hledat

5 příběhů o tom, proč zrovna Smif N Wessun / Boot Camp Clik

Sdílej
Příběh 1: PIO Squad ft. Smif N Wessun – “Co si zasel”
 
Filip z PIO Squad vzpomíná, jak se jim povedlo dojít od nadšeného poslouchání k nahrání společné skladby: “Smif N Wessun mám najetý od úplně prvních dnů, co sem se začal věnovat rapu, dostali se mi hluboko pod kůži svým reálným přístupem ke hře, jejich hlasy a flow mi vždycky vyvolávaly husí kůži. Tek a Steele mají message, jsou to velký osobnosti, který se drží nohama pevně na zemi, počítaj s překážkama a jdou cílevědomě dopředu. Jejich odkaz je úspěch, ale nikoli za každou cenu, jsou mnohem hloub. Tohle mně a celý crew kolem PIO bylo vždycky hodně blízký. Je to skoro 10 let, co sme pozvali SNW na koncert a do studia a dodneska je ten vibe na stejným levelu. Track “Co si zasel” je spontánním propojením dvou různejch jazyků, ale podobnejch myslí. A že sme byli high jak mraky vo tom žádná, Bucktown boys a Jihlavskej squad měli vždycky čuch na excelentní kush. A že mě se Steelem málem vodvezli fízlové i s mojí starou Vectrou?!…heh, to k tomu patří, stále v duši rebel. Těšim se na show SNW s live bandem v Praze, to si určitě nenechám ujít a ty, kdo čteš tyhle řádky, se přidej taky.”
 
 
 
Příběh 2: Black Moon + Champion Sound – Enta Da Stage výroční evropský turné
 
Radimo, kapelník Champion Sound bude dirigovat za SNW a vzpomíná, jak se na rodinu BCC napojili s Black Moon: “Naše první evropská tour s Champion Sound byla s Diamondem D. První výjezd ven, euforie. Ale teprve při druhý tour s Black Moon se ukázalo, že sound labelu Duck Down, pod který patří právě Boot Camp Clik a tedy i Smif N Wessun, je přesně náš šálek kávy. Temný, strikce, ale zároveň soul. Bicí vysamplovaný ze starejch soulovejch věcí, ideální matro pro Champion Sound. S Black Moon si troufám říct už jsme ‘family’, výrazně za hranicí profesionálního vztahu. Ve světle toho všeho se moc těším až navážeme se Smif. Týpky jsem viděl rapovat a umí to velmi dobře. Smif N Wessun a Champion Sound? Perfect match!”

Příběh 3: Tomáš Sochůrek, Studio Jižák a zahulený atmo
 
I místní zvukařská legenda ze Studia Jižák Tomáš Sochůrek našla zalíbení v zahuleném soundu alba Dah Shinin od Smif N Wessun: “Já to slyšel někdy v 90. letech. Myslím, že nejvíc mě zaujalo, protože jsem v tý době hulil trávu, že je to totální atmo. Oproti těm mejm oblíbencům jako Cypress Hill a tak je to daleko víc měkký, ale temný a atmosférický. Chlapci prozpěvujou. Je to cely zakouřený. Jedna z desek, která se mi neoposlouchala půl roku/rok v kuse, slyšel jsem to třeba 30x v měsíci. Čistá atmosféra.”
 
Příběh 4: Roccaflex Sound ft. Smif N Wessun – “Soundbwoy Burreil Roccaflex Dubplate”
 
“Co si zasel” není jediná hudební spolupráce na trase Bucktown / Jihlava. Nahrával se tam i dubplate pro Roccaflex: “Není moc běžné a v čechách už vůbec ne, aby reggaedancehall DJs nahrávali své dubplates i s hiphopovými umělci avšak v tomto případě to bylo skoro nutností. Vsichni členové Roccaflex mají k hiphopu velice blízko, SW jsou největší klasika a Tek a Steele mají naopak velmi blízko k reggae a dancehallu což se často promítá v jejich tvorbě. Jejich debutové album Da Shinin mam doma ještě na původní kazetě a i dnes, po všech těch letech jej stále poslouchám, i když už jen v digitální podobě. Takže hned jakmile jsme zaregistrovali, že SW budou vystupovat v čechách, začali jsme domlouvat naší dubplate session. Vše se povedlo zrealizovat díky Affrovi a klukům z Pio Squad v jejichž domácím jihlavském studiu i celá session proběhla (bigup). 
 
Jak už bylo řečeno nahrávali se tzn. dubplates, kdy vznikla specialní verze hitu “Soundbwoy Bureill” pro Roccaflex crew. Upravené lyrics a foundation reggae instrumentálka neboli riddim zvaný “High Fashion” nahradili původní beat a slova. “Soundbwoy Bureill” je už v originále tematicky clashový tune a navíc to je mega hit čili tahle volba byla jasná. Měli jsme připravenou i poupravenou verzi stejného riddimu s hiphopovým beatem, přeci jen jsou to rappeři a ne reggae artists nicméně Tek se Steelem byli jasně pro originální verzi tohoto klasického jamajského riddimu. Když jsem chtěl probrat naše lyrics, Steele se ohradil a řekl at nemam strach, že nejsou nějaký po…. DasEfx (SMÍCH) a že opravdu ví jak nahrát pořádný dubplate, o lyrics ať se nestarám, že to bude vražda a s tímto nás odkázal vedle do místnosti, že potřebují chvilku klid aby si vše sepsali a zkusili jak jim text sedí na vybrané instro. O pár spliffů později byli kluci ready, naběhli k mikrofonu, najednou ze sebe s mocnou flow jim vlastní vysypali celý song, dohrálo se pár dodatečných vokálů, nějaké jingly a bylo hotovo, easy jako kdyby nahrávali dubplates každý den. Naprostý profíci přitom neskutečně v pohodě pánové. Kdyby mi před těmi x lety při poslechu Da Shinin někdo řekl, že jednou budeme společně sedět ve studiu a nahrávat, neuvěřím. Takže určitě neskutečný zážitek, zkušenost a radost z tohodle specialního hudebního přirůstku do našeho dubboxu, který od nikoho jiného neuslyšíte! Bohužel v čechách není stále velké množství lidí, kteří by podobné specialní nahrávky, soundclashe a vůbec i takovéto prolínání stylů docenilo a tak věřím, že třeba tenhle pohled na SW z trochu jiné perspektivy někoho osloví a nadchne.”  

Příběh 5: Pyloveshiphop – Sean Price tetování na blogu BCC
 
Jak se Py od poslechu, obdivu a společnejch fotek dostal k tetování Sean Price na lýtku a jeho nahození na socials BCC: “Moje prví hip hopový album co jsem slyšel bylo Enta Da Stage od Black Moon, z toho alba sem byl úplně hotovej, hotovej jsem z něho i teď. Moje nejoblíbenější album co znám je Dah Shinin od Smif. Nejlepší klubovej koncert co jsem zažil, tak byli Heltah Skeltah v Radost FX a pak BCC ve F2F. Viděl jsem všechny koncerty od nich co byly v Česku, ať už Hip Hop Kemp, Praha, Jihlava. V pubertě  jsem chodil ve fejkových timbech vojenský kšiltovce od dědy a poslouchal BCC. Po koncertech jsem vystaval u backstage s fotakem a pral si fotku se svejma nejoblibenejsima interpretama, vždycky super. Jsem vděčnej za Hip Hop Kemp, když tam hráli Heltah Skeltah. Já stál opodál a najednou začal hukot. Nechápal jsem, otočil se a tam stál Sean Price. Mám s ním fotku a tu cením nejvíc… Na zprávu, že Sean P zemřel jsem narazil na facebooku. Bylo to pro mě tak nepředstavitelné a k neuvěření, že jsem to nepochopil, ale během chvíle se ta zpráva šířila jako lavina. Byla to pravda. Přejel mi neuvěřitelný mráz po zádech, s kámošama  jsme  to šli hned zapít a u toho poslouchali Monkey Barz. V podstatě pár dní po jeho úmrtí byl Hip Hop Kemp, což je svátek hip hopu, mluvilo se o tom všude, všude ho hráli a tam vznikl nápad na to tetování a rovnou se to i domluvilo. Když se pak fotka objevila na webu Duck Down, byli jsme štastní. On totiž Sean P je můj i toho tatera nejoblíbenějši rapper. General Steele z toho byl úplně hotovej a nahodili to na Duck Down stránky, manželka Seana Pho taky, takže super. Boot Camp Clik je pro mě srdeční záležitost – byla, je a bude.
 

RUKAHORE_SHOP_BANNER

Diskutuj na Bbarak.cz