Sneakers smetánka si dává dostaveníčko

Jelikož se nám po posledním článku na téma sneakers nahromadilo několik kladných reakcí, pustili jsme se do dalšího “dílu“ na téma Hip Hop a tenisky. Tentokrát vám přinášíme žebříček TOP TEN, neboli deset nej tenisek, které se úzce vážou na Hip Hop, jeho historii a ty, kdo ho zastupují, tedy umělce.

Je nám celkem jasné, že Hip Hop a celkově životní styl všech, kdo si jedou Hip Hop, má co dočinění i se způsobem, jakým se oblékáme. Snad každá osobnost, která ve světě Hip Hopu něco znamená, má ve svém šatníku něco, co můžeme označit jako extravagantní, výstřední, poutající pozotnost okolí, jako nové Ferrari, co jste si právě zaparkovali před panelákem. Dokonce fanoušci jdou ve šlépějích svých vzorů a snaží se mít to, co oni, aby jednoduše i oni mohli zažít ten pocit výjimečnosti. Asi každý rád zažije příjemnou pozornost, kterou upoutáte novým outfitem, šperkem nebo právě teniskami. Být funky fresh, cítít se dobře, o tom to je. Není se tedy asi čemu divit, že na vrcholu všech módních doplňků, nebo spíš stavebních kamenů stylu, jsou právě tenisky. Zářivý pár naleštěných, pohodlných a stylových tenisek, tak to máme rádi. 
Nemusíme dlouze přemýšlet, aby nám došlo, proč tomu tak je. Skrze tenisky totiž můžeme vyjádřit kus své osobnosti, svého charakteru. Mezi záplavou všemožných značek a designů je vždy možnost vyniknout a pokaždé je kam sáhnout. Dneska se mrkneme na desítku tenisek, který ve spojení s těmi, kdo je nosili, zazářily nejvýrazněji. 
 
 
10. místo Air Jordan XI 
Bez jakýchkoliv pochybností byla a dodnes je jednou z nejvyhledávanějších sérié tenisek kolekce Air Jordan, především pak Air Jordan XI. Díky lakované kůži, kterou se Air Jordan XI honosily, tenisky zářily a leskly se, takže se jejich majitelé stávali těmi, kdo udávali směr, jakým se ubíraly nejnovější trendy. Pokud jste chtěli vypadat opravdu dobře v klipu, kde se procházíte po letadle nebo jste v obklopení metropole, pak jste věděli moc dobře, jaké tenisky to zařídí. Do dnes se najde dost zastánců názoru, že Air Jordan IX byly poslední TOP sneakers.
 
 
Pokud jste viděli film Do the Right Thing (Jednej správně), pak vám určitě neunikly tyhle parádní, cementově bílé “čtyřky“, kterými se honosil Buggin Out (Giancarlo Esposito). Právě Buggin Out způsobil to, že díky své roli hipstera stvořil kult, kult tenisek. A tyto tenisky, Air Jordan IV, jsou ve světě Hip Hopu nesmrtelné. Pod jeden ze znaků rapperů z Východního pobřeží (West coast) se podepsali právě Air Jordan IV.
 
Prada může být elegantní designovou značkou pro elitu, ale určitě to neplatí pro tenisky “America´s cup“. Jsou stylové, byly ve své době těmi, který vytlačily model OG Gucci, ale zároveň byly stále dostupné nejen elitě. Tak se staly další ikonou Hip Hopového lifestylu. Díky spojení vyzívavého designu a vysoké životnosti, která byla ve své době nezbytností, tyto italské boty  rozhodně nezůstaly u laciných slibů. Tyhle tenisky patřily rozhodně mezi nejlesklejší vůbec. 
 
7. OG Gucci Sneakers 
Mezitím, co OG Gucci byly nahrazeny Prada America´s cup, zůstaly i tak v kurzu, i když už nebyly na nejjasnějším výsluní popularity. Pokud jste chtěli mít na sobě pár právě těchto tenisek, bylo skoro pravidlem, že musela následovat tepláková souprava s logem Gucci přes celý hrudník – ano, tak vypadal aktuální dress code. Cena 150 dolarů, za kterou jste si tyhle sneakery mohli pořídit byla v roce 1984 opravdu závratná. Za proslavení pak vděčí Ericovi B a Rakimovi.
 
Ve světě Hip Hopové módy nebyly ženy nikdy stranou, nestály nikde opodál, chtěly se přeci také líbit, mít styl. Díky Reebok 5411S bylo jasné, že i ženy mají nárok na svůj vlastní směr a způsob, jak se vyčlenit právě díky teniskám. Tyto volnočasové sportovní tenisky se setkaly s až překvapivým úspěchem, jen co se objevily na trhu. Přiznejme si, že je jen málo věcí více sexy, než slečna s barevnými teniskami v krásně upnutých legínách. A abychom nezapomněli,dámy by nám to neodpustil, rtěnka, rtěnka je nepostradatelný doplněk! 
 
Pokud existují boty, které by vyčnívaly z řady svou stavbou i designem oproti všem konkurenčním teniskám, rozhodně to jsou boty Timberland 10061. Určitě se najde několik lidí, kteří by s námi nesouhlasili a řekli, že tyto boty do TOP desítky vůbec nepatří. Faktem ale je, že nikdo nemůže popřít, jak Jay-Z dokázal rozšířit jejich popularitu až na samý vrchol, díky čemuž se z nich staly jedny z nejvyhledávanějších bot. A ano, i tyhle stylový pohorky se dočkaly vlastní ódy. 
 
A máme tu další  tenisky z řady Air Jordan. Nike Air Jordan III dluží za svou poluparitu dokonalé reklamní kampani Nike. S unikátním brooklynským nádechem, za který vděčí Spike Leeovi a jeho fiktivní filmové postavě Marse Blackmona, se staly Air Jordan III něčím, jako průraznou střelou mezi obyčejnými náboji designu. Do dneška se mnozí kritici shodují, že "trojky" jsou vůbec nejlepší z dílny Jordans, a dokonce, že jsou nejlepšími teniskami, jaké kdy spatřily světlo světa. Ještě dnes se k jejich designu vrací značky, kter= se snaží prorazit, aby zopakovaly úspěch, který "trojky" zažily. Musíme uznat, že tyhle tenisky jsou s Hip Hopem spjaty asi tak pevně, jako slovní spojení politika a korupce. Neoddělitelné.  
 
Když už se dostanete na třetí místo TOP TEN, můžou si kritici říkat co chtějí, ale jste už prostě vítěz a málo kdo je lepší, jak vy. Nike Air Force 1, které dostaly jméno po nejznámějším letadlu na světě, kterým si prezident USA vozívá zadek, jsou jednoduše fighter, bojovník a pouliční rváč, bojující za svojí reputaci v drsné čtvrti jménem Hip Hop. Musíme uznat, že ten boj není zbytečný, protože se jim daří víc než dobře! Ne jen že po léta udávají směr trendům, ale sklízejí i uznání z úst předních rapperů, jak to naposledy udělal třeba Nelly. S hladkou a jasně čitelnou siluetou tvořenou z bílé kůže jsou Nike Air Force 1 teniskami, jako žádné jiné. Do dneška jsou jedním z nejlepších módních doplňků Hip Hopového lifestylu, který do něj od 90. let zasáhl.
Když slavily AF1 výročí 25 let, na oslavu dorazili i Kanye West, Rakim, KRS-One a Dj Premier, kteří namísto dortu dovalili remix songu "Better Than I've Ever Been" a dali mu jméno "Classic" (nominace na prestižní cenu Grammy), což odpovídá přesně charakteristice týhle legendární vlajkový lodi všech tenisek. V songu zaznívá otázka "Co je to klasika?" a myslíme, že najít odpověď fakt není těžký. Jo a pro zajímavost - kluci se rozhodli výnos z prodeje týhle šupy dát na charitu, která pomáhá mladým lidem.  
 
 
Zatímco Puma jakožto značka není z pohledu Hip Hopu nijak excelujícím prvkem, jedna výjimka by se přeci jen našla. A není to jen tak nějaká výjimka. Jsou jimi tenisky Puma Clydes, které si získaly srdce svých fanoušků jemnou semiší a pečlivým dílenským i segignovým zpracováním. Pod Clydes se podepsal Walt Clyde Frazier (někdejší kapitán týmu New York Knicks – NBA, pozn. Red.), přidejme k tomuto faktu silné tkaničky, jahodově červenou barvu a zástupy fanoušků se jen hrnuly. Asi největší území si proti drsné konkurencí urvaly mezi bboys a staly se živoucí legendou, a to právě díky pohodlí a kvalitě zpracování, které jsou pro bboying na prvním místě. Jako důkaz budiž fakt, že v době vydání byly tyto boty buď vyprodané, nebo se kradly. To už je úspěch. 
 
Kde vše začalo, tam to i dnes končí. Stejně jak napovídá už název, adidas Superstar dělí skutečné hvězdy od těch, kdo by jími rádi byli. Od podpory z řad b-boys až k mohutné reklamě ze strany RUN-DMC se proslavily také jako tzv.“Shelltoes“  (díky členité špičce), která je vyrobena z odolné gumy. Dodnes mají adidas Superstar své příznivce mezi stávajícími i vycházejícimi hvězdami Hip Hopu. 
 
A pokud nevíš, kde najít kvalitní obutí, se kterým zároveň i zazáříš, zkus hodit okem třeba SEM.
 

- Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná