Co považuje FNTM za klasický česko-slovenský hip hop, který nerezaví?

"Podla mňa je FNTM obrovský talent. Nerobí hudby na kvantitu, ale na kvalitu," básní o bývalém členovi Everydays a současném beatmakerovi Ty Nikdy Decko z Gramo Rokkaz, který mu své druhé desce "Kronikár" svěřil hudbu k peckám "Ale" a "Kupé". Podobně by o autorovi mixtapu "Hledání ztraceného času", jenž tu a tam něco zremixuje a fandí Evidencovi či Guilty Simpsonovi, jistě mluvili také Idea, Khomator a další domácí krotitelé mikrofonu. To je ale nyní vedlejší - pojďme se společně podívat na jména, která z historického hlediska tuzemské scény respektuje on sám...

FNTM na Soundcloudu

Naše Věc - Jméno writera

Nikdy jsem se nepovažoval za writera, o graffiti jsem se jenom trochu otřel. Klasický postup – cca 20 pieců, zjištění že mi to nejde a nemám na to peníze a dost. Ale znám spoustu lidí, co tomu obětovali hodně velkou část života a obrovsky celou tuhle kulturu cením. Naše Věc je pro mě navíc jedna z nejoblíbenějších kapel dospívání, kdy sem je jel minimálně 4 roky fakt denně. Konkrétně tahle skladba je svojí atmosférou a výpovědní hodnotou pro mě asi nejzásadnější. Tu specifickou náladu z toho musí cítit i ten, co nikdy nedržel barvu v ruce.

PSH – Ambice

Repertoár mě bavil a baví od začátku do konce, takže jsem mohl vybrat v podstatě kteroukoliv skladbu. Nakonec jsem dal Ambice, měl jsem ji vždycky tak nějak nejradši. Možná i díky tomu skvělému samplu. (btw Bobby Hutcherson – Montara). Pamatuju, že Repertoár se ke mně dostal od známého na audio kazetě, kde na druhé straně bylo ještě první demo od De Fuck To. Moc rapových lidí jsem tehdá neznal a k internetu jsem neměl přístup, takže jsem byl rád za každou takovouto věc. Konkrétně tuhle kazetu spolu s dalšíma asi třema deskama jsem poslouchal ve walkmanu cca rok pořád dokola.  S odstupem je to docela zábavné, ale jsou to fajn vzpomínky.

Dizzastar – Čas zvednout úroveň

Další z kapel, které se ke mně dostaly v období jako PSH, byli Dizzastar. Nevěděl jsem o nich zase nic aka maloměstský život bez internetu. Z textů jsem pochopil, že jsou z Budějic, figuruje tam Jurgen a Jelínek a mají rádi Budvar a hulení. Tahle skladba mě od nich bavila asi nejvíc. Skvělý beat, flow a wordcuty. Nemám co dodat.

Kontrafakt – E.R.A.

Stejně jako jsem se nepovažoval za writera, tak jsem se nepovažoval za die hard fanouška Kontrafaktu. Bavili mě, ale nemusel jsem je poslouchat pořád dokola, stejně jako jsem se nesnažil mluvit cikánsky a podobně. Nemůžu jim ale upřít to, že toho pro československý hip hop „urobili“ vážně dost. Vzpomínám si, jak jsem tenhle singl slyšel poprvé někde na webu (možná dokonce na Bbaraku) a jak mi málem urval hlavu. Měl jsem tehdy vážně dobrý pocit z toho, jak celá věc šlape, a říkal jsem si, že takhle nějak by měl asi ten rap vypadat. I po letech je to pořád silná věc s hodně hodně hodně krutým beatem.

Čistychov – Hanba ti

Ještě než se začal Čistychov orientovat na Latinskou Ameriku a „jachta rap“, tak to byl můj nejoblíbenější slovenský MC. Desku Né produkt znám zpaměti a strávil jsem s ní opět spoustu krásných chvil. Tenhle singl, mám pocit, vyšel ještě před samotnou deskou a pamatuju, že jsem se na něm hodně dlouho „ujebával“. Čisty nehorázně nakládá do srandovního beatu, všechno navíc se skvělým klipem. Díky téhle rubrice jsem si ho po dlouhé době pustil a je to pořád na CZ/SK poměry dost povedený vizuál.

Bobby - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná