Editorial 45/2017: Víc hudby a neblábolit

Vzpomínám si na dobu, kdy sehnat novou hudbu od zahraničních jmen legálně bylo těžší, než ji sehnat ilegálně. A pokud jste se vydali po cestě mimo zákon, šlo o dobrodružnou pouť plnou omezení v podobě kilobitů. Jednou z těch legálních (ale ne vždy dostupných) cest byla CD příloha ještě v papírové verzi našeho magazínu.

 
Když se dnes podívám, kam pokročila digitální distribuce hudby, mám trochu radost i obavy. Baví mě, že vám můžeme přinášet kompletní alba k poslechu ve streamované podobě a vy se můžete sami rozhodnout, jestli si to či ono album zařadíte do playlistu. Oproti časům želví rychlosti internetu na přelomu milénia je to prostě super a člověk se nad tím musí až pozastavit a uvědomit si, jak nás pokrok pomalu předbíhá. A od té doby, co přišly (nejen mobilní) aplikace typu Spotify, máme možnost sehnat novou hudbu doslova kdekoli a kdykoli si zamaneme. Věřím, že díky tomu postupem času úplně zmizí potřeba si nové songy stahovat.
 
Na druhý straně mám ale obavy z toho, jakou budoucnost to pro muziku znamená. Nedivím se, že se hudba dnes tak ráda nazývá hudebním průmyslem. Jak moc jste si v těch dřevních dobách vážili desky, kterou jste tahali z internetu třeba tři hodiny, než jste si jí mohli pustit do sluchátek? A jak moc si dnes vážíme nosičů, kterých jsme si během tří hodin stáhli osm a ještě si z nich vybíráme, která víc nebo míň lahodí našemu vkusu? Pokrok je úžasná věc. Ale v tomhle kontextu se trochu bojím, že se hudba (a nejen ta mainstreamová) stává pomalu spotřebním zbožím. Produktem. Jídlem. Něčím, co prostě spotřebujete, zapomenete a nezůstane po tom žádná trvalá hodnota nebo jen vzpomínka.
 
 
Ale pro tuhle chvíli to vem čert. Podzimní sezóna, kdy houfy MCs a producentů zalézají po slunném létu do studia a vydávají nový materiál, aby měli s čím obrážet kluby i během další zimy, je v plném proudu. Posloucháme nový Wu-Tang Clan. Na druhém konci se pomalu rýsuje první singl Walk On Water z Eminemovy chystané desky Revival. Undergroundovou adresu zatím při podzimu 2017 reprezentují výborné desky jmen jako Edo G, Cunninlynguists, Meyhem Lauren & DJ Muggs, Rapsody, Action Bronson a moře dalších. U nás, hádám, tradičně vyjdou nejzajímavější releasy v obodobí kolem Vánoc, aby byla šance, že interpreti prodají vyrobený náklad CDs.
 
A my budeme po celou zimu u toho. Přidejte se k nám. Ačkoli se nezbavíme mudrování v recenzích a budeme dál uhánět vaše oblíbence s tím, že ten rozhovor prostě musí jít ven v písemný podobě a nestačí si jen odžvatlat promo před kamerou, budeme se spíš než na kecání soustředit na to, abychom vám mohli ještě za tepla nabízet k poslechu ty nejzajímavější alba, která najdeme. Na vlastní plky si ponecháme právě rubriku Editorial, kterou po delší odmlce obnovujeme. A pokud jde o ten obrazový obsah, není vyloučeno, že časem dojde i na něj.
 

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná