5 česko-slovenských rapových pokladů očima Dje Mara z Prago Union

Dj Maro už je několik let součástí koncertně nejvytíženější české rapové skupiny, kde hlídá záda patrně nejnadanějšímu lyrikovi, který kdy brázdil tuzemskou hiphopovou branži. Kdo v nedávné minulosti navštívil nějaký koncert Prago Union, ten může znát Marův vkus díky jeho setům. Jak je ale na tom pražský deejay s věcmi z domácí produkce, jež ho v jeho rané posluchačské éře "vychovaly"?

Děkujeme za návštěvu stránek našeho sponzora – www.queens.cz.

Chaozz - Planeta opic
 
"Planeta opic" byla asi první česká hip-hopová věc, která mě dostala, podobně jako celý album "1,2,3..." Teprve později jsem se dostal k rapu, kterej tu existoval před rokem 96. O deset let později jsem dostal vynil - singl T"elevize a Planety opic" - jako dárek od kamaráda . Byl to pro mě úplnej poklad a kdykoli sem na párty pustil tuhle věc, lidi si to užívali na plno, protože DJs většinou tuhle raritu na desce neměli. Na singlu nechyběly ani libový “oldschoolový” český katy namluvený DJem Bassem... 
 
 
Dizzastar - Čas zvednout úroveň
 
Můj první českej vinyl. Tahle pecka byla pro mě zásadní především kvůli nekompromisní instrumentálce. Pamatuju se, že když sem jí poprvé slyšel (v legendárnim shopu Samet na Žižkově), nechtělo se mi věřit, že je to česká věc. Navíc asi první pecka s klasickejma wordcutama, jak sem je znal z americkejch klasik. Hned sem si koupil singl na desce a doma s ní začal scratchovat.
 
 
DeFuckTo - Tak je to
 
Ve svý době mě překvapila “boombapovym” zvukem, kopák a snare nekompromisně kopaly tak jak to maj srdcaři rádi, dobře znějící skupinovej refrén, a samozřejmě acapella na vinylu výborná na trénink scratchování. Fatteova produkce mě vždycky bavila a tohle bylo další potvrzení toho, že Fatte je zásadní producent, kterej dokáže udělat výbornej beat (věc produkoval Headdy, pozn. aut.). Nicméně postupem času tahle věc ztratila hodně ze svýho lesku - dneska bych jí na párty asi nepustil. 
 
 
Prago Union - Verbální atentát
 
Prago byla pro mě vždycky naprosto zásadní kapelou stojící nad všema ostatníma u nás, protože sem se moh plně ztotožnit s rapem i hudbou, která měla klasickou boombapovou duši a přesto nezněla nijak tuctově nebo okopírovaně. Ani nevim, kdy sem Verbál slyšel poprvé, ale určitě sem si v tu chvíli řikal, že přesně tohle česká scéna potřebovala jako sůl. Vinyl s Verbálem vyšel ještě před deskou "HDP", ale rozprodal se tak rychle, že na mě už nezbylo. Naštěstí sem v tý době už komunikoval s Katem a dostal sem od něj jeden z posledních kousků...
 
 
Trosky - Atmo rytmo
 
Dlouho očekávaná sólovka od Vece byla přesně podle mejch představ o repu; i když text nemá žádný hluboký sdělení, beat šlape jak “sudova kapusta” a Vecova flow krásně pluje celym trackem. Plnohodnotná párty pecka na rozproudění mejdanu, kterou sem se nestyděl pustit mezi zahraničníma provařenejma hitama. Vinyl pro mě měl navíc unikátní význam DJskejma cutama, ze kterejch sem postavil svojí první soutěžní DJ rutinu. Bylo mi ctí ji (s obrovskou trémou) zahrát před Vecem, kterej zrovna na kvalifikaci v Mělníku porotcoval. 
 
 

Děkujeme za návštěvu stránek našeho sponzora – www.queens.cz.

Bobby - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná