Editorial 48/2017: Východ versus západ aneb letošní udílení Grammy by mohla být legrace

Letošní nominace na ocenění Grammy ovládli Jay-Z a Kendrick Lamar. Oba už na udělovacím ceremoniálu objevili nejednou. Zatímco ten první má na svém kontě celou řadu ocenění a letos se dočká i ceny pro ikonu hudebního průmyslu, ten druhý začal sbírat sošky teprve před pár lety, byť s ohromným tempem. I když v dnešním světě už nemá rivalita západního a východního pobřeží takovou váhu, jako ve zlaté éře devadesátek, dovolil jsem si v článku, kde jsem o nominacích psal, hovořit o letošních nominacích jako o sportovním utkání.

 
Newyorský Jay-Z se letos dostal do hledáčku akademie se svou deskou 4:44 a obdržel osm nominací. Za tu spoustu let přinesl rapu víc než jen značku Rocawear a u akademie je už pár let štamgastem. Kung Fu Kenny z Comptonu letos vydal album DAMN. a odnáší si sedm nominací. V minulosti se mu podařilo oslovit akademii až s druhou major sólovkou, To Pimp a Butterfly. Logicky je tak v trochu větší výhodě Jigga. Víc informací najdete tady.
 
Vzpomínám si, když akademie v roce 2014 udělila Macklemoreovi sošku za jeho album The Heist s Ryanem Lewisem. Tehdy byl jasným favoritem kritiků i posluchačů K-Dotův debut Good Kid, mAAd City. Krátce potom napsal Ben Haggerty Lamarovi zprávu: Byl jsi okraden. Chtěl jsem, abys vyhrál. Měl jsi vyhrát. Připadám si, jako bych tě okradl. Narážel tím na pravidla a svérázné pojetí kvality, kterou akademie, jež rozhoduje o tom, komu přistane v jeho luxusní residenci zlatá gramofonová soška, často projevuje. 
 
U hardcore hiphopových fans má ocenění Grammy jen malou reputaci. Chvíle jako ta, kdy akademie přiklepla Grammy raději Macklemoreovi, přiživily spekulace o rasové zaujatosti členů akademie. Podle mnoha zhrzených fans té či oné strany dá prostě akademie zlatou sošku raději bílému rapperovi. Tyhle obvinění neskončily ani dnes. Například server massappeal.com hovoří o Grammy, jako o zaujaté, rasistické a převážně rockerské sešlosti, který nepomůže ani fakt, že adepti v kategorii hip hop letos stojí v seznamu nominací před rockery. 
 
A to, že letos obdrželi nominace dva černí rappeři podle magazínu massappeal.com nic neznamená. Jay-Z je dlouholetým miláčkem akademie. Kendrick Lamar sice začal vítězný ostruhy v posledních letech přece jen sbírat, díky článku magazínu a i na základě výsledků v posledních letech si ale trougnu tipovat, že většinu zlata si odveze domů právě Jigga. Přestože si ocenění podle mě zaslouží víc mladý duch Kendricka Lamara. 
 
Spíš než na verdikt těch, jež by se chtěli považovat za největší určovatele kvality, se tak dívám na letošní udílení Grammy jako na symbolický souboj dvou pobřeží. Ať ale dopadne celý zápas jakkoli, jsou tu některé nomice, jež minimálně potěší. Mezi adepty na cenu Grammy je letos například i Rapsody, Run the Jewels nebo 6LACK. Ti všichni, i někteří další, který jsem nejmenoval, si tu sošku zaslouží, pokud po ní touží.
 
 
Zdroje: massappeal.com, rollingstones.com

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná