Jednáme s gangem, který posvětila vláda, řekl o policii KRS-One pro CNN

Když byl v roce 1988 během koncertu Boogie Down Productions a Public Enemy zabit jeden z fanoušků během potyčky mezi posluchači, byl to pro KRSe impuls k tomu začít se víc zajímat o společenské problémy, jakými jsou rasismus nebo chudoba. Velkou měrou k tomu přispělo, že krátce před tímto incidentem byl zastřelen KRSův někdejší parťák Scott La Rock. Nyní se píše rok 2015 a legenda z Bronxu stále nepřestává policii nazývat "vládou posvěceným gangem". Tentokrát však ne na stagi či v textech ale rovnou v rozhovoru pro CNN.

 
KRS patří i díky svým iniciativám Temple of Hip Hop a především The Stop the Violence Movement k nemnoha umělcům, kteří se svou tvorbou snaží upozorňovat na důležité společenské problémy. Zatímco první instituce má za úkol mapovat, archivovat a šířit hiphopovou kulturu, druhá se věnuje úsilí snížit násilné chování a vznikla jako reakce na násilí mezi černošskou a hiphopovou kulturou ke konci 80. let. Jeho nejcennějším artefaktem je dnes release z roku 1989 "Self-Destruction". The Blastmaster tak reagoval na násilné úmrtí svého parťáka Scotta La Rocka a fanouška jeho koncertu.
 
KRS bohužel pesimismus neskrývá ani o bezmála třicet let později v rozhovoru pro CNN: "Věci jsou pořád horší, protože máme afroamerického prezidenta," cituje KRSovu odpověď pro CNN server hiphopdx.com. "A vypadá to, jako by byla Amerika rasismem přímo zatopená. Ve Spojených státech není pořádek, proto tu je teď bezpráví," říká.
 
Ostřeji se už KRS vyjádřil k přístupu strážců zákona. Nesnášenlivost mezi obyvateli a represivními složkami je podle něj jen špičkou ledovce, do něhož Spojené státy neustále naráží. "Americe chybí vůdce. Vůdce by řekl: 'Policejní brutalita je protimluv. Nic jako policejní brutalita neexistuje.' Ve chvíli, kdy sáhnete po násilí úmyslně, už nejste policie. Takže k tomu přistupujeme tak, že to není policie. Nejednáme s policií. Jednáme s gengem, který posvětila vláda," dodal a jako příklad použil případy Trayvona Martina a Freddieho Graye, kteří zemřeli přímo či nepřímo v důsledku plnění policejních postupů. 
 
Navzdory nepříliš povzbudivému proroctví však zůstává KRS alespoň v rámci své tvorby aktivní. Jen o pár řádků dříve jsme se věnovali jeho čerstvému LP "Now Hear This", které interpret nahrál s úmyslem zasvětit mladou generaci do problémů dnešní společnosti.
 
Zdroje: hiphopdx.com, 2dopeboyz.com

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná