Jak Run DMC zamávali s teniskama, část první

Jak všichni solidně ujíždíme na rapu, rádi se protahujeme a zvedáme ruce do vzduchu, tak si i máváme na dobrý beat. Shodli jsme se, že nás k tomu nemohl přivést nikdo jiný než slavná generace skupin jako Sugarhill Gang, Beastie Boys, Public Enemy a Run DMC. A právě Run DMC podle nás otevřeli ostatním skupinám cestu k celosvětové slávě, ze které těží až dodnes.

** Nejradši zvedáme pravačku u starých Run DMC a Beastie Boys

Jelikož Run DMC mají poslední dobou další comeback, podívali jsme se jim pod pokličku, abychom se dověděli, jak na to tenkrát šli od lesa. A hlavně jsme se pokusili rozluštit indicie ohledně dalšího pokračování, protože se vrhli na spolupráci s A-Trakem a do toho jim vyšla nová kolekce u jejich dlouholetého opatrovníka, kterým je – chvilka napětí – adidas.

Byla to právě tahle spolupráce, která navždy změnila rapovou scénu.

Když se tahle parta v roce 1983 dala dohromady, všem raperům se mohlo o sponzoringu jenom zdát. Run DMC (hlavně samotný Darryl McDaniels aka DMC) nenosili nic jiného než tenisky od adidas, a to zásadně bez tkaniček. Mezi fanoušky se z toho stal kult a Run DMC nakonec složili na počest jejich oblíbeným keckám hymnu My adidas. Když ji hráli naživo, fanoušci šli do bosa a mávali svýma teniskama nad hlavou. Bylo jim úplně jedno, že se do nich znovu nevejdou, až si v kotli ukopou palce.

Tahle obliba jednoho konkrétního tracku byla prvním krůčkem k průkopnické spolupráci mezi rapem a módní značkou. Run DMC byli slavnější a slavnější, a tak jejich manažera napadlo požádat adidas o sponzoring k velkému turné Together Forever v roce 1987, když už je pár několik let tak hezky propagovali.

Run DMC už několik let díky hitům jako Walk this way, It's Tricky a King of Rock posouvali hranice rapu dál a dál. Získávali platinové desky, dostali se na obálku Rolling Stone, patřili mezi první rapery v rotaci MTV a dostali se do nominací Grammy.

.** Run DMC na předávání cen Grammy

Jejich koncerty byly obrovské a na jeden z nich se zatoulali i manažeři adidas. Když kapela spustila song My adidas, tři tisíce fanoušků sundalo tenisky a začalo je vyhazovat do vzduchu. Tehdy zástupcům společnosti došlo, že s touto rapovou kapelou chtějí spolupracovat. Jejich skladby totiž najednou spojovaly všechny mladé lidi pod pódiem, bez ohledu na pohlaví či rasovou příslušnost. Stále ještě nová forma originality v hudbě prostě začínala vyvstávat.

Z koncertů Run DMC bylo cítit, že hip hop se může stát univerzálním jazykem a že nemusí být navždy spojován s rebelskými náladami a násilnými protesty v USA, jak tomu bylo začátkem osmdesátých let.

Tehdy poprvé tak obyčejní kluci z předměstí, tělem i duší rapeři, ukázali manažerům nadnárodního koncernu, po čem mladá generace touží a na čem je postavena. To znamenalo otevření stavidel mezi rapem a módním průmyslem. Od té doby, když se řekne Run DMC, všichni si vybaví tři kluky z předměstí Queensu, jak skáčou po pódiu v teplákovce s proužky.

V rámci spolupráce pak pravidelně vycházela kolekce tenisek adidas Run DMC a díky tomu vznikla poprvé speciálně upravená kolekce tenisek k nošení bez tkaniček. Byl to impuls pro módní značky, aby se začaly zaměřovat na komunity na předměstích amerických měst a zkusily svoje věci pomocí nadějných rapperů.

A jak to všechno pokračovalo dál? To si povíme příště...

Článek vznikl ve spolupráci s VICE.

Redakce - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná