hledat

Tags:

Brněnské obrazy v nadživotní velikosti: Jak na Pana Chalana vzpomíná Tafrob, Opia, Apoka, Kaidžas, MC Gey či El Nino?

Sdílej

„Nosím si obrazy v mým srdci v nadživotní velikosti,“ hlásil Kato na svém albu Dezorient Express a rozhodně nebyl jediným, kdo ve své tvorbě věnoval místo těm, kteří již mezi námi nejsou. „Smrt si nevybírá, i když máme jinej plán, a tak panáky v hospodě na zem vylejvám, za lidi jako Dj A.L.I., Turku chybíš nám,“ zazní v legendární věci od Resta. Takhle bychom mohli pokračovat a je zřejmé, že těch jmen bude přibývat. Nedělní podvečer zaskočil nejen stálice brněnské scény, ale i širokou veřejnost v Čechách a na Slovensku. Pan Chalan zemřel. Po sociálních sítích se začaly šířit vzpomínky na společné zážitky a vyjádření respektu za to, čím do hry přispěl. Redakce Bbarak.cz oslovila několik známých jmen nejen z Brna, aby se podělily o společné zážitky a zavzpomínaly na výborného promotéra a rappera, který dle slov Tafroba předběhl svou dobu. Autor desek „Není co ztratit“ „Krásný ztráty“ či „Sup“ se rozpovídal jen pár minut po návratu z pietní sešlosti u Flédy den po tragické události.

Nedělní podvečer zaplavily sociální sítě informace o úmrtí Pana Chalana. Nejedna tvář československé scény byla v šoku a začala vzpomínat na společné zážitky. Jak ses to dozvěděl ty a co prvního ti při tom blesklo hlavou?

Tafrob: Já jsem byl v neděli večer doma a díval jsem se na film V Bruggách. U toho mi několikrát zvonil telefon, což jsem zrovna v tu chvíli nevnímal, protože jsem nechtěl být nějak sociálně aktivní. Když jsem to dokoukal, tak jsem si zapnul messenger a viděl jsem tam strašně moc zpráv. Tak jsem už věděl, že se stalo něco neobvyklýho, a bohužel to byla takováhle zkurvenost. Alan byl dlouhý léta můj kamarád, viděl jsem ho dva týdny nazpět, takže to bylo nepříjemný. Až ten další den to začalo debilně, až škaredě ve mně rezonovat.

Hlavou mi blesklo, nakolik byl Pan Chalan mimo Brno známý, neboť jej registrovali především lidé v Brně nebo staří fanoušci freestylu…

Ona to právě není úplně tak pravda, protože Alan byl zároveň jeden z nejlepších nebo možná i nejlepší MC v Brně, který vlastně nikdy pořádně nic nevydal. Zároveň to byl promotér, který třeba jako první dělal Rytmuse v Brně. I skrze tohle ho znalo tedy strašně moc lidí, hrozně moc lidí. Bylo to tak nějak vidět i na těch sociálních sítích pak, že lidi ví… Možná jsem to ani nečekal, kolik jich bylo.

Jestli se nepletu, tak kdysi dávno kolovalo nejen po Brně jisté demo o sedmi skladbách, které jste spolu udělali…

To měl být vlastně projekt mě, Alana a Pepka (Idea z Ty Nikdy). Jestli se nepletu, tak jsme to tak nějak tehdy plánovali. Nebo teď ani nevím, jestli tam s ním nebyl jen jeden track „7 hříchů“, který potom použil jako nějaký interlude na mixtapu Malý Pepek vol. 1. Alan toho měl prostě hrozně moc rozplánovanýho, rozhodně toho měl mnohem víc udělat, ale neudělal to.

Kato jednou prohlásil, že ho strašně moc mrzí, že nedokopal Dědka k sólo desce. Není i tohle obdobná škoda?

