RUKAHORE_SHOP_BANNER

Jaké rakety z tuzemska cení Dj Chocolatic a kdo byli "slovenští Fonky Family"?

Pro Dje Chocolatica bylo těžké, aby vybral pouhých pět domácích klasik, ke kterým má vztah a tak jsme mu povolili výjimku a naší tradiční rubrice mapující vkus "nemluvících" deejays a producentů můžete tentokráte říkat "Dej mi 6". A nemuselo zůstat jen u půltuctu hitů - "Patří tam skoro všechny věci, které vycházely na vinylu, protože to zobrazovalo tu pravou podstatu hip hopu. Vinyl jako takový byl základ. Díky němu se pak ty věci mohly hrát na párty. V té době nebylo žádné Serato nebo Traktor, takže pokud kapela chtěla být hraná, musela mít vinyl. Samo sebou to spousta lidí vydávala i k samotné lasce k hip hopu, protože to k tomu prostě patřilo. Takže kapely jako Chaozz, DefuckTo, Špatnej wliv, Zlomenej Waz, Dizzastar, Nezvaní hosté, DRealC atd. si zaslouží obdiv a respekt. Ti všichni „s námi“ byli na té „lodi“, která v té době sice teprve vyplouvala, ale už musela mít nějakou tu tvář a ti všichni se o to zasloužili," prohlásil mikulovský člen Illuzionists na adresu dalších part, které se mu do nejužšího žebříku neproklestily.

Děkujeme za návštěvu stránek našeho sponzora – www.queens.cz.

 
Disgrafix – Štvanci
 
Byl to pro mě dost důležitý moment, když za mnou došel El Nino a řekl: pProstě uděláme tuto věc. Měl přesnou představu a hlavně chtěl, abych v ní měl i já jako Dj stejný prostor jako on. Což pro mě byla dost výzva. S výsledkem jsem doteď spokojen a jsem rád, že jsme to tenkrát nahráli. El Nino tam popsal i nějaké věci z našeho výletu do Vídně a mě to hodně bavilo, jelikož součástí toho textu jsem byl i já. Málokdo ví, že to byl vůbec jeden s prvních cz klipů, co se hip-hopu týče, pražskou scénu do toho nepočítám. Byla to ta „čistá ulice“ a jde to z toho dost i cítit. S beatem nám pomohl DJ Opia, prostě super spolupráce, rád na to vzpomínám.
 
 
Indy & Wich – Pohyb nehybnýho /Indyvidual (remix)
 
Jeden z prvních vinyl singlů, který u nás vyšel. Četl jsem, že už to je i docela sběratelský kousek, za co jsem rozhodně rád. Obě produkce udělal Wich, který měl už v té době super beaty. Měl perfektní cit pro výběr samplů. Jednoduše to byl talent a zároveň skromný člověk, kterým zůstal i dodnes. Hostovačka od Oriona nebyla vůbec na škodu. Na Indyho rap jsem si musel zvykat, ale na živo mě bavil. Pecka „Indyvidual“ mě ohromila hlavně tím beatem, hodiny jsem si do něj mohl skrečovat. Temná věc se super znějícími bicími. V neposlední řadě to pak byly samotné „cuty“, prostě hlášky pro Dje na skrečování. Pokud byste se zeptali kohokoliv z mých kámošů z Mikulova (čti z Kimulova), tak by vám potvrdil, že nebyla párty, kdy bych tyto hlášky neskrečoval. Byly vtipné a Orion za mikrofonem se na nich dost vyřádil.
 
 
Kontrafakt – Dává mi
 
Určitě jedna z desek, kterou jsem na párty hrával dost často. Ta doba, kdy jsem dostával vinyly od různých kapel, byla super, bohužel už je i nenávratně pryč! Teď už čistě jen mp3. Věc má uderný beat, který je plný energie, skvělí rap v podaní Rytmuse a Ega a celé to zakončoval Dj Aneška svýma cutama. Na tu dobu měla deska i super zvuk, krásně se dala míchat se zahraničními věcmi. V té době to až tak obvyklé rozhodně nebylo. Pak šla jejich kariéra jen a jen vzhůru a nebylo se čemu divit. Bbarak moc dobře věděl, do koho se vyplatí investovat.
 
 
PSH - Penerský Dezert
 
Nejraději bych sem napsal PSH – „Repertoár“ celé album. Ten den, když mi poslali vinyl domů a já ho pustil na gramofonu, jsem si řekl jen: „yo tak to má kurva být“. Když nepočítám Naši věc, zásadní bylo rozhodně první album PSH! „Penerský dezert“ byl i na „East Side Unia 2“. Pro mě jednoznačně raketa (označení pro něco, co je víc než jen hodně dobré)! Od prvního poslechu mě ta věc nepustila. Hrál jsem ji na každé párty, protože jsem si v tom prostě hrozně jel. Orion měl v té době opravdu čich na hity a i díky němu ta věc šlapala.Dj Richard na konci dává perfektní cuty, na kterých jsem si taky dost ujížděl. Moc jsem si v té době přál mít i instr. k této věci. Hip Hop v nejlepší formě, jakou si jen umíme představit. Super texty, trefné pro tu danou dobu s vyjádřením respektu k ostatním elementům hh jako bylo graffiti nebo djing. To všechno pro mě byli v té době PSH.
 
 
Názov Stavby – Na úvod reči (intro)
 
El Nino mě jednou od nich dal nějaké demo a mě to hned chytlo. Nahrávky byly dost amatérské, ale i tak jsem z toho slyšel ten pravý progres, na který si většina kapel u nás jen v dnešní době hraje. Bylo to něco jiného a svěžího, co tady nikdo v té době nedělal. Já z pohledu Dje jsem se na to díval i po té technické stránce. Hned jsem poznal, že celá ta produkce je dost ovlivněná francouzským hip hopem (KDD, Fonky Family). Mně osobně to vůbec nevadilo, ba naopak jsem to oslavoval a byl rád, že to někdo umí dát do takové formy, aby to neznělo trapně. Ne nadarmo jsme jim přezdívali slovenští Fonky Family. Pokud nevíš, kdo to byli FF, použij google. Hajtkovič se postaral o opravdu nevšední produkci, myslím hlavně intro jejich desky „Reč Naša“. NS prostě byli jiní a bylo to dobře. I díky tomu měli zasloužený úspěch.
 
 
Naše Věc – To co jsme není snem
 
U nich jsem nepřemýšlel ani minutu a věděl, že je prostě musím napsat! Toto pro mě byla prostě hymna. V té době jsem měl tu možnost být u samotného procesu vzniku desky, Opia řešil i cuty pro nás Dje, abychom měli co skrečovat na párty a do toho Dj Maztah dolaďoval obal na vinyl. Už první „pracovní“ verze zněla super, kluci napsali dobré slohy, které byly trefné a celkově to krásně zobrazovalo, jaká byla v té době NV. Z výsledku jsem pak byl nadšený. Posluchači dostali naservírovaný parádní vinyl, kde na jedné straně byla tato věc a na druhé „Jméno writera“. Obě produkoval Opia. Když pak vylezla deska „Hořký Menu“ a NV uděala křest na Flédě, byl to právě tento song, se kterým začínali před vyprodanou Flédou a já jako moravák na ně byl dost pyšný. Mělo to hroznou sílu, když začal už jen ten samotný instrumentál, tak většina z nás musela mít husí kůži, aspoň já ji měl. Hráli jsme tam i jako Illuzionists, takže na ten večer dodnes rád vzpomínám. Velká nahoru pro Naši Věc.
 

Děkujeme za návštěvu stránek našeho sponzora – www.queens.cz.

Bobby - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná