká polská skupina nás pozvala k jejich karavanu (nebo stanu?) na špeka. Rozhodli jsme se jít a tak jsme pili, hulili a smáli se. Byla to skvělá atmosféra. Miluju Hip Hop Kemp a už se vážně VÁŽNĚ těším. Budeme se hodně bavit!

Co čeká MC Melodee v budoucnu?

V nejbližší době to je více koncertů a vydání třetího EP. Témata na všech třech jsou stavy mysli. První měl název In My Zone, druhý je Coolin' a třetí bude v podobném duchu. Příští rok se možná odstěhuju do Španělska. Mám tam velkou fanouškovskou základnu a pracuji s místními umělci. Miluju Amsterdam, máme tu mezinárodní letiště, které mě dostane přímo kamkoliv po světě. Chci si ale rozšířit obzory a taky počasí je tady na hovno. (směje se). Mám v sobě karibskou krev, potřebuju vice slunce a být venku. Jinak chci spolupracovat s vice americkými umělci. Teď se chci soustředit na sebe a svou vlastní tvorbu.

Řekneš nám něco, co o tobě nevíme?

(Směje se) Snažím se být dobrý člavěk, ale občas jsem nezbedná. Jednou jsem byla ve vězení. Strávila jsem tam noc a chovali se ke mně, jako ke kriminálnici. Jela jsem na kole tam, kde se nemělo. Strážnící mi chtěli dát pokutu a já jí odmítla. Řekli mi, že s nimi budu muset na stanici a já na to 'Nasrat!'. Moc se to nafouklo a nakonec mě na noc zatkli, aby mě prý poučili. Dneska už se s policajty radši nehádám.

Nezapomeňte si tuhle slečnu poslechnout ve čtvrtek večer v hangáru na Hip Hop Kempu. Sledujte MC Melodee a jeji projekty na:

www.instagram.com/mcmelodee

www.twitter.com/mcmelodee

www.facebook.com/mcmelodee

www.mcmelodee.com

www.soundcloud.com/mcmelodee

www.damdutchess.com

www.lamelodia.com

www.facebook.com/lamelodia

Marek - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná