Kam zmizel frontman House of Pain? Everlastova zpověď o složité výchově nemocné dcery

Několik dní zpět jsme informovali o návratu bandy La Coka Nostra, jež chystá na listopad své třetí album To Thine Ownself Be True. Na ní se pokusí členové rozebrat své notné bolístky z nepříliš dávné minulosti. Na CD bude, stejně jako v případě desky Masters of the Dark Arts, chybět Everlast a při té příležitosti se redakce rozhodla zapátrat kolem aktivit všestranného hudebníka s hiphopovými ostruhami. Výsledkem byla Everlastova zpověď pro thedailybeast.com z letošního července, kde hovoří o náročné výchově své dnes sedmileté dcery Laily, jež trpí vzácnou nemocí. Právě kvůli jejímu zdravotnímu stavu například v roce 2012 opustil Eric Francis Schrody La Coku. Vzhledem k tomu, že Everlastova zpověď vhodně doplňuje koncept chystané desky, přinášíme vám její znění v kompletní podobě a českém překladu. Přepis vyprávění nemíří přímo na Everlastovy hudební aktivity, ale je i přes svůj rozsah tou nejdůvěryhodnější zprávou pro fans, kteří chtějí vědět, kam a proč zmizel jeden z nejtalentovanějších MCs s kytarou a frontman House of Pain...

House of Pain v roce 2011. Vlevo Everlast. Zdroj: wikipedia.org
 
Jsou dny, kdy opravdu nevíte, jak se přes to dostanete.
 
Kdysi jsem byl bezstarostné, sebestředné, přerostlé dítě. První nahrávky jsem začal dělat s Icem T, když mi bylo sedmnáct. V jednadvaceti jsem poprvé ochutnal úspěch s mojí kapelou zvanou House of Pain. V osmadvaceti jsem vydal svou největší nahrávku, a poté jsem utrpěl natržení srdeční chlopně, takže jsem musel podstoupit transplantaci. (Teď mám titanovou chlopeň, takže jsem nejspíš něco jako bionik).
 
Po operaci jsem si říkal, že už nebudu dlouho na blízku. Byl jsem si jistý, že bych mohl mít pět až deset let života navíc a byl jsem s tím srovnaný. Dokud se nenarodila moje dcera. Vím, že všichni říkají, že rodičovství v životě člověka všechno mění, a tak to vážně je. Ale změnu, která nastala pro mě a mojí ženu, jsme rozhodně nečekali.
 
Moje nejstarší dcera se narodila s cystickou fibrózou. Zjistil jsem to, když mi volal porodník a říkal, jak ho to mrzí, a jak je mu to líto - ještě dřív, než mi vůbec zavolala nemocnice, aby mi to sdělila. Vzpomínám si, jak jsem si řekl: „Slyšel jsem o tom," ale nevěděl jsem, co to cystická fibróza je, tak jsem si to okamžitě vygoogloval... Pamatuji si ten mráz, co mi přecházel po zádech, když jsem si četl o všech možných komplikacích (diabetes a transplantace plic) a průměrnou délku dožití (třicet let, pokud máte štěstí). Vzpomínám si na tu myšlenku: „To tady vážně uvažuji o smrtelnosti dítěte, které se mi právě narodilo?"
 

Pamatuji si ten mráz, co mi přecházel po zádech, když jsem si četl o všech možných komplikacích (diabetes a transplantace plic) a průměrnou délku dožití (třicet let, pokud máte štěstí)

Jak bych to měl říct mojí manželce? Jaká slova použiju, abych jí řekl, že její třítýdenní holčička, do které se naprosto zamilovala, má nebezpečnou vrozenou nemoc? Co jsem nechápal, bylo, že ona stejně věděla, že něco je moc špatně. Cítila to uvnitř. Když se Laila narodila, nemohla jíst. Měla nějaký blok (mekonii), který se odvíjel právě od cystické fibrózy, o které odsud budu psát již pouze ve zkratce CF.
 
Odnesli Lailu z místnosti a Lisa jí ten večer nedostala ani pochovat nebo nakrmit. Ničilo jí to. Nechali si jí v nemocnici několik dní. Když jsme jí přivezli domů, doufali jsme, že jsme z lesa venku, ale, jak jsem říkal, moje žena věděla, že něco není v pořádku. Genetický test byl proveden v nemocnici, kde odebrali vzorek krve a použili ho při testu DNA pro určení možných poruch. To byl test, který řekl, že Laila má CF. Dodatečně tam byl ještě "potní test" pro potvrzení přebytečného množství solí v jejím potu. Když jí políbíte na kůži, ucítíte slanou chuť.
 
„Cystická fibroza je dědičné onemocnění, které způsobuje rozsáhlá poškození plic a trávicího systému. CF postihuje buňky, které produkují hleny, pot a trávicí šťávy. Tyto tekutiny jsou obvykle kluzké. Ale u nemocného způsobuje CF, že tyto tekutiny jsou lepkavé. Ty místo zvlhčujícího účinku začnou ucpávat cévy, kanály a průchody zejména v plicích a pankreatu". Tak zněla krátká definice CF z Mayoské klinky. Ale ve skutečnosti je to totální mind-fuck.
 
Everlasta na rapové show potkáte v posledních letech málokdy. O to víc si nyní tyká s kytarou. Zdroj: wikipedia.org
 
Hej, je tady překrásné malé děvčátko a tvá jediná práce je jí chránit a držet jí zdravou, kde ať uděláš cokoli, ta nemoc stejně pokračuje. Taky, je tu seznam všech možnejch cest, který můžete zkurvit a zdraví tvojí dcery je tvoje hodnocení za tvou zkoušku. Všechno, co můžeš dělat, je doufat a zpomalit ten průběh a modlit se, že vědci a doktoři dokážou na tu věc najít lék dřív, než to poškodí její životní funkce.
 
Protože tekutiny v Lailiině těle jsou větší, hlen se shromažďuje v plicích a stává se živnou půdou pro bakterie. Nejvíce běžná je bakterie Pseudomonas, která se shromažďuje jednoduše všude, kde je vlhkost. Což znamená po celém těle, přičemž bakterie je neškodná pro lidi bez CF. Pokud je ale těmto bakteriím vystaven sám pacient zvenčí, může se jimi nakazit. Ty se usadí v plicích a začnou poškozovat tkáně těchto orgánů.
 
Z Lisy a ze mě se okamžitě staly zárodečné zrůdy. Přestali jsme zvát lidi na návštěvy, aniž bychom řešili, jak se kdo cítí kvůli tomu, že tomu byli vystaveni, což nedělalo mezi lidmi moc dobrou atmosféru. Vybudovali jsme kolem sebe s Lisou bublinu ve snaze minimalizovat jakákoli rizika, že by byla Laila vystavena nějaké nemoci nebo infekci. Museli jsme doslova bušit Lailu do zad několikrát za den, abychom zabránili zvětšování hlenu. Nebylo to bolestivé, pokud to mohu říct za sebe, ale bylo to pro ni velice nepříjemné a upřímně jsem to stejně přes mnoho slz dělal po mnoho nocí vyděšený z myšlenky, že by se jí mohlo přitížit. 
 

Vybudovali jsme kolem sebe s Lisou bublinu ve snaze minimalizovat jakákoli rizika, že by byla Laila vystavena nějaké nemoci nebo infekci

 
Nechodili jsme do restaurací ani do kin. Nezastavovali jsme se v parcích. Bůh ví, kolik nachlazených dětí si tam mohlo před tím hrát. Neustále jsme drhli nábytek jako šílení, myli jsme si ruce a snažili se, aby byli všechno hygienicky nezávadné, jako blázni. Když jste vydrželi čekání na odemčení bezpečnostních zámků a přišli na návštěvu, museli jste také projít očistou dezinfekčními prostředky a bot jste se museli u dveří úplně zbavit. Bylo to jako zámek TSA, jenže my jsme byli mnohem ostražitější.
 
Moje žena má ruce popraskané od neustálého mytí a dezinfikování všeho možného vybavení potřebného k léčbě. Máme čtyři různé rozprašovače a vibrační vestu, která masíruje Lailiiny plíce dvakrát až třikrát denně. A to jsem ještě nemluvil o enzymech. Laila musí brát 30 enzymů denně. Pokaždé, když jí něco, co obsahuje tuk, musí si vzít i enzymy, aby je tělo mohlo správně zpracovat. Dáváme jí také hodně tučné jídlo - máslo a sýr. A nesmíme zapomínat na sůl.
 
Právě kvůli CF nezpracovává Lailiin metabolismus tuky správně. Vůbec zvýšení a udržení váhy je pro ni nesmírně těžké. Kolem jejích čtyř let nedokázala přibrat několik měsíců a uvažovali jsme o možnosti použití krmicí trubice, kterou bychom jí pumpovali po nocích bílkoviny přímo do břicha, zatímco by spala. Nějakou dobu jsme se snažili té myšlence vyhnout, připadali jsme si, že to byla naše chyba, že jsme nedokázali tuhle věc udělat. Když jsme se konečně rozhodli, uvědomili jsme si, jak velký tlak jsme na ni kladli. Došlo nám, že už to není jen strach o to, kolika let se dožije, ale i jak je prožije. To bylo důležité, pokud si má život smysluplně užít.
 
Everlast si kromě hh žánru tyká také s prvky rocku a blues. Zdroj: wikipedia.org
 
Pamatuji si, když se Laila vrátila domů z nemocnice po zavedení krmicí trubice. Moje žena a já jsme seděli v jejím pokoji u vybavení a viděli tlačítko na jejím břiše. „Kdo z nás tohle bude dělat?" Byli jsme předhozeni vlkům. Nikdo nám neřekl, jak trubici připojit nebo odpojit nebo kolik jídla bychom jí měli v noci dávat. Zdravotní sestra se měla dostavit k nám domů, ale nikoli v nejbližších dnech. Seděli jsme, plakali z duševního vyčerpání a ten večer jsme ji ani nenakrmili...
 
Další den jsme zavolali sestře. Byla milosrdná, laskavá. Okamžitě přišla a ukázala nám, jak to funguje. Můžeme jí teď po nocích krmit a přitom spát a pak to jen dokončit někdy uprostřed noci. Co bylo včera příšerný, je pro vás v těchto situacích po čase rutina. Jen příběhy o tom, co někdy následovalo, když jsme odpojili trubici z Lailiina břicha, si nechám na jindy.
 
Bylo složité se vypořádat s tím, jestli poslat Lailu do školy. Věděli jsme, že by se mohla nakazit mnohem snadněji a riskovala by nákazu Pseudomonasem nebo bůh ví co horšího. Nakonec jsme se rozhodli, že by měla být tím dítětem, kterým doopravdy je. CF jí vzalo již tak dost věcí - dětství nebude jen jedna z nich.
 

Co bylo včera příšerný, je pro vás v těchto situacích po čase rutina

 
Tento rok je Laile sedm let. Její váha je pořád nízká a některé příznaky CF se začínají projevovat na její tváři. Pořád jsme docela izolovaní. Občas zajdeme do restaurací, i když otíráme každé místo, než se na něj sedneme. Nepochybuji, že si lidé musí myslet, že jsme burani. Laila s nástrahami nemoci citově bojovala a občas dává najevo, jak jí nemoc štve. Není horší pocit, než ta bezmoc, když chce vaše malá dcera vědět, proč musí v pěti letech chodit na všechny ty procedury, brát enzymy a chodit do nemocnice.
 
Někdy, když některou z těchto věcí sdílím na internetu, obdržím hodně komentářů, jak lidé nechápou, jak to můžeme zvládat. Pravda je, že to, co jsme udělali, by udělal každý víc než rád. Nejdřív div nezešílíte, pak se ale snažíte přijít na to, jak vychovat vaše dítě bez ohledu na okolnosti. Nejste hrdina kvůli tomu, že děláte to, co byste měl.
 
Jsou dny, kdy opravdu nevíte, jak se přes to dostanete, ale dáte se do práce, a než celý dlouhý den skončí, vysloužíte si svůj odpočinek. A víte to. Nic z toho, co jsem v životě udělal, nebo udělám, nebude pro mě tak důležité, jako být otcem.
 
 
 
Zdroje: thedailybeast.com

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná