RUKAHORE_SHOP_BANNER

Editorial 51/2015: Jak je důležité míti Kendricka Lamara

Kendrick všude, kam se podíváš. Vzpomínám si, jak jsem si zpočátku u jeho flow říkal, čím je vlastně tenhle člověk tak jedinečný. Textově jsem k němu dospěl až letos, když vydal "To Pimp a Butterfly", jež se dočkalo v minulém týdnu nominace na cenu Grammy v kategoriích Album roku a Nejlepší rapové album.

 
A stejně tak byl Lamar navržen v kategoriích Píseň roku, Nejlepší rapový výkon, Nejlepší rapová píseň a to vše zvládl jen s peckou "Alright". Že se objevil s Bilalem a Annou Wise i v kategorii Nejlepší spolupráce, je už jen takový bonus na konci tracklistu. Jeho jméno je skloňováno již třetím rokem a nezdá se, že by v blízké budoucnosti chystal tvůrčí pauzu. Oblíbili si ho jak tradiční hip hop heads, tak zástupci nové školy. Možná ani Dreho "Compton" by nebyl tak skloňován, kdyby fanoušky nepřekvapilo kolabo s Lamarem, byť je comptonským rodákem.
 
I Barack Obama zařadil v rozhovoru pro magazín People Kendrickovu skladbu "How Much a Dollar Cost" mezi své nejoblíbenější nahrávky roku 2015. Stejně kladně se vyjádřil k desce "To Pimp a Butterfly". Těžko říct, jestli mu tohle zařazení doporučili jeho poradci, aby tím dal najevo větší zájem o problémy afroamerické komunity ve Spojených státech nebo je prostě jen zvyklý vybírat desky podle obalu. I tak věřím, že americký prezident musí v době, kdy se z nejedné strany šíří zprávy o znovu sílící míře rasismu v jeho hoodu, vysloveně žrát už jenom začátek alba, jímž se line: "Every nigga is a star"
 
Právě v tom je ale rozměr tvorby osmadvacetiletého řádkobijce revoluční. Co totiž vzbuzuje zájem o jeho sloky především, je morální zápal v jeho textech nebo společensky motivované písně, kde však vnímá nejen problémy afroameričanů ale i těch, kteří se o ně mají postarat. Kendrick zároveň nemá problém odhalovat své zkušenosti s povahou hudebního průmyslu, jež je obvykle u hvězd jeho formátu upozaděna nebo je podobně jako u Eminema využita maximálně k tomu, aby mohl interpret brečet, jak je mu fame proti srsti.
 
Kendrick je v tomhle jiný a se slávou se vyrovnává s elegancí motýla, jenž se právě dostal z kukly. Jak napsal v srpnu redaktor magazínu complex.com Insanul Ahmed, Kendrick Lamar se nechce nechat polapit hudebním průmyslem, a proto nyní přemýšlí nad tím, jak svůj fame využít pro dobrou věc. A proto také podtitul To Pimp a Butterfly. A kolik hvězd hodných síně slávy jsme tohle slyšeli říct v době, kdy se jejich kariéra tvářila stále jako začátek?
 

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná