Jak chutná pravá šlichta? Prodigy vydává vězeňskou kuchařku

Že basa není tím nejlepším odrazovým můstkem k rapové kariéře, ač k tomuto pohledu média často významně přispívají, řešili redaktoři magazínu ještě v dobách jeho papírové podoby. Paradoxně v té době bylo ještě rebelství a riskování lapáku glorifikováno spíš za oceánem a podobné tendence se k nám dostaly až v posledních letech. A během té doby zažil pobyt za mřížemi progres i za mořem. Dříve to byly skladby. Dnes již pomalu stárnoucí rappeři berou k bloku i zkušené spisovatele, jež jim pomáhají se sepisováním jejich pamětí, jež nezřídka kdy pracují i s motivem pobytu za mřížemi. Napadlo by vás, že například Prodigy právě vydává kuchařku s vězeňskými recepty?

 
O Prodigyho záměru vydat letos hned dvě knihy z vězeňského prostředí jsme psali koncem minulého roku, přičemž oba tituly vznikají ve spolupráci se spisovatelkou Kate Iandoliovou. Zatímco na knize The State vs. Albert "Prodigy" Johnson, jež se zabývá spíš okolnostmi kolem Prodigyho uvěznění, se stále pracuje, druhá kniha Commissary Kitchen: My Infamous Prison Cookbook vychází v říjnu, byť pro nás pochopitelně v anglickém znění.
 
Druhé zmíněné dílo se sice v podtitulu tváří jako kuchařka, pojetí tématu však podle serveru 2dopeboyz.com není tak cynické, jak by mohlo vyznít. Kniha sice pracuje s některými recepty z vězeňského prostředí, které si může čtenář připravit doma, pokud by měl o podobnou zkušenost opravdu zájem, více se však autoři zabývají psychickou a emoční rovinou vězeňského stravování, neboť zdravé jídlo hraje v Prodigyho životě nepostradatelnou roli.
 
„Je to pro mě důležitej projekt, protože seřazuje moje zkušenosti a změny, kterým jsem čelil, když jsem seděl. Zvlášť, co se týče mýho zdraví. Jídlo hraje v mym životě velkou roli. Musím dobře jíst, abych byl dobrej. Stejně tak kniha mluví o dalších věcech a lidech, se kterými jsem se v base setkal," cituje Prodigyho server 2dopeboyz.com. 
 
Prodigy si odseděl celkem tři roky za nelegální ozbrojování do svého propuštění v roce 2011. Poté se dal opět dohromady s Havocem a členové Mobb Deep natočili několik streetových alb. Ve stejné době také vyšla Albertu Johnsonovi audiokniha My Infamous Life, která, ač se zabývala spíše událostmi před uvězněním, posloužila podle hiphopdx.com spíš coby demonstrace Prodigyho úspěchu, byť vězení bylo spíš důsledek než cíl jeho cesty.
 
Mikro vyjádřil realitu rapperů za mřížemi celkem trefně, když na stránkách papírové mutace magazínu citoval ve vydání č. 56 Mysonneho, jenž si v lapáku odbyl sedm let za ozbrojené přepadení: „Je to všechno jenom uměle vyhnaná senzace. Občas se ke mně donesou strašný žvásty, jako že někdo seděl v krimu a že byl v pohodě. Měl se tam dobře, protože věděl, že má za sebou lidi, kteří ho mají rádi. Dostal se tam proto, že udělal něco, co musel udělat, a proto nebere basu jako trest. To jsou ale všechno jen bláboly, co nedávaj smysl. Tohle není realita. On už asi zapomněl, jak vstával v šest ráno na počítání. Asi zapomněl, jak před a po návštěvě vysvlékli do naha a prohlíželi i jeho rektum. Oni nemluví o těch negativních věcech. Vybírají si jenom hovadiny a média tomu bohužel ještě přidávají."
 
Jelikož jsme knihu zatím ve fyzickém provedení neviděli a ani jsme neseděli v žádném americkém nápravném zařízení, netušíme, do jaké míry odráží autorův náhled skutečnou realitu stravování za mřížemi. Mnohem zajímavější, než recepty na pravou vězeňskou šlichtu, bude nejspíš Prodigyho přístup ke zvolené látce. 
 
 
Zdroje: 2dopeboyz.com, hiphopdx.com, bbarak papírová mutace issue 56
 

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná