RUKAHORE_SHOP_BANNER

Vladimir 518 ztvárnil život lidí bez domova na tričkách projektu Pragulic

Bezdomovci to nemají v pražských ulicích jednoduché. Zatímco třeba v Bohnicích vypijou pět lahví rychlostí světla (Rest, "Hood"), ve Vršovicích se zase raději vyhýbají popelnicím, páč maj strach, co by v nich našli (Prago Union, "Čtvrť na prd"). Citace našich oblíbenců přesto nedokáží plně zachytit všechny aspekty života bez domova a mnohdy sice pokládají otázku, ale již nenabízí možnou podobu jejich zařazení do společnosti.

 
Vladimir 518, jehož renomé streetartového umělce v poslední době začíná překřikovat vlastní hudební aktivity, se rozhodl přistoupit k této problematice činem. Pro účely sociálního projektu Pragulic, který umožňuje zájemcům z řad veřejnosti poznat a zažít svět lidí bez domova, připravil trička s komiksovými motivy, jejichž prostřednictvím chtějí autoři projektu upozornit na problém bezdomovectví a přispět k jeho řešení.
 
„Bezdomovci jsou děti ulice a je nutný na ně myslet. Jestli můžou někomu z nich pomoci moje ilustrace, rád je poskytnu pro dobrou věc,“ řekl k projektu Pragulic Vladimir 518. Výběr zakladatele labelu BiggBoss a oblíbeného komiksového ilustrátora není náhoda. Ještě na konci 90. let chodil X-Kmen kreslit portréty lidí bez domova na pražské hlavní nádraží. Některé postavy později použil v rámci festivalu Komiksfest a nyní dvě z nich vybral jako motiv triček Pragulic.
 
Projekt se kromě zážitkových aktivit zabývá také pořádáním prohlídek hlavního města, v nichž jsou lidé bez domova zaměstnáváni jako průvodci. „Snažíme se s problematikou bezdomovectví pracovat neotřelým způsobem. Tvorba Vladimira 518 i jeho život jsou s ulicí pevně spjaty. Jsem rád, že mu propojení s námi dává smysl,“ dodal k celému záměru Ondřej Klügl, spoluzakladatel projektu. 
 
Projekt, který byl ještě v roce 2012 počáteční vizí trojice univerzitních studentů si během krátké doby získal mnoho příznivců a získal několik ocenění včetně Social Impact Award 2012, Cenu Nadace ERSTE za přínos sociální integraci 2013, Fidelity Future Impact Prize a další. Trička lze zakoupit v prodejně Music Town na pražském Žižkově nebo přímo od Pragulicu. Více najdete na pragulic.cz či na Facebook profilu projektu.
 
 
Zdroj: tisková zpráva; Zdroj obrázku: tisková zpráva, pragu.ru

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná