Které pecky patří podle Dje Jorgose do výkladní skříně česko-slovenského hip hopu?

"Je spousta domácích rapovejch věcí a kolaborací, které mě baví - Wich, Enemy, Dannie, Smack, Holý, Ruppert, J.A.R., Turbo Boost, Emeres, Papa Fini atd.," zmiňuje Jorgos, jenž v dalším díle rubriky "Dej mi 5", která upozorňuje na to nejlepší z česko-slovenské hiphopové historie, překročil kapacitu hned o dvě skladby. Co by tedy z domácího dědictví vyzdvihla jedna z nejvytíženějších postav víkendových nocích v pražských klubech a koncertní deejay Ektora?

Kapitán Láska - Velmi mi chutná

Cole je pro mě rozhodně nejlepší českej rapper, pokud se to tak vůbec dá říct. Má milion poloh, je to skvělej kreativní muzikant, kterej udělá to rapovou, freestyleovou, zpívanou i metalovou věc na 3958 témat. Kapitán Láska je toho důkazem. Cením tu desku za svůj skvělej koncept a originalitu. Nic takovýho tady zatím nevyšlo. Česká připosranost a pokrytectví podle mě brání RnB, soulu a podobnejm žánrům víc růst. Každej ti řekne, že je to přece moc teplý a přitom to sleduje a poslouchá v angličtině doma z televize, i když nerozumí slovu.

Supercrooo - Baby

V tu dobu "Toxic Funk" totální zjevení na tuzemský scéně, to ví už každej. Když sem to slyšel poprvé, bylo to jak obří facka. Říkal sem si, jak je to možný, že to najednou někdo dělá totálně jinak. S tím, co tady bylo, to nemělo absolutně nic společnýho. Beats, texty, otevřený dissy, všechno na plech bez vytáček. Prostě rap. "Baby" sem uměl okamžitě nazpaměť. Skvělá doba.

Vladimir 518 + Ridina Ahmendová + Mike T - Nespoutáš mě

Nenápadná věc, která mě s odstupem doby pořád baví. Text, instro, všechno k sobě sedí. Baví mě i téma hádky s holkou, rozchodu, což si tady málokdo dovolí, poněvadž je tam velmi tenká hranice, kdy to může spadnout do absolutního kýče. Ridina Ahmedová je skvělá zpěvačka, ani ji neznám, ale narozdíl od Darinek apod. tahle věc funguje bez žádnýho hrotu a na nic si nehraje.

PSH - Zpátky do dnů

Nejsem  zastánce nějaký nostalgie k minulejm časům, ale tenhle trek mi taky prostě utkvěl v paměri, dokonce si pamatuju, když sem to slyšel poprvý... Pro mě myslím snad první česká raová skladba s mužským vokálem. Vím, že sem furt zjišťoval, kdo je David Čoko, kdo sou všichni ty writers atd. , o kterejch je tam zmínka, abych fakt věděl, o čem to je. Vtipný s odstupem doby...

Orikoule - Nikdy nevíš co se může stát

Tenhle track mě baví především skvělým storytellingem jak od Vorla, tak od Koule. Ihned jak sem to slyšel, tak se mi vybavovaly ty situace, o kterejch ta věc je. Opět nedostatkový zboží v českým rapu. 5ti minutovej track na téma jednoho večera bez klasickejch klišé musí bejt super záživný, aby si to za chvíli nevypnul. Nechtěl bych ale opomenout ani super instro od Shedyho, je to super producent na československý poměry. Doufám, že od něj ještě něco vyleze!

Rytmus - Bengoro

Ať už dělá dneska Rytmus shit sebevětší, "Bengoro" je jedna z nejlepších rapovejch desek, co v Česku / Slovensku vyšla. Někdo ji vyčítá určitý kopírování v některejch trecích a tématech, ale mě to cigošství v tom vždycky bavilo, bavil mě ten smysl pro humor. Přímost, syrovost, nadšení, síla, vtip, hlášky, všechno na tý desce je. Rytmus prostě vždycky vzhlížel k US rapperům a chtěl bejt jako oni, bejt "nejllepší". Je to možná trochu jednoduchý, ale to je rap ve svý podstatě taky a díky tomu ho všichni milujou.  

Ektor - Dřív možná

Ektor je za poslednich pár let jedinnej rapper, kterej má z newcomers respekt a koule dělat rap. Jako jednomu z mála lidí tady mu to můžu věřit, nepotřebuje se nikomu za každou cenu zalíbit. Ve svý podstatě, dávam přednost poslechu toho, kde znám interpreta osobně, teprve pak si uděláš ten správnej obrázek i o jeho tvorbě. "Dřív možná" je několikrát omytý téma, ale tady v tý podobě mě bavi.

Jorgos na webu

Bobby - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná