HH Kemp odkrývá poslední karty. Která jména dávají dohromady kompletní line up?

Zbývá nám již pouhý týden, než se otevřou brány hradeckého Festivalparku a my budeme moci navštívit sedmnáctý ročník Hip Hop Kempu. Vrcholná, žánrem zasazená, tuzemská akce roku, která má prostě tradici. Stejně jako předchozí léta to nebude jen o tuzemských tvářích, objeví se i hvězdy zpoza velké louže, ale i štiky z Evropy a dalších koutů světa. Většina jmen byla už ohlášena, kdo je doplňuje a vytváří tak finální podobu line upu?

RAWMATIK /HU/

Jazyková bariéra v mnoha ohledech ještě limituje rappery z Evropy, kteří by chtěli najít slávu za velkou louží, ale u beatmakerů jsou dveře dokořán jako ve Schengenu. Stačí se podívat na rodáka z Budapeště, který si říká Rawmatik. Pod hlavičkou stáje Kriminal Beats vyvezl své melodické hymny nejen do okolních států, ale také třeba do Ameriky či Kanady. Takový Madchild nebo Merkules si jeho podmazy nemohou vynachválit.

THE GENERACJA & UNDER THE TOP LABEL /PL/

Čerstvě poskládaná smečka, která už má ale mnohé za sebou. Někteří začali štěkat do mikrofonu již kolem roku 2000. Právě společné názory a smýšlení je nakonec svedly pod jedna společná křídla. V Polsku se šeptá, že je možné je zahrnout do top desítky v rámci kvality i bordelu na koncertech. Vkusný zvuk, který respektuje klasiku a novým postupům rozhodně nezabouchává dveře.

TEK D.IS & FIGUB BRAZLEVIČ /UK, D/

Brexit neznačí, že by hudebníci z Anglie zavřeli hranice, a všechnu tu polívčičku si vařili doma pěkně potichoučku. Důkazem budiž i toto duo, které je z Ostrovů a Německa. První singly se dočkaly spokojenosti nejen ve studiu, ale i u veřejnosti. Větší projekt byl jen otázkou času a nyní oba čeká tour po celé Evropě, kdy jednou zastávkou je také letiště v Hradci Králové.

SUPA + JOZEF BENGERER /SK/

Na jeho první sólo se čekalo až nezdravě dlouho. Mnozí ho neustále porovnávají s deskami MR, ale Supa je jen jedna třetina, i když další třetinu má za zády v podobě Jozefa Bengerera. Druhá deska je venku, plná silných emocionálních momentů a důkazů, že hudbu dělají s láskou. Jedno z mála těles v tuzemské hře, kde kytary naživo nedělají neplechu a zdají se být nezbytným doplňkem.

MANIAK /CZ/

Mladá krev pražské stáje BiggBoss, která šalinou dorazila z Brna. Díky východním kořenům zní netradičně, používá neotřelé postupy a jazyk má pořádně prořízlý. Maniak dorazí představit věci z nové desky „Husky“, která by ho měla definitivně katapultovat mezi českou smetánku. Když je potřeba, umí odpálit dissy na cílené adresy, disponuje i smyslem pro humor, kterým se vyrovná MC Geyovi.

ODDATEEE /USA/

Českému publiku je tento zástupce Bronxu již známý, neboť již několikrát udělal českému publiku radost a poctil nás koncertními návštěvami. Mnoho let progresu, ale nehledej odbočení od počátečního záměru. Undergroundový protiproud, který koketuje se vším, co se ti nebude líbit na první poslech. Zaposlouchej se však hlouběji a ucítíš tu genialitu, kterou Oddatee umí nalít.

PLANETSELF /AUS/

Proplouvat žánry jako na surfu po Velkém bariérovém útesu. Slyšíš ten šum a libozvučné zvuky, jako když přiložíš ucho k mušli? Podobný pocit bezstarostnosti ti přinese australská banda Planetself. Elektronické linky mísené se soulem, čtveřice vyvolených, jež spolupracovala s velkými zvířaty po celém světě. Debutové EP „After The Sun“ funguje a fungovat bude i naživo na Kempu.

DE ZRECHTS /CZ/

S nadsázkou by se dalo říct, že v Jihočeském kraji je tohle trio již kulturní památkou. Veteráni s velkým V, pamětníci, kteří stáli u prvních krůčků českého rapu. Many, Only a Pablo Diablo však milují rapovou disciplínu i během ataku čtyřicítky v občankách. Loňské album „Cesta“ vykazuje koncept, který je na české poměry unikátní. Příběh od intra po outro, to by ani v Hollywoodu takhle po česku nevymysleli.

TUBS, ROOK, PAIN + DJ PIREZ /CZ/

Mladá krev, která kráčí ve stopách, jež před lety definoval Smack. Grime v Čechách?  Ano, nemusíme se za něj ani trochu stydět, neboť tohle trio není žádným stínem A51. Mají vlastní názory, postupy a především pak hlad urvat co největší díl koláče na trhu. Rychlé tepy BPM, majestátné hlasy, které v tobě rezonují ještě hodinu po show. Tenhle rap rozhodně není měkkej.

ČAVALENKY /SK/

Československé pohraničí vysílá do éteru mladého romského rappera s pseudonymem Čavalenka. Ten se hrdě hlásí ke svému původu a poukazuje na drsnou realitu pouličního života. Drobné krádeže, dealování a postavení na okraji společnosti. Místo, kam se lidé dostávají cíleně i náhodou.  Chlapci ale na ulici točí peníze z důvodu chudoby. Zaposlouchej se do upřímné zpovědi, jak to chodí v lokalitách, o kterých běžný člověk nechce slyšet.

OTIS MENSAH /UK/

Mladý ostrovní básník Otis Mensah dostal fascinující dar. Jeho talent pro vykreslení poetiky a každodenních událostí života obdivují už nejen v Anglii. Nečekej pohádky na dobrou noc, ale příběhy, které nevymyslíš. To je dáno okolím, ve kterém vyrůstáš, smýšlením, jak na ten život nahlížíš. Ještě k tomu je potřeba prořízlá huba, která tvá slova pozvedne na vysokou úroveň. Otis Mensah definuje mládí a život na Ostrovech.

PTK /CZ/

Mladá krev z Chebu, která rozhodně nezahálí. Aktivně plní youtube kanál svými novinkami a pozornost si získala především věcí s názvem „Naběhnu na byt“. PTK se na horu, jeho doménou jsou zakázané látky a v okolí je označován za ballera. Na svém kontě má již spolupráci s Protivou a velmi brzy bychom o něm mohli slýchávat častěji. PTK je úkaz, se kterým je třeba už počítat.

REDZED /CZ/

Bůh bez views, který již nějakou chvíli káže emo rap ve zdejších vodách. MC Gey už mu vyjádřil respekt, možná, že je v budoucnu nalezneme na jedné zvukové stopě. Následovník průkopníka Lil Peepa nemá rád dlouhé koncerty, stačí mu pár minut, ve kterých na tebe vysype vše naráz. Peklo, armagedon, obrovská energie, která v tobě zanechá stopy.

INTOXICATED DEMONS - PSYCHO LES ON THE WHEELS OF STEEL HOSTED BY JUJU /USA/

The Beatnuts je legenda, The Beatnuts jsou pojem. Psycho Les v tomto případě s Juju přinesou zaručené staré hymny, které pamatuje téměř každý. Nostalgická vložka, která dokáže rezonovat i čtyřiadvacet let po vydání legendárního EP „Intoxicated Demons“. Láska, která nerezaví, Queens alespoň na pár minut na hradeckém letišti.

HHK.PL CONTEST WINNERS (Vu/WaxEaters;Temzki;Eman) /PL/

HH Kemp není svátkem jen u nás, ale také naši severní sousedé se na tuto událost každoročně těší. Polské zastoupení je početné nejen v publiku, ale i na pódiu a pro tamní interprety je ctí moci přednést svůj repertoár. Tentokrát byl uspořádán contest, kterého se zúčastnilo více jak 150 jmen a vybráni byli nakonec tři nejlepší, kteří se budou prezentovat se svou tvorbou na Warm-Upu v hangáru. Vu (WaxEaters), Temzki a Emen. Dokážou si získat uznání přítomných?

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná