Marco Polo: Nevyčítám nikomu jeho proces, dokud je výsledkem skvělá hudba

Kanadský producent Marco Polo se už za měsíc představí na Hip Hop Kempu. Nedávno si udělal čas, aby s námi promluvil o kreativním procesu, beatech bez samplů či překonávání jazykových bariér. Pro Hip Hop Kemp team UK s ním udělal rozhovor C.Monts.

HHK UK: Slyšeli jsme, že rád hledáš vinyly na nejrůznějších místech. Procházíš desky sám nebo v bandě? Hledáš teď určité žánry nebo umělce? Jaký jsi měl nejlepší úlovek za poslední měsíce?

Marco Polo: Jasně, desky jsou pro mě, jako producenta, základem. Nemám nějaké zásady, ale je větší sranda, když jsi s víc kámošema. Nepříjemná chvíle však nastane, jak se nenajde vinyl, který všichni chceme (smích). Většinou hledám různé věci nebo lokální k místu, kde se zrovna prohrabávám. V Praze se nebudu dívat po amerických nahrávkách, stejně jako kdekoliv jinde než v Kanadě nebo Státech. Nejlepší úlovky jsem si dovezl z Prahy a Itálie na mém posledním turné.

Změnil se nějak za ty roky tvůj kreativní proces?

Každej den se učím něco novýho. I po dvanácti letech ve hře se nepřestanu učit, číst a studovat. V poslední době jsem hrál hodně věcí, nic však nepřekoná zvuk vinylu, NIKDY! Můj proces je vážně jednoduchý. Vzbudím se, dám si kafe a poslouchám hudbu. Může to být cokoliv... Čekám než mě něco chytne a ponořím se do tvorby.

Máš pravidelné kreativní prostředí/studio? Kde se nachází? Máš zkušenost s tvořením na tour? Je podle tvého názoru výsledný produkt jiný?

Převážně tvořím ve svém domácím studiu. Je to místo, kde se cítím nejlíp a taky znám svoje dojebaný repráky Cerwin Vegas lépe, než kterékoliv jiné. Nápady se rodí na cestách, ale dokončuji u sebe doma.

Máš nějaké specifické věci, které potřebuješ k práci?

Cigára a hudbu. Pravděpodobně bych tam měl přidat ještě jídlo, abych jednoho dne neumřel na podvýživu.

Kdy je pro tebe neproduktivnější doba? Je Marco Polo ranní člověk?

Rozhodně jsem ranní člověk. Mezi desátou ráno a jednou odpoledne vznikají nejlepší beaty.

Co tvorba beatů bez samplů? S jakýmy rozdíly/potížemi jsi se setkal? Je to jednoduchý přechod?

Pro mě to byla obrovská změna. Musel jsem čekat, než najdu inspirující zvuky a tak se i stalo v programu Komplete od Native instruments. Zároveň spolupráce s hudebníky, jako je můj kámarád Jeremy Page, produkující pro Kendru Morris, je úžasná. Dělali jsme společně na pár dobrých věcech.

Pověz nám o své kolekci vinylů. Kolik jich přibližně vlastníš? Jsi aktivní ve sbírání? Jak moc je důležitý vinyl pro dnešní hip hop scénu?

Moje sbírka je menší a není nijak raritní či nákladná. Má však vše, co potřebuji k tvoření. Preferuji levnější obchody a když už utrácím, je to za lepší kopie věcí, co jsem samploval, nebo tam jsou bubny, co miluji. Podle mne není vinyl pro mladší generací důležitý, jelikož internet zaručuje možnost sehnat ty samé nahrávky zadarmo. Samplování z Youtube je velké. Nevyčítám nikomu jeho proces, dokud je výsledkem skvělá hudba. Srát na to!

Letos se představíš na Hip Hop Kempu s OSTR. Jak jste se prvně setkali?

OSTR mi jednou napsal, jenže v té době jsem nevěděl nic o něm či polské scéně. Naštěstí jsem se na něj zeptal kámošky Michaliny z Polska. Ukázala mi jeho tvorbu a řikala, že je vynikající. Jsem jí vděčný, jelikož to odstartovalo naše seznámení a plán s Asfalt records na nahrání Kartagina. Úspěch desky v Polsku mě sakra dostal a následné turné ještě víc. Odezva, kterou OSTR dostáva, je inspirující a je mi ctí s ním spolupracovat. Už teď se připravuje pokračování, jež by mohlo vyjít na začátku příštího roku.

S jakýmy potížemi jsi se setkal při umělecké práci s člověkem, co nerapuje anglicky?

Samozřejmě nemluvím polsky, takže to je výzva. Spolu s OSTR jsme si vybudovali koncept a on mě udržuval v obraze vysvětlením, o čem je každý song a text. I když nemluvím tím jazykem, chci být zapojený v projektu, který produkuji. Věřím OSTR i jeho skills, výtečně si pohrál s mými beaty a vzájemně se chválíme.

Co od tvé show mohou očekávat návštěvnící Hip Hop Kempu?

Hodně energie. DJ Haem je jeden z nejlepších DJ's, s nimiž jsem kdy pracoval. Na stagi se všichni staráme o živé beaty, scratche a rýmy. OSTR rád promlouvá mezi songy a lidi to milují. Těšíme se, až to rozjedeme před tak velkým davem!

Na čem právě pracuješ? Co čeká Marca Pola?

Loni jsem vydal tři alba Newport Authority 2, Hannibal Stax & Marco Polo – Seize The Day a PA2: The Director’s Cut. Letos s OSTR Kartagina. Právě se soustředím na Kartagina 2 a produkci novějších umělců, se kterýma jsem ještě nespolupracoval. Také mám tři songy na novém úžasném albu Pharoahe Monche PTSD. Poslechněte si všechno!

Kde tě lidé mohou sledovat?

 

Ujistěte se, že na letošním Hip Hop Kempu stihnete Marco Pola spolu s DJ Heam a polským OSTR. Má to být pořádná show!

Text: C.Monts
Překlad: Marek 

Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná