RUKAHORE_SHOP_BANNER

Editorial 46/2015: Madchild vs. Snak the Ripper. Beef, který měl jméno?

Když se naše redakce v minulém týdnu krátce zabývala beefem, jenž se rozhořel mezi kanadskou dvojicí Madchild vs. Snak the Ripper, bylo to v období Halloweenu. I když nemám diskografii obou autorů úplně najetou, jejich lehce humorná hororová stylizace přímo vybízela k tomu dát tomuhle beefu jméno. A tak vznikl Halloweenský beef.

 
Jasně, vzhledem k našim reáliím by líp sedělo něco, co by k nám pasovalo líp než svátek, který se v Česku oficiálně stejně vůbec neslaví. Ale budete se mnou asi souhlasit, že "Dušičkový beef" vyzní dost senilně a navíc je zavádějící v tom, že odkazuje na civilní příjmení Majka Spirita. Zkusil jsem tedy nadhodit hravou myšlenku našemu šéfredaktorovi, jenž reagoval pohotově: "A jaký bys dal jméno, kdyby se znovu rozhořel beef mezi Jay-Zm a Nasem?"
 
Neříkám nic, byl jsem nahranej. Ale to spíš proto, že jsem hovězí tématiku nikdy moc nestudoval. Co se podívat do domácího archivu? Jak byste třeba pojmenovali třeba beef Indy a Wich vs. Supercrooo jedním slovem? Něčím, co by prostě vystihlo, že tohle versus patřilo Maddrumu a Rapsportu. Že tu proti sobě stály pulzní hajzl a vypálený pražský štýlo. Nebo když Gramo Rokkaz vyslali Radikala do výšin rapové hvězdné pěchoty v pecce "Si zvonil?!". Fantazii se meze nekladou. 
 
Odpovím i na otázku, kterou mi šéfredaktor nepoložil - k čemu je to dobrý? Po praktický stránce k ničemu. Podobné drobnosti ale pomáhají udržet komunitu, která je od dob komercionalizace hip hopu chromá na obě nohy nejen u nás. Při nejhorším se ujistíme, jestli i v roce 2015 zůstává kultovním i nadále heslo: "Mám v piči". A když už jsme u tý komunity - rozhodně neplatí, že bychom si chtěli přisvojovat autorská práva na cizí konflikty. Naopak. I vy můžete zapojit fantazii a inspirovat nás, jak to pojmenujeme v článku, až si dá Ektor s někým po tlamě a náhodou dojde na tracky. Hlavně to berme s nadsázkou...
 
Stejně tak ale pro nás komunita nepředstavuje jen to, že sedíme u FB, držíme huby a píšeme si o tom, kdo komu a jak dobře naložil. Naše redakce momentálně pracuje na několika vylepšeních, která by měla lépe propojit magazín s našimi čtenáři a umožnit jim se na obsahu magazínu aktivněji podílet. Zdá se vám hodnocení v recenzích nefér? Máte k některýmu z našich témat další informace a chtěli byste se o ně podělit s ostatními fans? Brzy vám napovíme, co máte dělat. A bez obav - nebude to jen o pojmenovávání beefů.
 
Autor publikace The Rap Yearbook Shea Serrano, o němž jsme psali minulý týden, uvedl, že při selekci nejzásadnějších rapových skladeb, jíž se tato kniha věnuje, bylo pro něj nejtěžší poskládat opravdu férový a nezaujatý výběr toho nejlepšího. Sám však nakonec v knize označil své oblíbené skladby a dodal, že bez toho prostě nejde o rapu psát, jelikož během třicetiletého vývoje žánru je už těžké najít ten bod, od kterého se měří jakákoli správnost. Jak si poradil? Měl kolem sebe pár lidí s rozdílným vkusem a různého věku, kteří mu na jeho výběr vždy řekli svůj názor. Něco podobnýho teď uděláme i my.
 
PS: V prvním editorialu z minulého týdne jsme chybně informovali o vystoupení Prago Union ve velkém sálu pražské Lucerny. Vystoupení proběhne v Lucerna Music Baru. 
 

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná