hledat

5 důvodů, proč navštívit pražské vystoupení Grandmastera Flashe (+ uvnitř soutěž o lístky do Roxy)

Sdílej

5 důvodů, proč nepropásnout Grandmastera Flashe?
1) Vůbec první deska, na které se objevily scratche byla Grandmaster Flash – Adventures On The Wheels Of Steel z roku 1981. Přesto, se za vynálezce scratchování prohlašuje Grand Wizard Theodore, však podle jiných pramenů je jím právě Grandmaster Flash, a to i proto, že je starší, a gramofon se pro něj stal hudebním nástrojem, už když byl malým chlapcem a hrál si s vynily svého otce. Grand Wizard Theodore si sice vymyslel precizní historku, popisující moment vynalezení scratche ve chvíli, kdy mu vynadávala jeho matka, ale faktem zůstává, že byl také z Bronxu, a staršího DJ Flashe znal. To, že svou kapelu pojmenoval Grand Wizard Theodore and the Fantastic Five nasvědčuje tomu, že Flashe obdivoval… a kopíroval… Grandmaster Flash je rozhodně považován za jednoho ze zakladatelů turntablismu aneb technického djingu.
2) New York Times ho nazvali Hip Hop’s first virtuoso. A jak řekl jeden hudební milovník: Grandmaster Flash je pro hiphop to samé, jako Velvet Underground pro punk. Nebo King Tubby pro dub. Nebo Wiley pro grime. Byli předchůdci, dělali hudbu daného žánru dříve, než vůbec dostala jméno.
3) Grandmaster Flash byl zpodobněn i v Netflix seriálu The Get Down, který mapuje atmosféru přelomu 70. a 80. let v New Yorku, a vznik nových hudebních žánrů.

4) Pokud jsi dj, je tvoje návštěva povinností, protože Grandmaster Flash je opravdu jeden z těch, kdo to vše začal. A je naše povinnost ho uctít jako DJ, a ne tak, jak se tomu stalo v Austrálii, kde před tamním koncertem redaktor magazínu Undercover urazil Grandmastera Flashe, když ho ve svém článku nazval Veleknězem rapperů. „Rozhodně nejsem rapper, jsem DJ!“, ozval se tehdy Flash poté, co si článek přečetl. To u nás nehrozí, víme dobře, kdo jsi Flashi!
5) V roce 2007 byl uveden do síně rock´n´rollové slávy v Clevelendu, po boku největších ikon hudby 20.století. Kdyby ti tohle ocenění nestačilo, poslechni si totálně unikátní nahrávku rapování před rokem 1979. Tak takhle jamoval Flash dříve, než se většina z nás narodila: „Grandmaster Flash & The 4 MCs“ 12/23/1978…
Soutěž o 2 x 2 vstupy:
Fotka Tiny Weymouth a Grand Master Flash, 1981. Tato fotka vznikla, když Weymout vedle kapely Talking Heads měla side projekt Tom Tom Club se svým manželem Chrisem Frantzem. Jejich track „Genius of Love“ byl Grandmaster Flashem vysamplován do „It´s Nasty“. Podle fotografky je toto záznam jejich prvního setkání.

Grandmaster Flash and The Furious Five tedy vydali v roce 1982 „It´s Nasty“, ve kterém použili sample z písně „Genius of Love“. Je to jeden z nejsamplovanějších rytmů 80.let v r´n´b a hip hopu. Která světově dodnes populární zpěvačka pak také použila tento sampl do své písně z roku 1995?
a) Toni Braxton
b) Whitney Houston
c) Mariah Carey
d) Janet Jackson
Na odpovědi se těší soutez@bbarak.cz do úterý 4. prosince. Jako předmět mailu uveďte Roxy a nezapomeňte připsat i celé jméno a nejrychlejší kontakt na vás. Hodně štěstí!
Správná odpověď je Mariah Carey. Do Roxy vyráží se svými doprovody Jiří P. a Andrea B. Gratulujeme!
113kw

Diskutuj na Bbarak.cz