To je zbytečná otázka. Upřímně ti řeknu, že to je největší rapová československá škoda. Každý natáčí milion pičovin, kord v dnešní době, a někdo takovej, kdo předběhl svoji dobu… Co on psal za texty, o to se rapperům ani nezdá. A on je psal už v roce 2000 nebo 2001. Já ty věci znám jako fanoušek, protože on byl hroznej mentor. Jestli jsem tehdy vzhlížel ke klukům z Naší Věci, tak jakmile jsem pak poznal Alana, tak Alan byl úplně někde jinde. Dneska jsem se o tom zrovna bavil se Scissalem. On jel takovou tu hrozně složitou konstrukci těch rýmů a skladeb a chtěl tam ty rýmy hrozně cpát, i přes tu svou skvělou vadu řeči. To jeho „erko“ (smích) Scissal to měl tak, že to občas lidi nepobrali, tu divnoflow a tak. Tu přehnanou přerýmovanost, která možná mohla jít někdy i sama proti sobě. Alan to uměl líp a zároveň byl chytrej. Byl to kluk se základním vzděláním jako já, ale zároveň s věděním, za kterým si šel. Furt něco studoval a byl chytrej. Odráželo se to pak i v jeho rapu. Byl to skvělej kluk, zkurveně dobrej MC, takže je to vymrdaná škoda pro českej rap.

Jak tě takové zprávy z okolí ovlivňují. Nehoní se ti pak hlavou, že bys to mohl být za pár let třeba ty?

(smích) Tu otázku si mi položil, jak kdybych byl z Comptonu. (smích) Je mi 37 let, není mi 80, abych myslel nad smrtí a bál se, že chcípnu. (smích) Jasně, stát se může cokoliv, vždycky musíš brát v potaz to, že si musíš užít každý den. Carpe diem a bla bla bla… musíš si to užít, dokud to jde, protože pak to může takhle najednou zmizet, ani nevíš jak. Když máš dlouhou dobu nemoc, třeba rakovinu varlat nebo AIDS, tak to ty i tvé okolí nějakým způsobem ví, a můžete se na to připravit. Když to přijde takhle, tak je to prostě zkurvený… S borcem v létě freestyluješ na lavičce na zahrádce, pak ho vidíš na podzim na Flédě na koncertě dva týdny zpět, a pak se v neděli dozvíš, že umřel. Je to hnus.

I dle tvých odpovědí lze odtušit, že to byla zásadní tvář brněnské hip-hopové scény a tahle tragická událost mnohé zasáhla. Nemáte třeba v hlavách myšlenku vytvoření vzpomínkové skladby, ve které bys ty a další staří vlci vzdali hold této persóně?

Abych to řekl upřímně, tak to je jedna z věcí, nad kterou jsem dnes hodně přemýšlel. Nejsem si jistej, zda je realizovatelná nebo zda by to bylo na místě. Určitě nějaký props proběhne. Zrovna se vracím z akce, kde jsme ho byli s lidmi uctít na Flédě. V hospodě tam za rohem se setkalo hrozně moc lidí od writterů, rapperů a DJ´s. Už se tam tak nějak rozhodlo o tom, že se udělá akce v lednu. Kluk byl promotér, všem nám dělal koncerty často, tak teď my uděláme jeden pro něj, aby měl bez vydaný věci vyprodáno. Jestli budou tribute tracky, to nevím, nebo jestli je to potřeba. Nechám to asi na uvážení každého. Alan byl pro brněnskou scénu hrozně důležitou osobou, ale i mimo ní.

DJ Opia:

Chaldu sem znal tak 25 let. Když jsme byli malý kluci a začali hulit trávu a lítat po městě, chodilo se k Alanovi na byt a od tam na panely. Měl tam vždycky spoustu různejch bubínků a vodáren, byl to ten správnej byt na objevování věcí. Byl silná osobnost, co neuhnula ze svých názorů a lidi to cítili a šli za ním. To vlastně trvalo až do teď. Zažili jsme mraky mejdanů. Pořádal hodně akcí a aktivně rapoval, byl dobrej freestyler a lyrik… Ne vždy jsme se vším společně souhlasili, ale vždycky jsme si dokázali nakonec podat ruku. Držel se vždycky trošku dál, myslím, že ho nikdy moc nebral ten „showbyzz“ okolo. Mraky let jsme si říkali, že uděláme pecku. Už to nestihnem. Je to zkurvený. Ať je mu země lehká, už fellí se svým psem.

Apoka:

Těžký hledat správný slova. Základná pilíř Brněnský scény, výbornej MC, charismatickej člověk s vlastní hlavou, freestyler s kterým sem dal několik životních battlů, oponent v dobách dobrých i zlých, svéhlavej Chalda z Königu. Jeden z těch, díky kterým Brno Hardcore mělo svůj pravej význam. Jestli bude možnost, opráším majk, a bude mi ctí ho uctít na společným eventu. Budu tam. Bude tam i on, alespon virtuálně.

MC Gey:

Alana jsem osobně potkal zhruba 10 let zpátky. Samozřejmě jsem ho znal z freestylů a byl jsem na koncertu P.A.N.T v Třebíči někdy v roce 2004. Byl jako duch Brna, mohl jsi ho potkat téměř všude. Zavolal mě v roce 2010 jako předskokana na Flédu, i když mě téměř nikdo neznal. Miloval jsem jeho klid, nenásilný diskuze o rapu a vlastně o všem možném. Člověk, co měl přehled, názor a upřímnost v očích. Rád jsem ho poznal.

Kaidžas:

V nedeľu som sa to dozvedel a stále tomu nemôžem uveriť. Poznali sme sa vela rokov. Zažil som s ním freestyle battle v úplných začiatkoch, vždy s ním bola dobrá debata o hiphope a celkovo o živote. Budem mať na neho vela dobrých spomienok. Podporoval našu spoluprácu s Tafrobom a zvykol nás pozývať hrať do Brna. Je to velká strata pre Brno a celkovo pre Cz/Sk HipHop. Nech odpočíva v pokoji vo freestylovom nebi. Raz sa znova stretneme.

El Nino:

V ten byla na Flédě nějaká rapová akce a já na ni měl dorazit, protože mě nedávno kontaktoval a domlouvali jsme se na koncertu v Brně. Co vím, tak právě umřel nějak po té akci… Když mi řekneš tohle jméno, tak se mi vždy vybaví organizace x našich koncertů, ať už sám jako El Nino nebo ještě jako Disgrafix, který jsme pod ním na různých místech odehráli. Zároveň to byl vždy nestrannej člověk. V Brně hodně lidi rozdělovali scénu na tu a tu stranu a on byl zadobře s každým. On tím hip-hopem prostě žil a jakoby potřeboval být s každým zadobře, když pořádal tolik mejdanů. Neznám snad nikoho, s kým by měl problém.

Michajlov:

S Alanem jsme se neznali zas až tak dlouho, ale vždycky sem s ním dobře pokecal o rapu na nějaký akci. Taky jsme párkrát dobře zakalili na Moraváku. Ctím základy a věděl jsem, že tady byl od začátku. Zdravím ZW, Naši Věc, Chalana..(kousek textu od Michajlova-1991, Podstata) Je to zkurvenost. A ještě sem se to dozvěděl tady. Uplně na p*ču. A ještě k tomu z televize z bulváru.

(Pozn. Redakce: Reakci Michajlova se nám podařilo získat díky občasným telefonům, na který má z kriminálu nárok. Svou odpověď reflektoval jednomu z přátel, kterým může z basy volat)

Pasr:

Pan Chalan nebyl jen jeden ze zásadních brněnských freestylerů s originálním stylem frázování  a super „ráčkovací“ flow, ale i pořadatel nezapomenutelných mejdanů, na kterých je moje generace odkojená. Budeme si ho pamatovat jako člověka, co udělal dost (ne jen) pro brněnskou hiphopovou scénu, ale i jako autora legendárních textů, který jsme v neděli nostalgicky sjížděli po tom, co jsme se dozvěděli tuhle smutnou zprávu. Budiž mu země lehká…

Daniel:

Alana jsem moc neznal. Nikdy jsme se nějak nebavili, naposled jsme spolu chvilu seděli na pivu v létě a ožralí jsme rapovali nebo aspoň jsme se pokoušeli. Spíš ho znám přes Tafrobovo a Opiovo vyprávění, když nám říkali, jaký to dřív bylo, když ten rap v Brně začínal. To mně bylo pár roků, oni už tu něco budovali. Naše město a naše hudba ztratily důležitou osobu.

Morelo:

Vnímám to jako obrovskou tragédii, která přišla v užším kruhu. Alana jsem vnímal už od mala jako jednu z ikon Štatlu. Pamatuju na legendární mejdany Scratch, které jsem navštěvoval jako malej kluk. K těmto parties jsem měli pozitivní vztah a když jednoho dne Alan zavolal, zda si tam nechceme zahrát jako MoreloKatr, odpověď znáš! Byl to pro nás určitěj milník, za kterej jsem mu vděčnej. Alan byl svůj, originál a hlavně dobrej lyrik. Zážitků, kde jsme se potkali na mejdanu a klábosili o nesmyslech bylo nespočet. Budiž mu zěmě lehká, upřímnou soustrast rodině a všem pozůstalým.

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1