hledat

Tags:

Brother Ali: Elity vytvořily koncept rasového vnímání moderní společnosti

Sdílej

Prahu čeká klubová premiéra dalšího Rhymesayera. Člověk, co v životě zažil nelehké situace, díky svému albinismu, názorům a učení. Brother Ali není jen rapper, ale v první řadě obrovská osobnost. Zde je několik otázek, které vám poodhalí něco z jeho soukromí, a navnadí vás na nadcházející show.

Marty: Ve skladbě Pray For Me opisuješ své nelehké zážitky z dětství. Jak si zvládal šikanu a pomluvy kvůli svému vzhledu? Co bylo tvým únikem?

Brother Ali: Není to o úniku, před ničim nikdy neutečeš. Snažil jsem se spíše popsat, jak mě afroamerická kultura naučila vnímat se jako lidskou bytost a pochopit, co vede lidi k nevraživosti a šikaně, kterou jsem zažíval.

Zažíváš takovéhle chování i v dnešní době jako dospělý?

Určitě. Pro lidi je těžké se ve mě vyznat. Nevědí, jestli jsem starší muž, jaké jsem rasy nebo etnika. Také se potýkám s problémem lidí pochopit, že vidím jen některé věci a né všechny. Nejsem úplně slepý, ale nevidím hodně věcí, kteří lidi běžně vidí.

Měl si problém s albinismem v hiphopové komunitě?

Vůbec. Cokoliv, čím vynikáš, je příležitostí k tomu, aby si tě někdo všimnul. Skutečnou výzvou je svou jedinečnost podložit skutečnou hodnotou obsahu a nespoléhat jen na image a identitu.

Pokud se nepletu, si Islámského věrovyznání. Jak vnímáš momentální situaci, kdy je právě Islám obviňován ze zvýšení terorismu v Evropě?

Skutečná víra v autentický Islám znamená, že nesnáším jakoukoliv formu terorismu, z jakéhokoliv důvodu. Můj etnický původ je z části evropský a zároveň jsem věřícím Muslimem, který konvertoval. Takže vidím kousek z každé strany.

Evropani mají selektivní paměť, když příjde na světové dějiny a jejich roli v nich. Vlastně to tak má asi většina všech lidí. Evropani ovládli a kolonizovali téměř každý kousek této planety a zanechali za sebou hodně nesnází. Jsou stále majoritou v některých částech světa, odkud ale nepochází a ekonomicky ovládají většinu světa. Skutečnost, že chudí a utlačovaní lidé se uchylují k terorismu jako způsobu řešení jejich potíží, je způsobena skutečnou bolestí. A tu bolest způsobuje Evropská dominace jejich životů.

Na druhé straně, světová komunita Muslimů ztratila hodně ze své intelektuální a duchovní tradice. Tato víra byla změněna v rigidní, ustrašenou dogmu na jedné straně a v irelevantní potřebu kulturní identity na druhé. Z větší části jsme opustili naše metafyzické, duševní, intelektuální a etnické tradice v pokusu soupeřit s materialismem.

Také se dotýkáš tématu rasových problému ve skladbě Before They Called You White. Myslíš si tedy, že mocnářské elity se snaží poštvat proti sobě rasy i národnosti?

Elity vytvořily koncept rasového vnímání, na kterém je naše moderní společnost postavena. Lidé žijí toto jako realitu již mnoho generací, proto je jejich dnešní vnímaní velice zkreslené.

A to mě přivádí k Never Learn. Cítíš se jako jeden z posledních heraldů skutečného hip hopu, který nedělá hudbu jen pro materiální zisk?

Ne. Jsem studentem svých učitelů a modlím se za to, abych byl jejich učení hoden a mohli na mě být hrdí.

Tagy:
Bobby

O rapu píšu od roku 2000, od roku 2003 se tak děje pro bbarak.cz.

  • 1

Diskutuj na Bbarak.cz

Už jsi četl?